Děrné štítky: Dva tweety za 330 miliard

20. srpen 2013

Představte si, že napíšete na Twitter, že jste pořídili pár akcií třeba mladoboleslavské Škodovky, a rázem byste byli o pár tisíc bohatší. Jsou lidi, kteří tohle umí. Jeden americký investor takhle dokázal zvýšit cenu akcií společnosti Apple o 17 miliard dolarů. Stačily dva tweety.

Tweet sem, tweet tam
Víte, co znamená mít vliv? Třeba napsat dva tweety a zvýšit tak cenu společnosti Apple o 17 miliard dolarů. Takováto kouzla umí americký miliardář a velký hráč na Wall Street Carl Icahn. Minulý týden se na svém účtu nejdříve zmínil, že koupil velký podíl ve společnosti Apple. Druhý tweet naznačoval, že Apple investuje naopak zpátky do jeho firem. Tweety napsal investor během pěti minut a pár hodin poté vzrostla cena akcií skoro o pět procent na téměř 490 dolarů za kus.

Carl Icahn samozřejmě velmi dobře věděl, co dělá. Jeho cílem ovšem nebylo vzápětí svůj podíl ve firmě prodat, to by bylo na hranici zákona, ale pracovat na dlouhodobém růstu akcií Applu, které se kdysi prodávaly za cenu přesahující 700 dolarů za kus, a také přimět investovat Apple alespoň část peněz, které si schovává v šuplíku na horší časy.
Mimochodem, každé písmeno tweetů Carla Icahna mělo cenu asi 62 milionů dolarů, tedy přes jednu miliardu korun.

iOS proti všem
A Apple ještě jednou, ale trochu naopak. Ty tam jsou doby, kdy tablety cupertinské společnosti neochvějně válcovaly trh. Během jediného roku je pozice iPadu kvůli záplavě zařízení se systémem Android třetinová. S informací přišel americký server Strategy Analytics.

02575187.jpeg

Zatímco ve druhém čtvrtletí roku 2012 si trh řekl o 17 milionů iPadů a 18,5 milionu tabletů se systémem Android, letos se prodeje zařízení společnosti Apple ve stejném období propadly o 2,5 milionu a naopak tablety s Androidem se vyhouply na téměř 35 milionů prodaných kusů. Zařízení s operačním systémem od Googlu tak drží 67 procent trhu.

Do statistik se během roku také konečně probojovaly tablety se systémem Windows. Ve druhé čtvrtině letošního roku se jich k zákazníkům dostalo přes dva miliony. Podle společnosti Gartner se v loňském roce celosvětově prodalo více než 116 milionů tabletů. Letošní odhad počítá s více než 200 miliony.

AVG a Avast na max
A když už jsme u těch prodejních úspěchů, mrkněme také na ty české. Antivirová společnost AVG, která loni v únoru vstoupila na americkou burzu, je na historických maximech. Její zisk meziročně poskočil o téměř sto procent a česká firma vydělala přes 20 milionů dolarů. Pozici společnosti posiluje také příchod nového výkonného ředitele. Do čela usedne dosavadní šéf Mozilla Corporation Gary Kovacs. AVG má aktuálně 155 milionů aktivních uživatelů.

02948251.png

A druhý český antivir Avast je na tom dokonce ještě lépe. Český antivirový gigant loni utržil více než 2 miliardy korun, z nichž téměř polovina je čistý zisk. Avast tak přeskočil i loňského vítěze nepsané soutěže Seznam a je nejvýdělečnější technologickou firmou u nás.

Pražská antivirová firma umí v podnikání chodit. Zatímco AVG má kolem tisícovky zaměstnanců, Avast jich má jen asi 300. Navíc nevynakládá téměř žádné peníze na marketing, protože 70 procent jeho uživatelů se o softwaru dozvědělo od svých známých. Avast už letos plánoval také vstoupit na newyorskou burzu, zatím svoje IPO ovšem odkládá.

autor: Pavel Cyprich
Spustit audio

Více z pořadu

Mohlo by vás zajímat

E-shop Českého rozhlasu

Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.

Václav Žmolík, moderátor

tajuplny_ostrov.jpg

Tajuplný ostrov

Koupit

Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.