Česko zásobené výhradně z obnovitelných zdrojů energie? Milan Smrž věří novým materiálům a přírodě
I průmyslová země, jako je Česká republika, může fungovat výhradně z obnovitelných zdrojů energie. Je k tomu potřeba lepší management sítí, dostatečná akumulační kapacita, ale i chytré řízení spotřeby. Naopak význam jaderné energetiky by měl postupně slábnout. Je to sice nízkoemisní zdroj, ale s vysokými environmentálními náklady a značnou společenskou a bezpečnostní zátěží. Takhle jednoznačně vidí vývoj v energetice Milan Smrž.
„Na rozdíl od civilizačního vědomí je tady příroda mnohem déle. Neměla geniální vědce, ale měla geniálně hodně času. Metodou chyb a oprav bychom měli dojít k pozitivním výsledkům. Měli bychom se učit v přírodních souvislostech,“ přemýšlí o čisté energetice předseda sdružení EUROSOLAR a taky autor knihy Energie v přírodě a v nás Milan Smrž.
Podle údajů think tanku EMBER bylo za rok 2024 v Evropě poprvé vyrobeno víc elektrické energie ze slunce (11 %) než z uhlí (10 %). Celkem 47 % vyrobily obnovitelné zdroje energie (OZE) a 71 % nízkoemisní zdroje (včetně jádra). I přes stále se zvyšující instalovaný výkon OZE ale například Německo v prvním kvartálu 2025 vyrobilo o 16 % méně obnovitelné energie než ve stejném období předešlý rok, a to zejména kvůli nižšímu vytížení větrných turbín. Chybějící kapacitu musely doplnit uhelné elektrárny.
Jak výkyvy v dodávkách větrné a solární energie kompenzovat? „Dnes je Německo na 55 % elektřiny z OZE. Do roku 2045 by chtěli mít 100 % a zvýšit při tom instalovaný výkon 3,5 krát. To je jedna z možností, jak dosáhnout plného zásobení – že se vytvoří množství zdrojů, které přesáhne 100 % spotřeby,“ vysvětluje Milan Smrž.
Rakouská spolková republika Burgenland, která je strukturou krajiny i ekonomiky některým českým regionům blízká, je zásobována výhradně z obnovitelných zdrojů nad rámec vlastní spotřeby už teď. „Burgenland vyváží asi 40 % své obnovitelné elektřiny. Nejvíc elektřiny mají z větru,“ říká Smrž.
Jaká jsou nebezpečí a problémy jaderné energetiky? Jaká je energetická návratnost solárních panelů a větrníků? Jak funguje zařízení v německém Rüdersdorfu, které slouží k ukládání vodíku? Poslechněte si celé Podhoubí.
Mohlo by vás zajímat
Nejposlouchanější
Více z pořadu
Mohlo by vás zajímat
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor


Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.