Člověk si zvykl mluvit jenom německy, vypráví medička, která absolvovala německé gymnázium
„Bylo to vhození do moře,” říká o začátcích studia na německém gymnáziu Lucie Kozáková, která v současnosti studuje medicínu. Jak může vypadat studium na německé střední škole v Praze?
„Postupně nám přibývaly předměty v němčině, ale do toho jsme dělali i českou maturitu,” přibližuje Lucie, která studovala na víceletém všeobecném gymnáziu nejprve v české třídě, která se později propojila s třídami německými. „Byli tam lidi z celého světa, tím pádem jsme mluvili česko-německo-anglicky,” vypráví.
„Měli jsme možnost mít na hodině slovníky, takže jsme tam kolikrát dohledávali slovíčka a půlka třídy začala šustit papíry a listovat,” vzpomíná. „Body se počítají i k maturitě a do průměru,” popisuje některé odlišnosti jako třeba systém známkování.
Jak vypadala maturita na Deutsche Schule Prag? Jak Lucie strávila rok mezi maturitou a nástupem na vysokou? Co se musela naučit na přijímačky na českou vysokou školu? Pusťte si první ze dvou navazujících dílů ve Studovně.
Související
-
Jak najít svůj směr? Představte si spokojený život, radí lektorka Denisa Dědičová
V minulém díle Studovny jsme s lektorkou Denisou Dědičovou probírali téma motivace a prokrastinace a taky to, jak motivaci neztratit a studovat dál.
-
Hoďte se do klidu a začněte lehčími úlohami. Horší věci nechte na konec, radí Běžící češtinář
Jarmil Vepřek pod přezdívkou Běžící češtinář sdílí na Instagramu zajímavosti o českém jazyce a zaměřuje se také na přípravu k přijímačkám nebo maturitě.
-
Nesázejte na cizí zápisky a soustřeďte se na příběhy, radí maturantům učitel dějepisu a občanky
Jak se maturuje z dějepisu nebo z humanitních věd? S učitelem na gymnáziu Adamem Vidnerem jsme probrali, jak taková maturita vypadá, jak se na ni připravit a co nedělat.
Více z pořadu
Mohlo by vás zajímat
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka


Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka