Čínský internet začínají ovládat jedináčci zvyklí na luxus. Jak změní totalitní popkulturu?

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Čína – čínští mileniálové

Čína se čím dál více uzavírá, její popkultura se ale poprvé otevírá světu. Jak přetechnizovanou zemi ovlivní generace, která za digitální zdí vyrostla v obklopení technologií, konzumu a nových možností? „Dá se s ní poměrně snadno manipulovat,“ říká v rozhovoru Kamila Hladíková, sinoložka a překladatelka, která nedávno vydala obsáhlý článek o čínské popkultuře na webu Sinopsis.cz.

Má vůbec popkultura v uzavřené zemi, kde vládnoucí strana mixem komunismu a kapitalismu drží efektivně své obyvatele zkrátka, šanci konkurovat popkultuře jiných asijských zemí, třeba té japonské nebo jihokorejské? „V posledních letech se podmínky v Číně zhoršují, oproti tomu, jak to bylo v období mezi 80. lety a rokem 2000, což se v tamní popkultuře projevuje. Na druhou stranu se čínská popkultura začíná dostávat do světa, vůbec poprvé si Čína nachází zahraniční publikum. Funguje tam i prvek něčeho zakázaného, lidé jsou zvědaví, jak to tam vypadá,“ popisuje sinoložka a jako příklad udává seriál Untamed, který se dá i v Česku zhlédnout na Netflixu.

Čína - čínští mileniálové

V Číně vyrůstá nová generace dvacátníků, které provází celý život technologie a vymoženosti 21. století. „Tahle generace patří k dětem plánované porodnosti, k jedináčkům. Vyrůstala v bohaté Číně, ne v chudé, rozvojové zemi, ze které se nedá vycestovat, ve které se nedá sehnat zboží, jak známe Čínu z 80. let. Generace narozená po roce 2000 je zvyklá žít v luxusu, cestovat, chodit na koncerty a koupit si značkové zboží,“ říká Hladíková.

Jaký vliv mohou mít mladí Číňané a Číňanky na svobodu na totalitním internetu? „Jsou dost často organizovaní, nevystupují sami za sebe, ale v rámci skupin, nějakého kolektivu. Dá se s nimi proto poměrně snadno manipulovat, posouvat žádaným směrem, což jde využívat v marketingu. Tahle generace navíc spojuje zábavu s konzumováním,“ vysvětluje.

Jak mohou být v Číně, která zakazuje zobrazování queer lásky, oblíbená homoerotická díla? Je totalita v přetechnizované Čína udržitelná? A jak funguje čínský underground? Poslechněte si celý rozhovor se sinoložkou Kamilou Hladíkovou.