Dějiny tetování jsou plné rituálů, jakuzy i useknutých hlav
„Pořád jsem nepřišel na nějaký ornament nebo symbol, který bych opravdu niterně potřeboval. Ještě stále hledám a třeba se někdy dočkám.“ Etnolog a teoretik kultury Martin Rychlík zatím popularitě tetování odolává, a to i přesto, že je autorem knihy Dějiny tetování.
„Do nedávné doby se opakovaně zmiňovala slavná mumie pravěkého člověka Ötziho, ten je starý 5300 let. Tam je tetováž prokazatelná, je to několik teček, čárek, pravděpodobně s terapeutickým významem, protože byly na místech postižených artritidou,“ uvádí Martin Rychlík nejstarší dochované doklady tetování, obratem ale doplňuje ještě starší doklad – jihoamerickou mumii kultury Chinchorro.
Jaké funkce – kromě léčebných – tetování v nejstarší historii plnilo? „Uspořádal jsem je do osmi kategorií. Třeba estetická, léčebně-preventivní, statusová, iniciační, rituální atd. Přičemž hodně důležitá je právě iniciační, rituální, protože novicům při přestupu do věkových stupňů fyzicky vštěpují, že prošli přechodovou fází. A vštěpují jim to natrvalo. Např. u třinácti-, čtrnáctiletých Australanů docházelo k vyražení zubů, jinde byli tetováni atd.,“ vysvětluje Martin a zmiňuje konkrétní příklady tetování v jednotlivých lokalitách. „V Austrálii šlo víc o jizvové, skarifikační tetování. Podobně jako v Africe, kde se toto praktikovalo s ohledem na barvu pokožky. S tetováním se nejčastěji setkáváme v Polynésii, odkud se i pozdější pojem ‚tetování‘ rozšířil do většiny světových jazyků.“
Najdeme naopak oblasti, kde se tetování neujalo? „Poměrně málo se tetovalo v tradiční Číně, kde bylo tetování spojeno spíše se stigmatizačními účely, s trestem, i soudce mohl odsoudit k nějakému nápisu na čele apod. Z islámské Sunny víme, že bylo tetování zakázáno muslimům. Třeba přestože v Japonsku dospěla kultura k nejzajímavějšímu estetickému výrazu, tak pořád je ve společnosti asociováno tetování s kriminalitou, jakuzou, i v japonských lázních se dnes setkáte s nápisy, které zakazují vstup tetovaným.“ Jaké techniky se k tetování v minulosti používaly, jaké temné stránky v historii s ním spojujeme a jak se tetování rozvíjelo v tzv. civilizovaném světě? Poslechněte si celý rozhovor!
Více z pořadu
Mohlo by vás zajímat
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.