Co je sakra NFT? Digitální žetony, které pomohou hudebníkům přežít krušnou dobu bez výdělků

20. duben 2021

Moderní problémy si žádají moderní řešení. Bez možnosti výdělku z koncertů se umělci uchylují k nekonvenčním způsobům obživy, jako je prodej nezastupitelných žetonů neboli NFT.

Non-fungible tokeny fungují na technologii blockchainu, stejně jako kryptoměny bitcoin či ethereum. Tato technologie zaručuje nezcizitelnost a unikátnost tokenu v kyberprostoru. Videoart, hudba či gif, to všechno se dá vydat jako NFT a patřičně zpeněžit.

Hudebníci jako Aphex Twin, Grimes, Kings of Leon a mnoho dalších spatřili potenciál NFT a jejich investice se vyplácí v milionech. Kde se ale vzala nákupní síla? Proč by někdo chtěl nehmotný balíček kódu? Kromě jasné sběratelské hodnoty se nabízí i šance pro fanoušky, jak ukázat svou loajalitu hudebníkovi.

Co je NFT a k čemu je dobré ho vlastnit? Jak se staví tvůrci NFT k environmentální zátěži kryptoměn? A který hudebník zatím na tokenech vydělal nejvíce? Poslechněte si celý příspěvek!

autor: Marek Zavřel
Spustit audio

Související

Více z pořadu

Mohlo by vás zajímat

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.