Černé vrány krouží na obzoru. Vyprávíme příběh portlandských Tragedy
Jen málo kapel zanechalo v hardcore punkové scéně takovou stopu jako Tragedy. Bez pomoci labelů i sociálních sítí si vybudovali naprosto jedinečnou pozici a stvořili zvuk, který ovlivnil stovky kapel napříč několika generacemi. Letos uplynulo 25 let od vydání jejich debutové desky a tak jsme se rozhodli, že jim věnujeme celý jeden díl Špíny.
Portlandští Tragedy patřili ve své době k jedné z nejvlivnějších kapel a v Evropě jsme jejich logo nebo motivy mohli vídat na tričkách, nášivkách i kůžích na každém tvrdším koncertě. Není se čemu divit, kapela, za níž stojí bratři Paul a Todd Burdettové, přinesla do crustu osobitý, emem načichlý melodický kytarový vánek a především se nebála aktivně jezdit i mimo klasická, osvědčená koncertní místa.
Zakládali si vždy na DIY přístupu, sami si vydávali desky, dařilo se jim vše zvládat bez prezence na sociálních sítích a silná politická a antikapitalistická poselství zapouzdřili do monumentálního zvuku, aniž by se potřebovali uchylovat k různým proslovům a sebeosvětlujícím manifestům. Ať už v dnešní době vnímáme Tragedy jakkoliv, jedno je jasné - bez nich by nezávislá scéna vypadala úplně jinak.
Jejich příběh nelze odvyprávět bez toho, aniž bychom se zastavili u důležitého prologu v podobě kapely, která Tragedy předcházela. His Hero Is Gone vznikli v půlce devadesátek ještě v rodném Memphisu a spolu se zmíněnými bratry se v nich vyskytoval i jejich kámoš Billy a malíř Carl Auge. Ten měl na svědomí jejich ikonické logo s vypelichanou vránou, přísné covery desek a tak trochu i samotný konec HHIG.
Kdo a v čem inspiroval His Hero Is Gone a jejich zvuk? Co bylo na memphiské punkové scéně svébytné a jiné oproti jiným částem USA? Proč se Tragedy usadili v Portlandu? Jaký vliv měli v Evropě? Kdo s nimi pojezdil v dodávce? A jaký koncert publikum nažhavil do toho, aby šlo riotit do ulic? Poslechněte si celou Špínu o Tragedy ze záznamu!
Mohlo by vás zajímat
Nejposlouchanější
Více z pořadu
Mohlo by vás zajímat
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor


Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.