Chtít rovná práva neznamená být chlapnou. Feminismus je tu pro všechny, muže nevyjímaje

3. listopad 2021

Zuzana a Ivana tentokrát ve studiu, které znamená svět, uvítaly feministky a členky družstevního nakladatelství Idea Books Michaelu Hadravovou a Lenku Pejchalovou. S těmi pak probíraly, jaká jsou nejčastější klišé týkající se feminismu.

Co vás asi nepřekvapí, je fakt, že stereotyp o vousatých feministkách, které chtějí mužům ublížit a nechtějí se starat o domácnost, opravdu neplatí. Cílem feminismu je naopak dosáhnout rovnocennosti mezi pohlavími a nebýt sužován genderovými stereotypy. Lenka s Michaelou připomněly, že důležitou součástí feminismu je mj. snaha o platovou rovnost a o spravedlivé rozdělení práce v domácnosti, protože záchod se sám neumyje a ženy domácí práce nedělají jakožto hobby, ale z nutnosti.

Nakladatelky také upozornily na to, že muži se v současné době sice začínají více angažovat v péči o děti, ale manažerkou logistiky rodiny zůstává žena, která si musí pamatovat všechny termíny u zubaře, pomůcky na kroužky a další informace, bez kterých by chod rodiny nebyl plynulý. Je to ovšem zátěž, která se těžko měří.

Buchty s nimi probraly i Zuzčina tátu, který nemá rád sprosté ženy a tetování, a to, zda je v dnešní době nutné žehlit. Spoiler alert: není.

Chcete si připomenout, že feminista byl i Masaryk? Pusťte si do uší a duše Buchty a zjistíte, že chtít rovná práva neznamená být chlapnou.

Spustit audio

Více z pořadu

Mohlo by vás zajímat

E-shop Českého rozhlasu

Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.

Václav Žmolík, moderátor

tajuplny_ostrov.jpg

Tajuplný ostrov

Koupit

Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.