Dává mi to obrovský smysl. Lékárník Stanislav Havlíček vypráví o cestování na mise Lékařů bez hranic

28. červen 2022

Pět misí do čtyř nestabilních zemí. A také tři knihy má za sebou lékárník Stanislav Havlíček, jehož Hlas větru se stal cestopisem roku a dostal Cenu Hanzelky a Zikmunda.

„Jako první byl na půl roku Jižní Súdán s tím, že v polovině jsem si udělal týdenní volno na Komorských ostrovech. Pak uprchlický tábor v Bangladéši, následující rok Jemen, tentýž rok Jemen ještě jednou. A nakonec letos tři měsíce v Palestině,“ vyjmenovává Havlíček svoje zkušenosti, které mají pracovně-humanitární a cestovatelsko-poznávací rozměr, stejně jako rozměr formativní životní zkušenosti. „Rozhodně mi to dává obrovskej smysl,“ konstatuje bez váhání.

Kniha farmaceuta Stanislava Havlíčka Syn buvola

Vyšší odborná škola improvizace

„Skoro nikdy nedělám to, co jsem si naplánoval,“ říká o své činnosti na misi lékárník, jehož součástí práce je mimo jiné sledování různých trendů nebo zásobování léky a logistika. „Ale je to přece jen trochu věštění z křišťálové koule.“ Každá mise pro něj byla školou pro tu nepředstavitelnější další. „Z Jižního Súdánu jsem toho viděl docela hodně, včetně té polopouštní krajiny a pozvání domů na jídlo. Místní kuchyně je teda trochu challenge, ale dá se to,“ usmívá se.

Čtěte také

Nehroutit se a nepotřebovat moc věcí

„Z Bangladéše nebo Jemenu, kde šlo o krizové mise konfliktu, jsem nepoznal skoro nic, šlo v podstatě jen o přejezd autem z letiště na misi.“ Ale poznávání konkrétní země spočívá hlavně v kontaktu s místními, kolegy i pacienty. Například Palestinu označuje za nejvíc nepochopitelnou zkušenost, ze které cítí neochotu se domluvit na obou stranách konfliktu. Jeho vlastní cestování mise s Lékaři bez hranic ovlivnily v několika směrech. Jednak se cítí být připravený na neočekávané a nehroutí se z potíží. A také umí vyjít s málem, čímž zkušenost z krizí odpovídá i současnému lightpackingovému trendu.

Proč je Stanislav Havlíček „synem buvola“ a má „hlas větru“? Jakou roli hrají čísla v našem pochopení humanitárních témat? A když člověk vidí něco z toho nejhoršího, co si na planetě lidé vzájemně dělají, má pořád chuť tentýž svět poznávat? Poslechněte si kompletní záznam cestovatelského magazínu Radia Wave.

autor: Pavel Sladký
Spustit audio

Související

Více z pořadu

Mohlo by vás zajímat

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

ze_světa_lesních_samot.jpg

3x Karel Klostermann

Koupit

Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.