Co když vám šéf nabídne kokain? Na problémech s návykovými látkami se často podílí naše nejbližší okolí

26. leden 2021

„Prostředí, ve kterém se pohybujeme, se významně podílí na vzniku problému s drogami,“ říká pro Balanc adiktolog, psychoterapeut a odborný ředitel kliniky NEO Centrum Aleš Kuda. Když si v práci všichni kolem vás pomáhají alkoholem, nebo dokonce ilegálními látkami, může být těžké odolat. Kolektivy, které hromadně používají návykové látky k podpoře výkonu a dobré náladě, jsou v dlouhodobém horizontu rizikem pro své zaměstnavatele. Existuje zdravý vztah k psychoaktivním látkám?

„Kokain a kokainisti je moje oblíbené téma. Část našich klientů se nemůže vrátit do kanceláře.“ Přestane-li člověk užívat návykovou látku, třeba kokain, a vrátí se do prostředí, ve kterém je užívání běžné, může to pro něj být riziko. Aleš Kuda hovoří o znesvěcení kanceláří. Někteří lidé musí změnit aspoň právě tu kancelář, jiní dokonce zaměstnání, aby se nevystavovali riziku opětovného užívání drog.

Zneužití se ale netýká jen ilegálních látek. Rozšířené jsou problémy s léky na úzkost a na spaní. Předepíše je lékař, ale třeba pacienta špatně poučí. Navíc dodá látce punc bezpečnosti a legitimity tím, že přichází z rukou medicínské autority. I legální substance může být riziková.

Aleš Kuda

„Mluvíme o bio-psycho-sociálně-spirituálním modelu závislostí. Nejde jen o nabídku drog, ale také o to, jak se k nim společnost staví.“ Některé faktory nás před zneužíváním drog mohou chránit. Jiné jsou rizikové. Záleží, jak se k návykovým látkám stavěla naše rodina, přátelé, kolegové, ale i celá společnost. Každý máme také jiné biologické predispozice. Do pasti kompulzivního chování a zneužívání může spadnout téměř každý, nejrizikovější kategorií jsou mladí lidé ve věku mezi 15 a 25 lety.

„Psychoaktivní látky jsou běžnou součástí života. V čaji je tein, v kávě kofein. Máme přirozenou potřebu měnit své vědomí.“ Malé děti se točí dokola nebo na kolotoči. Líbí se jim, jak se jim poté motá hlava. Puberťáci a posléze dospělí používají pak psychoaktivní látky. Důležité je, v jakém nastavení mysli, zdravotním stavu a prostředí látky užíváme. Dát si pivo na chatě může být v pořádku. Pokud ale za dvacet minut budeme řídit, je to problém.

Poslechněte si celý záznam Balancu s dalšími informacemi o návykových látkách!

autor: Petr Bouška
Spustit audio

Související

Více z pořadu

Mohlo by vás zajímat

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

ze_světa_lesních_samot.jpg

3x Karel Klostermann

Koupit

Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.