Co uděláme s nejbohatšími? Ptáme se v Komplexu společně s Pet Shop Boys

13. únor 2019
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Pet Shop Boys

Pracovní název aktuálního Komplexu by byl: subverzivní pop a britské synťáky. Pouštěli jsme si novinky ze scény New Weird Britain a  představili si v jiném světle Pet Shop Boys, které si většina posluchačů pamatuje jako neškodné disco. Věřte ale, že pod nablyštěným povrchem se skrývá revoluce. Jejich aktuální EP Agenda je toho důkazem: strefují se do vrstvy nejbohatších lidí, oligarchů a populistických politiků.

Potkali se v hifistickém obchodě a kromě audiofilství sdíleli lásku k Davidu Bowiemu. V polovině 80. let začali Neil Tennant a Chris Lowe dělat jako Pet Shop Boys diskotékové hity, které bodovaly v hitparádách a dostaly se do obýváků milionů domácností – spousta lidí si ale nevšimla, že songy byly výrazně politické. Pet Shop Boys komentovali odcizení v Londýně, zvyšující se nájmy, před konzervativní společností skrývanou identitu dvou gayů, tlak neoliberalismu a život mladých lidí ovlivněný politikou Margaret Thatcher. Svůj vlastní protest ale dokázali Pet Shop Boys rafinovaně skrýt: jejich hit Opportunities z debutové desky Please z roku 1986 se dal poslouchat jako hymna neoliberalismu i levicová satira.

„Jsou tu tři satirické songy a jeden poněkud smutný. Je to ovlivněné dobou, ve které žijeme,“ komentovali Neil Tennant a Chris Low své nové EP Agenda více než třicet let poté. Už dříve nás Pet Shop Boys otevřeně poučovali o tom, že láska je buržoazní koncept, a větrali marxistický slovníček, nicméně nikdy předtím nedělali takto otevřeně politické hymny. Nakažlivá nahrávka Agenda je kritikou společenských poměrů a konzervativních politiků, jako by ale Pet Shop Boys stříleli i do vlastních levicových řad, kde padají neustále ta samá hesla a pořád se nic nemění.

Spasí sheffieldská popová skupina International Teachers of Pop Velkou Británii po brexitu? Jak se daří rajčatům na zahrádce Cossey Fanni Tutti a co nová deska této britské umělkyně? A jak hodnotíme letošní Grammy? Poslechněte si celý Komplex!

Playlist:

Cardi B  Money (2018, Warner Music Group)
Laurie Anderson & Kronos Quartet  Nothing Left But Their Names (2018, Nonesuch)
Pet Shop Boys  What are we going to do about the rich? (2019, x2 recordings)
Pet Shop Boys  On social media(2019, x2 recordings)
International Teachers of Pop  The Ballad of Remedy Nilsson (2019, Desolate Spools)
International Teachers of Pop  After Dark (2019, Desolate Spools)
Finlay Shakespeare  Luleå (2019, Editions Mego)
Toy  Mechanisms (2019, Tough Love)

Spustit audio

Související