Co s krtkem? Zvyknout si a skamarádit se. Pro Ferdinanda Lefflera je na zahradě hlavní mír

11. květen 2022

Bourání s příchodem května tematicky vyrazilo za zahradním architektem Ferdinandem Lefflerem. Ptali jsme se hlavně na to, jak pozvednout vlastní zahradu nebo dvorek, terasu či balkon. Děláme to pro sebe, ale každý strom a keř je dobrý i pro planetu – Ferdinand tomu říká udržitelný hedonismus.

Je čas zasadit zeleninu. Zahradní architekt doporučuje salát, dýni nebo hrášek. Rajčata a okurky nevypadají na zahradě dobře a je s nimi moc práce, takže do těch se nenutit. „Nebyl bych na sebe na začátek moc přísný,“ říká.

Ferdinand založil a vede Atelier Flera, který se zaměřuje hlavně na soukromé zahrady k rodinným domům. Mluvili jsme tedy o tom, co si vysadit na zahradě, případně dvorku a balkoně. „Určitě držáky,“ radí a doporučuje hlavně svou oblíbenou pažitku. Varuje naopak před bambusem, trendy stálezelenou a superoblíbenou rostlinou. „Je nesmírně invazivní,“ vysvětluje. Jak bambusu zabránit, aby opustil náš pozemek a začal se rozrůstat do české přírody? A co takový jalovec nebo skalka? Proč je to „soukromé peklo“?

Realizace Atelieru Flera (Žebrákov)

Mluvili jsme také o tom, jak se projektují zahrady do satelitní výstavby, kde je potřeba „odstřihnout se od hnusu kolem“. A řeč přišla samozřejmě i na slimáky a krtky. Zabíjení ale architekt nedoporučuje: „Zahrada je místo míru a klidu. Byl bych spíš rád, že tam žije i někdo jiný než já,“ říká.

Ferdinand Leffler je určitě nejslavnější tuzemský zahradní architekt, takže jsme probrali i důvody, proč je populární, a k čemu je to dobré. Mimo jiné mu to umožňuje sdělovat lidem to, co je podle něj podstatné: „Chci říkat lidem, aby sázeli stromy, využívali dešťovou vodu, aby to nepřeháněli s exotickými rostlinami, trávníky, chemií a zásahy do ekosystému.“ Bude to tak lepší – pro ně i pro planetu.

Pusťte si celý rozhovor se zahradním architektem Ferdinandem Lefflerem – ideálně do sluchátek při zahradničení!

Spustit audio