Combat Chic. Ruská obsese válkou proniká zdejší popkulturou

26. květen 2016

Ruská obsese válkou se v posledních několika letech projevuje i v módě mladých ruských návrhářů nebo rétorice zdejších veřejných kulturních institucí. Kromě triček s Putinem ve slunečních brýlích, které vám v Rusku prodají už na letišti, existují i módní kolekce balaclav a maskáčových kompletů inspirovaných anexí Krymu, označovaných v Rusku jako projevy stylu „combat chic“ nebo „patriotic glamour“.

„V 90. letech bylo cool nosit trička s nápisem I love NYC, dneska je cool mít na sobě ruský nápis,“ komentovala pro státní televizi Russia 24 Anna Kreidenko, autorka módní kolekce zástěr nebo bundiček s prezidentovým profilem a nápisy „věřím Putinovi“. Vlasteneckou módu v Rusku rozšiřuje ministerstvo obrany i drobní obchodníci. Krátce po zahájení bombardování v Sýrii se butik ministerstva umístěný v centru Moskvy naplnil tričky s bombardéry i slogany „Podporujte Assada“. Podle magazínu The Atlantic má obchod od loňského léta, kromě tradičních bomberů prodává i flashky ve tvaru tanků nebo akční figurky „zdvořilých lidí“, vojáků v neoznačených uniformách, kteří vedli anexi Krymu.

Ruský Woodstock

‚Ruské kulturní osobnosti chtějí hledat absolutno – jakýsi kouzelný prsten moci. Našly jej v kultu války a kultu otce vtěleného do hlavy státu. Tím, že jeho moc uznáme, staneme se sami silnějšími,‘ vysvětluje ruský publicista Arkhangelsky svůj dojem ze způsobu uvažování osobností veřejného života.

Ruský kulturní publicista Andrej Arkhangelsky zmiňuje ve svých textech repertoáry divadel, většina z nich má dnes na programu něco o válce. „Až donedávna bylo normální, že se o válce všude možně psalo a mluvilo, ale ne v doslovném významu. Od roku 2015, kdy se rozběhly oslavy k 70. výročí konce druhé světové války, bylo najednou slovo válka všude.“ Arkhangelsky vzpomíná na 8. květen, kdy největší knihkupectví v Moskvě vystavilo před výlohu knihy současného ministra kultury ozdobené armádními helmami, dalekohledy, svrchníky uniforem z druhé světové války a vázami divokých květin. Na rockovém festivalu Nashestvie, přezdívaném ruský Woodstock, léta známém přehlídkami militarismu, začal řev bojových letounů a rachot obrněných vozidel přehlušovat samotné koncerty. „Tohle je náš Woodstock,“ napsal ironicky známý novinář Oleg Kashin. Jedním z pěti maturitních témat byly v roce 2014 Otázky nastolené válkou. Na otázku žurnalistů, zda jde o konkrétní válku nebo válku v obecném slova smyslu, odpověděl úředník z ministerstva takto: „Jde o válku jako takovou, dopad války na lidské osudy a válku jako morální volbu.“

 

Дорогие друзья! Сегодня именинником является самый близкий к Северному Кавказу министр Лев Кузнецов. Мне хочется пожелать ему крепкого здоровья, больших успехов в работе и семейного благополучия. Лев Владимирович - человек слова и дела, способен вникать в самые тяжёлые проблемы регионов СКФО и успешно решать их. Лев Владимирович работает в должности министра по делам Северного Кавказа относительно недавно, но сумел наладить систему взаимодействиями с руководством субъектов, заслужить доверие и авторитет. Ещё раз поздравляю Льва Владимировича и желаю ему долгих лет счастливой жизни! #Кадыров #Россия #Чечня #Кузнецов

Fotka zveřejněná uživatelem Ramzan Kadyrov (@kadyrov_95),Dub 24, 2016 v 9:53 PDT


Podle zahraničních publicistů nadužívají slovo válka i veřejné kulturní instituce, jako muzea, knihovny a kulturní centra. „Téměř jako by rozuměly tomu, že je dneska povinné. I vlastníci malých obchodů tuhle hru hrají,“ píše Arkhangelsky.

Ne hysterie, ale pragmatismus

Putinovými portréty je v poslední době v Rusku skutečně ozdobeno mnoho předmětů vystavených v každém nákupním centru, podle Arkhangelského ale nepřitahují žádné hysterické davy. „Paradoxně za to můžeme poděkovat samotnému Putinovi, který dal mnohokrát najevo, že o kult osobnosti nestojí. Zároveň nejde ani o byznys. Je to rituál, kterým si manažeři obchodů zajišťují klid,“ popisuje Arkhangelsky drobné ruské obchodníky, podobně jako kdysi Václav Havel československého zelináře. „Co motivuje malého obchodníka se suvenýry k tomu, aby na prominentním místě ve svém stánku vystavil tričko s Putinem? Zbaví ho to náhodných inspekcí, konkurence a policejních kontrol. Není to hysterie, je to pragmatismus, všichni v Rusku operují v kódu loajality.“

Kromě hesla „opatrnosti nikdy nezbývá“ se však Rusové podle Arkhangelského řídí i touhou po čemsi vyšším, která se často projevuje ochotnou vírou v Putinovu dobrotu, výjimečnost a svatost války. „Ruské kulturní osobnosti chtějí hledat absolutno – jakýsi kouzelný prsten moci. Našly jej v kultu války a kultu otce vtěleného do hlavy státu. Tím, že jeho moc uznáme, staneme se sami silnějšími,“ vysvětluje ruský publicista svůj dojem ze způsobu uvažování osobností veřejného života. Za příklad dává slavného rappera Timatiho a jeho track, ve kterém je řeč o „nejlepším kamarádovi prezidentu Putinovi“.

Nejlepší kamarád a pán

Putinova popularita po celém Rusku je známý fenomén, který v posledních několika letech zesílil po anexi Krymu i intervenci v Sýrii. Podle Atlanticu vzrostl v období od konce roku 2012 do konce roku 2015 počet Rusů hrdých na armádu své země z 59 % na 85 %. Někteří hrdí se rovnou hlásili na frontu, loni vstoupilo do armády o 15 % více nájemných vojáků, částečně kvůli turbulencím v ekonomice, částečně to ale odráží bojovou náladu v zemi.

„Události v ruské vysoké kultuře nám říkají mnoho o ruské společnosti a politice a o Putinově záměru udělat znovu Rusko velkou a slavnou zemí, jak tomu on a jeho krajané rozumí. Kultura a geopolitika se skutečně vzájemně podporují způsobem, který připomíná sovětskou éru i carský režim,“ používá ve Federalist Paul Bonicelli, dřívější vysoký úředník jedné z vládních agentur za prezidenta Bushe, stereotypní západní výklad ruského příběhu, ve kterém je Putin Stalinem, pouze bez kníru.

„Není to žádná vynucená loajalita vůdci jako ve 30. letech, kdy museli všichni umělci milovat Stalina,“ zpochybňuje tento výklad ruský publicista Arkhangelsky. „Dneska máme popového umělce dobrovolně píšícího písničku o prezidentovi, protože si uvědomuje, že svět, ve kterém žije, je příliš komplexní a děsivý. Prezident Putin jej ale od nebezpečí ochrání. Zpěvák prohlašuje Putina za kamaráda a svého pána. Podobně to vnímá většina Rusů,“ uzavírá Arkhangelsky.

Spustit audio

Více z pořadu

Mohlo by vás zajímat

E-shop Českého rozhlasu

Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...

Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka

hurvinek.jpg

3 x Hurvínkovy příhody

Koupit

„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka