Deafheaven: Žánrové škatulky neřešíme, hlavně že nás to baví

5. srpen 2014

Americká blackgazeová kapela Deafheaven se točí kolem zakladatelů Kerryho McCoye a George Clarka, kteří jsou od puberty nejlepší přátelé. Po předchozím projektu – grindcore kapele Rise of Caligula – založili v roce 2010 v San Francisku právě Deafheaven.

Na vlastní náklady nahráli první demo a rozeslali ho na jejich oblíbené hudební blogy. „Neměli jsme pořádnou elektrickou kytaru ani zesilovač, navíc jsme si museli půjčit 500 dolarů, abychom zaplatili pronájem studia. Trvalo dalších pět měsíců, než jsme to splatili našemu zvukaři. Bylo to teprve podruhé, co jsme s ním nahrávali, neudělali jsme úplně dobrý dojem,“ dělí se o krušné vzpomínky na začátky kapely Kerry.

Poté podepsali smlouvu s labelem Deathwish a vydali v roce 2011 debut Roads to Judah. Deska je inspirovaná zážitky a pocity z cest příměstskou úzkokolejkou do jejich rodného města Modesta. Široké pozornosti a uznání se jim dostalo s albem Sunbather, které pozitivně hodnotili kritici i posluchači, kterým jinak black metal moc neříká. „Jsme překvapeni tím, že se i mainstreamová média zajímají o náš typ hudby, i když se nechceme řadit k určitým žánrům. Hlavní je užívat si, co děláme. Nevybíráme si žádný typ publika. Ceníme si všech posluchačů, kterým se naše hudba líbí,“ prozradili na sebe Deafheaven v rozhovoru.

V rámci turné se Deafheaven zastavili v Praze a při té příležitosti i na Radiu Wave. Poslechněte si celý rozhovor.

autor: Petr Bouška
Spustit audio

Více z pořadu

Mohlo by vás zajímat

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

ze_světa_lesních_samot.jpg

3x Karel Klostermann

Koupit

Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.