Čína chce vyrobit robotické kamarády pro 230 milionů důchodců

13. červenec 2017
Čína chce vyrobit robotické kamarády pro 230 milionů důchodců

Stále méně Číňanů je schopno starat se o své stárnoucí rodiče. Množství domovů důchodců v zemi rychle roste, většina z nich je ale ztrátová. Důvodem je vysoká cena práce se starými lidmi. Čína se proto snaží nalézt řešení ve výrobě robotů, kteří budou důchodcům dělat společnost, píše o tom server Quartz. Jde o růžového robota velikosti dítěte. „Roboti mohou být kamarádští, protože jsou schopni učit se to, co máte rádi. Zapamatují si to a použijí k tvorbě interakce, která je pak mnohem hladší a příjemnější,“ říká Siao-ming Pchan, majitel Longshanského domova důchodců a společnosti, která roboty programuje. Roboti mohou s důchodci také tančit a zpívat. Růžoví roboti byli původně vytvořeni jako hračky pro děti, a tak stále zpívají písně z filmů, jako je Zootopie nebo Ledové království. Momentálně ale není konverzace mezi roboty a rezidenty testovaného Longshanského domova důchodců úplně ideální. Roboti mají stále dost chyb, musí mít totiž přístup k internetu, který v Longshanu není příliš dobrý. Někdy roboti pokládají nečekané otázky, což rezidenty domova důchodců mate a vede to k nepříjemnému tichu. Zlepšení ale pravděpodobně přijde, až robot absolvuje více konverzací se starými lidmi. Podle Siao-ming Pchana je problém i v tom, že neexistuje příliš mnoho dat o chování starých lidí, na rozdíl od mladých generací, které jsou stále online. Veškerá data o důchodcích je tedy třeba sbírat běžnou face to face interakcí, což je časově náročné. Čína není jedinou zemí, která se snaží vyvinout roboty pro důchodce. Stejné pokusy dělají výzkumníci ve Spojeném království, Japonsku a Itálii a už v roce 2011 vytvořili roztomilého robota pro důchodce Bart Simpson a Martin Prince v seriálu Simpsonovi.

 • Podívejte se na video, ve kterém vás Ridley Scott provede svojí oblíbenou scénou z Blade Runnera

  22. září 2017
  03644786.png

  Režisér Ridley Scott v novém videu pro magazín Wired prozrazuje, jaká je jeho oblíbená scéna z filmu, a dvouminutovou sekvenci provází komentářem. 

  „Pro Ricka Deckarda je to jen práce,“ popisuje moment, kdy se Deckard setkává s Rachael a zkoumá její oko, aby prošetřil, zda je robotka. Scott vypráví, jak v době nedigitální docílil lesku v očích replikantů pomocí zrcátka, jak obsadil halucinačního barmana z Shining a že rtěnku Rachael nakonec natíral on sám. „Měla v sobě neobyčejnou vážnost,“ vysvětluje režisér, proč Rachael stylizoval podle původem rakouské herečky zlaté éry Hollywoodu Hedy Lamarr. Pokračování Scottova kultovního filmu tentokrát v hlavní roli s Ryanem Goslingem jde do kin už 4. října, nese název Blade Runner 2049 a jeho děj se odehrává 30 let po skončení prvního dílu. Režisér filmu Denis Villeneuve má za sebou téměř samé úspěšné tituly včetně Sicaria nebo Příchozích a očekávání jsou tedy velká.

 • Psychedelické plakáty, japonská grafika. Smithsonian Design Museum zdigitalizovalo svoji sbírku

  22. září 2017
  Plakát k výstavě Rokuro Taniuchi v Seibu Department Store, 1981

  Cooper Hewitt, budova známá jako Smithsonian Design Museum, je výstavní prostor v New Yorku plný designu.

  Instituce, ve které si prohlédnete návrhy aut, současných i historických interiérů, ale také třeba psychedelické plakáty, zdigitalizovala 92 procent své sbírky. Přehledná stránka, rozdělená do kategorií, obsahuje přes 200 tisíc exponátů, od límce z 19. století přes 143 děl japonského grafického designu až po architektonické návrhy 20. až 21. století. Výživná sbírka věhlasného amerického muzea má také oblíbený random mód. Takže pokud nevíte, co se sebou, klikejte a vzdělávejte se.

 • Prozkoumejte hudební archiv NDR ve skrytém archivu berlínské knihovny

  22. září 2017
  Vinyl – vinyly

  Berlín je vyhlášeným městem obchodů s raritními deskami a hudebními blešáky, jeden zdroj hudby ale zůstává stále neprozkoumaný – a ukrývají se tu raritní nahrávky z dob Německa rozděleného zdí.

  Instituce Zentral und Landesbibliothek Berlin skrývá na 73 tisíc vinylových desek a přes 43 tisíc cédéček, které čekají na to, až si je přijdete do knihovny poslechnout nebo si je půjčíte domů. V archivu najdete také široký výběr hudebních časopisů, téměř 100 tisíc notových zápisů a místnost s pianem, kde si je můžete přehrát. Jak upozorňuje server Electronic Beats, jde o užitečný a neobjevený zdroj samplů a vůbec největší sbírku hudby vytvořené ve východním Německu. Věděli jste například, že v NDR byla silná freejazzová scéna? Pokud se chcete dozvědět víc, adresu znáte.

 • V očekávání noci. Czech Nature Photo vyhrál Stanislav Macík se snímkem probouzejících se kaloňů

  22. září 2017
  Czech Nature Photo vyhrál Stanislav Macík se snímkem probouzejících se kaloňů

  Skupina kaloňů nechápe, co se děje, co je to budí. V tom momentě je zachytil fotograf Stanislav Macík a za snímek rozespalých letounů získal jako první v historii cenu Czech Nature Photo. 

  Fotografii s názvem V očekávání noci pořídil Macík v malé vesnici poblíž senegalského města Koalak a stal se díky ní vítězem pilotního ročníku soutěže, kterou organizuje společnost Czech Press Photo. „Byli jsme pro ně doslova předčasný budíček, protože při hledání co nejlepšího pozorovacího místa jsme u místních domorodců a nepřeberného houfu dětí vzbudili obávanou zvědavost,“ vypráví fotograf, jehož snímek uspěl i v kategorii Savci. Sekci plazů ovládla ropucha, která na snímku proplétá řetězce svých vajíček zaplavenou trávou a vytváří tak podvodní pavučiny, v kategorii Ptáci zvítězil Jiří Hřebíček s fotografií racka. Hlavní porotu tvořili dlouholetí fotografové živé přírody Michal Krause a Rostislav Stach, Veronika Souralová, ředitelka soutěže Czech Press Photo a centra Czech Photo Centre, a ředitel pražské zoo Miroslav Bobek.

 • V londýnské hipsterské čtvrti vznikl coworkingový prostor pro kreativní činnost a „denní snění“

  21. září 2017
  V londýnské hipsterské čtvrti vznikl coworkingový prostor pro kreativní činnost a „denní snění“

  Podlouhlá dřevěná „budka“ zasazená mezi dvě budovy – do takového prostoru se teď můžou podívat lidé ve východolondýnském Shoreditch. Objekt navrhli architekti speciálně pro přehlídku The London Design Festival, která se koná teď mezi 16. a 24. září.

  Na dřevěné konstrukci pracovalo Universal Design Studio, které spojilo síly s The Office Group, společností zaměřenou na flexibilní pracovní prostory. Designéři při spolupráci zjistili, že v hektických prostorách je obtížné být kreativní a chrlit nápady, a to je při projektu inspirovalo. „Říkali jsme si, jak bychom mohli udělat z pracovních prostor prostředí, které by pomohlo lidem být víc kreativní a výkonný. Je to něco, co si jako kreativci sami dokážeme představit. Umíme se vžít do situace, že je člověk v rušném prostředí a musí plodit nápady,“ popsala serveru Dezeen ředitelka Universal Design Studia Hannah Carter Owersová. Používání notebooků a mobilních telefonů je proto v pavilonu zakázáno. Tvůrci místo toho vybízejí návštěvníky, aby vytvořili papírovou lucerničku, která se pak věší na strop. Cílem je podle designérů to, aby se mozek plně soustředil pouze na kreativní činnost. Dřevěný pavilon je součástí festivalového Shoreditch Design trojúhelníku, který se zaměřuje na kreativní průmysl ve východním Londýně. Tato oblast je známým centrem kreativců a inovativních firem.

 • Nevhodné metro pro vozíčkáře mají v Paříži a Londýně, Praha nemá bariéry u 70 % stanic

  21. září 2017
  Metro Praha

  Do všech stanic v Los Angeles i Washingtonu, D.C., se lidé s omezenou pohyblivostí dostanou bez problémů.

  Ukazuje to srovnání zveřejněné britským Guardianem. Redaktoři vytvořili vždy dvě mapy tras metra – jednu, která ukazuje síť všech zastávek podzemní dráhy, a druhou, která znázorňuje jen ty bezbariérové. Špatně dopadlo hned několik evropských metropolí, ale třeba i New York, kde je jedno z nejstarších meter na světě. Bez problémů se tam lidé dostanou na nástupiště jen asi každé čtvrté stanice. Tamní společnost Metropolitan Transportation Authority uvedla, že se snaží o vybudování bezbariérového přístupu vždy, když danou stanici metra renovuje. Podobně je na tom Londýn – v současnosti má jen asi 71 z celkem 270 stanic bezbariérových. Do konce příštího roku jich ale společnost Transport for London slibuje bezbariérově zabezpečit více než třetinu. Nová linka, pojmenovaná Elizabeth, by měla být uvedena do provozu příští rok v prosinci a bude prý plně bezbariérová. „Kvůli různým přerušením provozu výtahů a měsíce trvajícím opravám se pro nás stávají i oficiálně bezbariérové stanice nepřístupnými. Nemůžeme se dostat do práce, do školy, za přáteli, rodinou, zkrátka žít svůj život jako ostatní,“ říká předseda organizace Doprava pro všechny (Transport for All) Alan Benson. Autoři srovnání zároveň uvádí, že je potřeba si uvědomit, že ne všude si poradí vozíčkář sám. Na některých stanicích, které jsou uváděny jako zcela bezbariérové, je stejně potřeba asistence dalšího člověka nebo přístup vyžaduje využití rampy. Lepší situace je v Barceloně nebo Tokiu, kde se lidé s omezenou pohyblivostí dostanou do 88 % stanic bez komplikací. Podle autorů článku pomohlo ke zlepšení situace v britské i španělské metropoli pořádání olympijských her v uplynulých letech. A jak je na tom české hlavní město? Praha má v současnosti podle informací Dopravního podniku zhruba 70,5 % procenta svých stanic bezbariérových. „V místech, kde není bezbariérový vstup, je přeprava vozíčkářů problematická, ne-li nemožná. Je to neblahým dědictvím z minulých let – podle tehdejší koncepce výstavby jednotlivých úseků byly až do roku 1990 stanice metra budovány bez možnosti bezbariérového přístupu,“ uvádí se na stránkách Dopravního podniku hl. m. Prahy.

 • Zaměstnanec letiště v Singapuru úmyslně zpřeházel štítky na třech stech zavazadel, hrozí mu vězení

  21. září 2017
  Zavazadla

  Třiašedesátiletý Tay Boon Keh změnil za tři měsíce pásky u téměř tří stovek zavazadel. Úmyslně s tím začal podle soudu v Singapuru loni v listopadu.

  Proč přesně si pozemní pracovník letiště takto zpestřoval dny, ale není podle serveru The Straits Times jasné. Kufry kvůli záměně doputovaly do úplně jiných destinací, než kam měly s cestujícími doletět. Týkaly se letů mimo jiné do Hongkongu, Manily, Londýna nebo Perthu. Zástupci letiště Singapur-Changi oznámili, že šlo o čin jednotlivce a letecká bezpečnost tím nebyla nijak ohrožena. „Nicméně jsme zpřísnili kontrolu přístupů a také pokrytí kamerovým systémem v zóně, kde se se zavazadly manipuluje. Posílili jsme taky hlídky ostrahy,“ řekl mluvčí letiště. Další soudní jednání bude v říjnu. Jak píše BBC, muži hrozí až jeden rok vězení a pokuta jako náhrada škody. 

 • Pirát silnic v Moskvě napadl robota, který zkoumal podmínky na silnicích

  21. září 2017
  Pirát silnic v Moskvě napadl robota, který zkoumal podmínky na silnicích

  Robota AlanTima poškodil nedaleko Moskevského technologického institutu útočník s baseballovou pálkou.

  K události, o níž informuje ruský list Izvěstija, došlo v neděli 17. září. Robot AlanTim působí od roku 2015 na Moskevském technologickém institutu jako učitel, nějakou dobu byl také průvodcem v muzeu architektury. Slouží ke studiu interakce mezi roboty a lidmi. Jeho zaměstnavatel médiím sdělil, že agresivního řidiče, který robota napadl, se zatím nepodařilo vypátrat, protože na autě neměl poznávací značku. Nejasný je i důvod útoku. Britský list Telegraph v květnu napsal, že jedním z úkolů robota by v budoucnu měla být ochrana britských fotbalových fanoušků před ruskými hooligans během mistrovství světa ve fotbale, které se v Rusku bude konat v příštím roce. Robot ovšem s nikým bojovat nemíní. Konfliktní situace má řešit „diplomatickou konverzací“ a případně zavolat policii. V tiskové zprávě, kterou vydal Moskevský technologický institut, se píše, že „AlanTim se už opravuje. Doufáme, že naši technici ho brzy vrátí do stavu plné pracovní způsobilosti a on se vrátí ke svým povinnostem“. Bezprostředně před útokem AlanTim projížděl na sajdkáře motocyklu moskevskými ulicemi a studoval potenciální dopad provozu autonomních vozů. Shromažďoval data o kvalitě silničního pokrytí, viditelnosti značek a také o chování řidičů. Robot je naprogramován tak, že nemůže projevit nepřátelství k lidem, dokáže ale rozpoznat agresivní chování.

  Autor:Miroslav Tomek
 • Podchod pod pražským Hlávkovým mostem má barevný orientační systém od Architektů bez hranic

  21. září 2017
  Podchod pod pražským Hlávkovým mostem má barevný orientační systém od Architektů bez hranic

  Pražany teď navádí u stanice metra Vltavská nové značení. Několik zářivých barev má pomáhat s lepší orientací ve spletitém systému pro pěší. 

  Autor značení, spolek Architekti bez hranic, použil jednoduché symboly a značky namalované na jednobarevné plochy. Červené značení má stanice Vltavská, modrou vybrali tvůrci pro nábřeží Kapitána Jaroše, zelenou pro Bubenské nábřeží, žlutou barvu zvolila iniciativa pro Strossmayerovo náměstí. Na výsledek jejich práce se můžete podívat třeba na webu DesignMagazin.cz. Nápad vznikl zhruba před dvěma lety. „Reagovali jsme na poznámky místních, ale i lidí, kteří tudy chodí do práce. Obě skupiny přiznaly, že se drží osvědčené trasy, aby se v podchodech neztratily, nebo se spleti chodeb vyhýbají,“ informovala o záměru architektka Karolína Kripnerová z Architektů bez hranic. Jak už jsme informovali dřív, projekt se podařilo podle autorů zrealizovat díky podpoře radnice Prahy 7. Peníze na realizaci poskytl Magistrát hlavního města Prahy, několik tisíc korun získal projekt i od Nadace Proměny Karla Komárka. Architekti bez hranic na projektu pracovali bez nároku na honorář.