Co se stalo Veronice? Hlavní postava jako kamarádka s chybami, pro kterou najdete pochopení

28. červen 2023
Záložka

Tereza Nováková, scenáristka a spoluautorka podcastového seriálu Zkouškový, debutovala knihou s názvem Co se stalo Veronice. Příběhem o labilní, vztahovačné a náladové třicátnici, kolem které se život prostě děje, ale ne úplně správně.

„Přála bych si, aby to čtenáři vnímali tak, že se s ní dokážou ztotožnit, že řeší témata, která znají ze svého života nebo ze života jiných lidí. Zároveň věci, které se jí dějí, nejsou bohužel tak vzácné,“ říká Tereza. Nechtěla přijít se sympatickou hrdinkou bez chyby. Naopak proto, že v knize Co se stalo Veronice poukazuje na nedokonalosti, se podle ní můžou čtenáři s Veronikou lépe ztotožnit.

„Když píšete scénář, je to jako když stavíte dům. Moje kniha je pak takový stan v lese. Nepřemýšlela jsem nad tím, kdo Veronika je, ale čekala jsem, kdo se z ní vyklube. Chtěla bych, aby na lidi působila jako kamarádka a taky jako někdo, pro koho dokážou najít pochopení,“ popisuje autorka.

Tereza Nováková s knihou Co se stalo Veronice

Co se stalo Veronice vypráví o různých tématech ze života hlavní postavy, patří mezi ně studium, rodina i partnerské vztahy. Jedním z nich je i vztah s jejím vysokoškolským učitelem, nejde ale o manipulativní, toxický vztah, o kterých v poslední době slýcháváme. V případě Veroniky dojde k neplánovanému otěhotnění a k následnému potratu, ke kterému se pravidelně vrací.

„Je to něco, co se děje, nekončí to samotným potratem, ale často to v ženách zůstává jako jizva, je to něco, s čím se musí naučit žít, jako se svou součástí.“ I když se hrdince dějí nedobré věci, kniha končí pozitivně. „Naděje pro mě byla důležitá,“ doplňuje Tereza.

Jakou spojitost má Zkouškový s knihou Co se stalo Veronice? A je tahle kniha i pro Brňáky? Poslechněte si Záložku s Terezou Novákovou.

autor: Jakub Pavlovský
Spustit audio