Česká verze svobodné encyklopedie Wikipedia slaví 15 let existence

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy 03782944_0.jpeg

15. ledna 2001 byla založena dnes světově nejvyužívanější encyklopedie Wikipedia. Původní projekt se jmenoval Nupedia a měli ho psát odborníci. Nakonec nebyl příliš úspěšný. Očekával totiž, že odborníci z akademické sféry budou psát encyklopedii ve svém volném čase zdarma. Zatímco Nupedia dnes již neexistuje, Wikipedie, psaná nadšenci, se brzy stala lídrem v informačních zdrojích. Hosty pořadu Universum jsou Gabriela Boková a Vojtěch Veselý ze spolku Wikimedia Česká republika.

„Wikipedie je hnutí bez hranic, které nemá žádnou pevnou strukturu, nemá vlastně žádné lidi ‚zevnitř‘, kteří by za něj mohli jednat. Komunikujeme s různými institucemi, galeriemi nebo knihovnami a můžeme tak pro Wikipedii získat další svobodný obsah. Podporujeme amatérské fotografy, aby objížděli Českou republiku a fotili obce,“ vysvětluje Vojtěch Veselý činnost spolku.

Studenti, kteří nechtějí, aby jejich seminární práce skončily v šuplíku, mohou tlačit na své učitele nebo spolek kontaktovat. Do školy dorazí lektor, který je naučí, jak Wikipedii editovat. Témata, která by v rámci předmětu vznikala tak jako tak, mohou posloužit dalším uživatelům a najít uplatnění jako hesla na Wikipedii.

03782946.jpeg

Zajímá vás, jak moc je možné se na informace z Wikipedie spolehnout? Jaká bizarní hesla v encyklopedii najdete? Poslechněte si celý pořad.