Chtít rovná práva neznamená být chlapnou. Feminismus je tu pro všechny, muže nevyjímaje
Zuzana a Ivana tentokrát ve studiu, které znamená svět, uvítaly feministky a členky družstevního nakladatelství Idea Books Michaelu Hadravovou a Lenku Pejchalovou. S těmi pak probíraly, jaká jsou nejčastější klišé týkající se feminismu.
Co vás asi nepřekvapí, je fakt, že stereotyp o vousatých feministkách, které chtějí mužům ublížit a nechtějí se starat o domácnost, opravdu neplatí. Cílem feminismu je naopak dosáhnout rovnocennosti mezi pohlavími a nebýt sužován genderovými stereotypy. Lenka s Michaelou připomněly, že důležitou součástí feminismu je mj. snaha o platovou rovnost a o spravedlivé rozdělení práce v domácnosti, protože záchod se sám neumyje a ženy domácí práce nedělají jakožto hobby, ale z nutnosti.
Nakladatelky také upozornily na to, že muži se v současné době sice začínají více angažovat v péči o děti, ale manažerkou logistiky rodiny zůstává žena, která si musí pamatovat všechny termíny u zubaře, pomůcky na kroužky a další informace, bez kterých by chod rodiny nebyl plynulý. Je to ovšem zátěž, která se těžko měří.
Buchty s nimi probraly i Zuzčina tátu, který nemá rád sprosté ženy a tetování, a to, zda je v dnešní době nutné žehlit. Spoiler alert: není.
Chcete si připomenout, že feminista byl i Masaryk? Pusťte si do uší a duše Buchty a zjistíte, že chtít rovná práva neznamená být chlapnou.
Více z pořadu
Mohlo by vás zajímat
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka


Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.