Cold Cold Nights v Czechingu 2017: Naše hudba je osobní zpověď mladý generace

Cold Cold Nights

Přečtěte si rozhovor s kapelou Cold Cold Nights – nominovanou v hudebně exportním projektu Radia Wave –, který vznikl při natáčení jejich profilového videa.

Na začátku bylo písmeno J. Písničkář Jéčko (Jakub Jirásek) si poměrně rychle získal pozornost publika české alternativy a vyjel i na turné do Spojených států. Kromě hudby se věnuje filmu a pořádání DIY akcí na podporu nezávislé hudební scény. Letos své alter ego rozpustil v kapele Cold Cold Nights, se kterou vydal debutové album (The) Last Summer. Koncertovali po východní Evropě a nyní jsou nominovaní v Czechingu, hudebně exportním projektu Radia Wave, který vybírá talenty alternativní popové scény s potenciálem uspět v zahraničí.

Absolutního vítěze projektu, který získá možnost nahrát a vydat nové EP, hned několik příležitostí koncertovat v zahraničí i možnost dostat svou hudbu do zahraničních rádií, vybere odborná porota. Svého favorita můžete vybírat i vy, na stránkách Czechingu.

Pamatujete si na zlom ve vaší hudební kariéře?
Jakub: Zlomovým momentem asi bylo to, když jsem natočil svoje první nahrávky a dal jsem je na internet, kde začaly mít nějakej ohlas.

Kryštof: Já hrál už od mala na trumpetu a několikrát jsme se s kamarády domlouvali, že založíme kapelu, ale vždycky z toho nějak sešlo. Pak jsem potkal Jakuba se Štěpánem a Danem, kteří sháněli trumpetistu. Tak jsem se přidal.

Kdy jste se rozhodli, že se hudbě budete věnovat naplno?
Štěpán: Asi ve chvíli, kdy jsme se rozhodli natočit desku. Chtěli jsme natočit něco, čím se budeme moct prezentovat, a chtěli jsme si na tom dát hodně záležet.

Dan: A taky od doby, co jsme odehráli několik koncertů v zahraničí. Ale zatím se hudbou neživíme.

A umíte si představit, že přestanete chodit do práce a jednou se hudbou živit budete?
Štěpán: Myslím, že i v Česku to reálný je. Ale rozhodně chci, aby kapela zůstala něčím, co dělám rád, a ne z nutnosti. Hudba musí být hlavně upřímná, ne konstrukt vytvářenej za účelem získávání peněz. To není žádný umění.

Co ve vašem případě obnáší být profesionální kapelou? Jak se posunujete dopředu?
Jakub: Pořád se snažíme hledat nové zvuky a nové nástroje, na které hrajeme. Pro každýho z nás je prioritní hrát to, co je prospěšné pro kapelu, a ne to, v čem je zrovna technicky nejlepší. Snažíme se posunovat hranice toho, co doposud umíme, ve prospěch toho, aby naše hudba zněla tak, jak si představujeme.

Máte pocit, že patříte na konkrétní hudební scénu? Máte kolem sebe spřízněné hudebníky?
Jakub: Zakotvení ve scéně a pospolitost cítím napříč všema místama, kde jsme kdy hráli a kam se rádi vracíme. Pro nás je důležitější cítit určitou sounáležitost s hudební scénou než se definovat jako uzavřená komunita, která se tváří, že je lepší než ostatní. Což je třeba problém u labelů. My nikdy pod žádný label patřit nechtěli.

Takže vás výhody labelu nelákají? Proto jste si desku vydali sami?
Jakub: Nechci, aby to znělo velkohubě, ale český labely nám toho moc nabídnout nemůžou, to raději zahraniční. Ale nevnímám to jako prioritu. Patřit pod label mi přijde trochu svazující. Když jsme desku vydávali sami, měli jsme nad ní absolutní kontrolu. Chtěli jsme vydat kvalitní album, které si svoji cestu najde samo.

Jak sami vnímáte vaši hudbu a kapelu jako celek?
Jakub: Já ji vnímám jako osobní zpověď příslušníků mladý generace a kapela pro mě představuje druh osobního vyjádření a komunikace s okolím. Vždycky jsem rád, když naše hudba k někomu promlouvá a je impulsem k další interakci. Je to vyjádření názoru, který čeká na zpětnou vazbu. Bořič ledů mezi tím, co člověk cejtí a chce to sdílet s lidma, který nezná.

Štěpán: Snažíme se projevit emoce, se kterýma se naši posluchači můžou ztotožnit. Chceme bejt hlavně pravdivý a uvěřitelný.

Co by vám tedy nejvíce pomohlo v budování vaší hudební kariéry?
Jakub: Hodně by pomohlo, kdyby nás zviditelnila relevantní média, ať už česká, nebo zahraniční. Ale nejdůležitější je hrát na navštěvovanejch akcích.  

Je pro vás hraní v zahraničí priorita? Co by měla kapela mít pro to, aby venku uspěla?
Dan: Síť kontaktů. Nám hodně pomohla tour v zahraničí, poznali jsme hodně promotérů, kteří nám jsou schopní pomoct. Možná je trochu zbytečný se soustředit jen na českou scénu, což je tady trochu typický.

Štěpán: Důležitý je zůstat svůj. Stává se, že se kapely stanou známější a pak se podvolí vlivu lidí, který jim říkají, co dělat, aby se zalíbily ještě více lidem. Úspěch v zahraničí nespočívá v obrovské návštěvnosti, ale v tom, že si tam člověk může vůbec zahrát. Důležitá je možnost tam hrát a získat odezvu.

Colds Cold Nights