Country-folkové Severní nástupiště: Jsme spíš městští tuláci než kotlíkáři

19. prosinec 2019

Pražská kapela Severní nástupiště navazuje na to nejlepší z české folkové a country poetiky a tyto odkazy zasazuje do kulis současného světa. Aktuálně sedmičlenná sestava vznikla původně jako kamarádský, demokratický country projekt, který svůj první „koncert“ odehrál na happeningu před Úřadem vlády. „Nějakou dobu trvala transformace do pocitu, že jsme skutečná kapela a dostáváme nabídky na regulérní koncerty,“ shodují se členové hrající třeba na banjo, valchu a kontrabas.

Debutový release v podobě kazety O Krysách a o vlcích, která vyšla u českého nezávislého vydavatelství Silver Rocket v prosinci 2018, sice vypráví o touhách toulat se krajinou a čekat na poslední vlak v nádražkách, ale samotní členové se za typické čundráky či trempy nepovažují. „Jsme spíš městští tuláci než kotlíkáři, brouzdáme po krajích Prahy, na hranici města a přírody.“

Severní nástupiště

Ze svého repertoáru také postupně vypouštějí dříve často hrané covery a soustředí se více na vlastní tvorbu. „Nový release bychom rádi upekli, ale teprve rozehříváme troubu,“ reagují se smíchem na otázku, kdy bude mít čtyřskladbová kazeta svého následovníka.

V jakém momentě se členové Severního nástupiště začali považovat za kapelu? Kdo z nich má profesionální hudební vzdělání a jak vznikají nové písně? Poslechněte si celý rozhovor i písně Rty, Sssssssss a 11 druhů koření, které Severní nástupiště zahrálo ve studiu Radia Wave!

Více z pořadu

Mohlo by vás zajímat

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

ze_světa_lesních_samot.jpg

3x Karel Klostermann

Koupit

Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.