Chci psát básně, které vypovídají o aktuálním světě. Liberatura s Janem Nemčekem

12. květen 2017
Liberatura

Debutovou sbírku Proluka chystal básník Jan Nemček deset let. V útlé knížce, kterou před pár týdny vydalo nakladatelství Perplex, najdete jen dvacet šest básní. Jsou vysoustružené do dokonalosti, miniaturní dokumenty současnosti, které podávají hlášení z ostravských vnitrobloků i z daleké čínské továrny.

„Moje básně jsou nějakým soubojem s apatií. Ať už je to apatie ve vztahu k jiným lidem, našim známým, láskám, blízkým, nebo apatie ve vztahu ke světu, kdy si často třeba nechceme připouštět, že náš způsob života může ovlivňovat lidi i na druhé straně planety,“ říká na začátek našeho rozhovoru Jan Nemček a vysvětluje tak svoje básnické krédo. Příběhy, které se objevují v básních Proluky, často spojuje jeden princip: vítězství ekonomických zájmů nad základní lidskostí. „Tohle mnou vždycky nějak zalomcuje,“ říká Nemček. O sociální tematiku se začal zajímat, když do Evropy přišla ekonomická krize v doprovodu s hrozícím Grexitem. „Rozhodli jste – last minute,“ začíná báseň nazvaná právě podle zkratky naznačující ne tak úplně dobrovolný odchod Řecka z Evropské unie. Míchá se v ní nevinná radost z last minute dovolené s nesrozumitelnými ekonomicko-politickými procesy, které běžný člověk nemá šanci pochopit, natož ovlivnit. Z kabinky, kde se zkouší plavky, se Nemček dostane až k obrazu rovnice, „kterou právě teď někdo počítá, / a nejsi to ty“.

Poslechněte si poslední Liberaturu s debutantem, který na své první knize pracoval deset let a svým psaním dokazuje, že básně se nemusejí psát ve chvílích usebrání, ale mohou se skládat jako mozaiky i několik měsíců.

Jan Nemček
autoři: Karolína Demelová , Jonáš Zbořil
Spustit audio

Více z pořadu

Mohlo by vás zajímat

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.