Definitivní edice Mafie je vzpomínkou na nejslavnější českou hru i samostatný zážitek

2. říjen 2020

Český klenot Mafia: The City of Lost Heaven z roku 2002 znají v tuzemsku i jedinci, kteří jinak videohrám neholdují. Po osmnácti letech se tenhle kultovní export dočkal předělávky s moderní grafikou a rozšířeným příběhem pod názvem Mafia: definitivní edice, která má opět šanci zaujmout i nehráče.

Jarda se Šárkou si do svých domácích studií tentokrát přizvali odborníka na slovo vzatého: Dan Krásný vedl na začátku tisíciletí hned několik fanouškovských webů o Mafii. S moderátorskou dvojicí se podělil o svůj největší kumšt, kdy stvořil fámu o potenciálním druhém dílu zasazeném do Las Vegas s narážkou na kasino, po kterém hráči originálu neúnavně pátrají dodnes.

Mafie se nicméně dočkala i oficiálního druhého a třetího dílu a především pak minulý týden také předělávky do nového enginu. Remake se může pochlubit nádhernou grafikou a kompletně přepracovaným scénářem i s českým dabingem, najdou se ale i změny, z nichž Jarda, Šárka a Dan zas tak nadšení nejsou.

Šárku neoslnily změny v povaze některých postav, Jarda kritizuje příklon k akčnosti a Dan má obavy, jestli se z definitivní edice Mafie stane taková legenda, jakou byla jednička. Všichni tři se shodují, že jedině čas může ukázat, zda remake obstojí a zlidoví, tak jako se to povedlo originálu.

Je Marek Vašut pořád tak dobrý Tommy Angelo jako před 18 lety? Které mise doznaly největších změn? Poslechněte si aktuální díl Questu o podobnostech a odlišnostech Mafia: Definitive Edition od její předchůdkyně.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

Mohlo by vás zajímat

E-shop Českého rozhlasu

Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.

Václav Žmolík, moderátor

tajuplny_ostrov.jpg

Tajuplný ostrov

Koupit

Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.