Čtrnáct vteřin slávy. Tiktoková hvězda zakoulela očima a zlomila divácký rekord

28. září 2020
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Fenomem a jeho moderátor Karel Veselý

Na konci 60. let Andy Warhol sliboval, že v budoucnosti bude každý slavný patnáct minut. Na TikToku ale k proslavení stačí mnohem kratší doba – patnáct minut? Kdeže, i patnáct vteřin je už moc. Video, na kterém tiktoková hvězda Bella Poarch lipsyncuje a kýve hlavou do beatu písně M To The B, má sotva čtrnáct vteřin a v polovině září se stalo nejpopulárnějším klipem na TikToku všech dob. Aktuálně se blíží k půlmiliardě zhlédnutí a nasbíralo rekordních 35 milionů lajků.

Devatenáctileté krásce z Havaje vlastně stačilo ke slávě málo. Kývat hlavou do garážové instrumentálky s mohutnou basovou linkou a pak taky roztomile koulet očima. Podobných videí s roztomilou tvářičkou, navíc upravenou filtrem Face Zoom, má Bella Poarch na svém tiktokovém účtu už několik desítek, teprve tohle z poloviny srpna ale zafungovalo a proslavilo ji po celém světě.

K úspěchu klipu určitě pomohla i píseň v podkladu a její neodolatelný energický beat. Skladba se původně jmenovala Soph Aspin Send a její autorkou je britská rapperka Millie B. Natočila ji na konci roku 2016 jako součást slovní války s její rivalkou jménem Soph Aspin. Obě patřily do grimeové scény v britském Blackpoolu a nejspíš by je svět nikdy nepoznal, nebýt skvělého dokumentu portálu Noisey, který v roce 2016 sledoval životy místních teenagerů, mezi nimiž je i Millie B.

O rok později se dokumentaristé vrátili zpět, aby zjistili, že obě rivalky už s rapem skončily. Soph Aspin prodává kosmetiku a Millie B údajně nedávno porodila dceru. Teď ale druhou jmenovanou možná čeká comeback – track vyšel nově na streamovacích sítích a bodoval i v hitparádách.

Kde tiktoková hvězda Bella Poarch k beatu písně přišla, není úplně jasné, nicméně mix její tváře a beatu zafungoval na výbornou. Kouzlo jejího klipu je v minimalismu a dokonalém timingu. Když se ozve „bam“ a spustí se tučná basová linka, jste chyceni. A pak si musíte klip pustit znovu. A zase a zase. Těžko se divit, že nasbíral půl miliardy zhlédnutí. K popularitě virálu nepochybně přispěla i videa, na nichž se další tiktokeři snaží pohyby Belly napodobit, nebo možná rovnou parodovat.

Před pár týdny jsme ve Fenomemu informovali, že TikToku hrozí vypnutí v USA. Teď to vypadá, že americká vláda povolila prodej části sítě do amerických rukou, čímž odpadnou bezpečnostní problémy. TikTok je patrně zachráněn. A tak dál můžou vznikat čtrnáctivteřinové ptákovinky, jako je ta, kterou se proslavila Bella Poarch.

Poslechněte si aktuální vydání rubriky Fenomem a zjistíte, proč je Bella Poarch nejmilovanější i nejnenáviděnější tiktokovou hvězdou současnosti. Co má s jejím úspěchem společného jiná teenagerka z anglického Blackpoolu a jaký je osud populární služby TikTok, které hrozilo vypnutí.

autor: Karel Veselý
Spustit audio

Související