České knižní dystopie a paneláky. Přečtěte si, co vám přes léto uniklo

9. září 2016

Ještě než se rozjede podzimní sezóna a nakladatelství začnou plnit bombastické ediční plány, ještě než vyjde nový Marek Šindelka nebo Emil Hakl, je dost času na prolistování knih, které vám mohly přes léto uniknout. Jedna básnická dystopie, (ne až tak dystopická) studie o panelácích a vizuální kultuře nebo lyrické paměti vojáka z první světové války. A tentokrát lákáme výhradně na české knihy!

Zuzana Kultánová – Augustin Zimmermann

„Je neděle po obědě a Augustin Zimmermann se zvedá k odchodu. Rachotí ošoupanou židlí a jeho žena se ptá, kam to zase jde a kde vzal peníze na chlast. Zimmermann, vysoký muž s pronikavě modrýma očima, ji odbyde chrchly sprostých slov. ‚Co se do mě pořád se*eš!‘“ Augustin Zimmermann je bezpochyby jedna z nejprotivnějších postav současné české prózy. Je to alkoholik a despota, který svou závislostí a rozvráceným charakterem soustavně ničí svou vlastní rodinu. Literární podobu mu dala debutantka Zuzana Kultánová.

Svou knihou vráží pomyslný políček celému tomu domácímu literárnímu biedermeieru, při kterém jsou autoři příliš líní tvořit příběhy a nudění svých čtenářů zaměňují za intimní zpovědi. Kultánová nabízí svižné tempo a nepříjemně živoucí obraznost, která člověku rozboří gymnaziální představy o českém devatenáctém století jako období načančané tylovské nudy. Augustin Zimmermann přináší do poslední dobou trochu zatuchlé komůrky domácí prózy svěží vítr. I když je trochu cítit po síře a stráveném alkoholu.

Miroslav Boček – Příliv

Příliv je další z českých knih, které vybočují z domácí tvorby. Nebojí se u nás celkem neobvyklého žánru sci-fi, zároveň ale porušuje jeho zavedená pravidla. Systém se hroutí, korporát ztratil veškerou moc a teď o ni bojují silné osobnosti zdola, včetně postavy tajemně pojmenované jako Vyšetřovatel. Rozpory mezi bohatými a ambiciózními, anarchie v ulicích a luxusních vilových čtvrtích. Tíživý konec světa v české kotlině umocňuje unikátní styl Miroslava Bočka, který lpí na detailních popisech, se svou pomyslnou kamerou ostří do okolí, takže čtenářský obraz zkázy je dokonalý. Jak dopadne třídní boj ve světě, který pomalu končí i v té mírumilovné české kotlině? Dozvíte se v Přílivu.

Milada Mašinová, Petra Josefína Stibitzová – Mor

Ani následující tip se nevyhne apokalypse a depresivním scénářům konce. Tentokrát jde ale o komiksovou trilogii od Milady Mašinové a Petry Josefíny Stibitzové, která se jmenuje Mor. Odehrává se hlavně v interiéru jednoho bohatě vybaveného bytu, trochu připomínajícím interiér ze snímku Rodinný film. Vysoké stropy, veliké pokoje, dokonce vlastní komorná. A taky despotický otec a žádná cesta ven, protože v temných ulicích velkoměsta vládne mor. Na ulicích leží mrtvoly, nejspíš lidí, kteří porušili karanténu, a maminka je v sanatoriu v Itálii, kde je ohnisko choroby. To, co je na Moru tak znepokojující, je jeho lehce naivistické zpracování. Kdyby touhle formou někdo odvyprávěl romantický příběh, nikdo by si nevšiml ničeho zvláštního. Díky jemným rysům postav ale Mor působí jako velice zákeřná pohádka. S jakým koncem? Třetí díl trilogie vyjde každou chvíli, těšíme se na něj jako na vakcínu.

Štěpán Zadražil, Jindřich Janíček – K večeru se spustil déšť

03690724.png

Pod poetickým názvem téhle knihy se skrývá sto let starý deník českého vojáka Štěpána Zadražila, který v pozůstalosti držel jeho vnuk Jindřich Janíček. Ve střídmě psaných textech se putuje po krajině a trpělivě čeká na jídlo, které spíš není, než je. Z krajiny domova se vojín Zadražil záhy přesune až na loď směr Vladivostok. Exotické kraje v kontrastu s jemným, civilním tónem dělají z téhle neobvyklé knihy, vydané nakladatelstvím Take Take Take a opatřené ilustracemi vnuka Jindřicha Janíčka, výjimečný zážitek.

Postavit domy nestačí: vizuální kultura města Brna v období po druhé světové válce

Postavit domy nestačí je soubor esejů, v nichž se dočtete něco o sídlištích a jejich zabydlování, o sídlištní vizuální kultuře nebo o brněnském moři, ať už to znamená cokoli. Na vzniku knihy se podílel i vizuální umělec Jan Šrámek neboli VJ Kolouch, který krom svého vlastního textu dodal i ilustrace. Postavit domy nestačí byste si měli uložit do přihrádky s těmi nejhezčími knihami.

autor: Jonáš Zbořil
Spustit audio