Crossings: Čekám dítě v cizí zemi

27. březen 2013

V dalších rozhlasových Křižovatkách jsme probrali téma mateřství. Jaké to je očekávat narození potomka v cizí zemi a na jaké kulturní bariéry narážejí ženy v českých porodnicích? Kolik stojí porod a kdo si ho může dovolit? O tom všem jsme si povídali se třemi maminkami.

Anna Kliments má 3 děti a přišla k nám se svým manželem z Ruska. Tsengelmaa Zorigt porodila před několika měsíci a pochází z Mongolska. Třetí příběh jste mohli sledovat v rámci dokumentárního seriálu České televize "Čtyři v tom". O svých zkušenostech bude vyprávět Petra Antošová, která si podle českých úřadů vybrala špatného muže.

Příprava na porod a samotné mateřství může být v cizí zemi o něco komplikovanější kvůli jazykové i kulturní bariéře. Jak se s tímto faktem vypořádaly Anja a Tsenge, které obě porodily své děti v českých nemocnicích? A jaká byla příprava na porod dítěte v České republice s partnerem z Etiopie?

Z plánovaného životního štěstí vymodleného za hranicemi Ruska se může stát katastrofa. Tak by se dal ve zkratce popsat příběh Saši, která do České republiky přišla před deseti lety s manželem. Původní plány o podnikání a novém šťastném začátku ale nabraly úplně jiný spád, než si mladá žena představovala. Její příběh pro pořad Crossings natočila Oksana Belkova.

Příběh trojnásobné maminky Saši vypráví o chvílích obrovské nejistoty, stresu i domácím násilí. Jak zapůsobil na Anju, Tsenge a Petru? Najdou v některém z momentů Sašina příběhu něco ze svých zkušeností, nebo mají z období těhotenství a samotného porodu v České republice jen příjemné a pozitivní dojmy?

I v plánování rodiny se najdou kulturní odlišnosti. Zatímco v České republice ženy své těhotenství odkládají, v Rusku najdete běžně mladé ženy do 30 let, které mají dvě a více dětí. Nejen o tom, ale i o jejich plánech do budoucna si povídáme s Anjou, Tsenge a Petrou.

autor: Susana
Spustit audio