Děrné štítky: Rozšířená realita, kam se podíváš

20. červen 2014

Google ukázal světu další možnosti svých kouzelných brýlí. Rozšířenou realitou se zabývají také největší světoví výrobci hraček.

Nejlepší brýle na světě
Google minulý týden představil skoro finální verzi svých počítačových brýlí. V novém videu
předvedl všechny jejich hlavní funkce. Brýle reagují na hlasové povely majitele a před očima mu promítají výsledky. Jsou připojené k internetu, takže zobrazují třeba aktuální počasí nebo trasu do zadaného cíle. Kromě toho pořizují fotky a natáčejí video.

Podle oficiálních informací budou designové brýle k mání v celkem pěti barevných variantách. Obroučky budou buď černé, šedé, červené, bílé, nebo modré. Vypadají jako běžné dioptrick0sluneční brýle, jen s malým skleněným hranolkem u pravého obočí. Podle propagačního videa nepůsobí informace, které brýle promítají před vašima očima, moc rušivě. Brýle samotné jsou z ohebného, ale odolného materiálu.

Brýle ještě nejsou oficiálně v prodeji, ale Google se rozhodl, že americkým zákazníkům poskytne alespoň prototyp. Dá ho těm uživatelům, kteří budou mít nejlepší nápad, co všechno by se s brýlemi dalo dělat. Ale nedostanou ho zadarmo, cena je stanovena na 1500 dolarů, čili skoro na 29 tisíc korun.

Oficiálně bude novinka v prodeji na konci roku a podle předběžných zpráv by měla zájemce přijít na 500 dolarů, tedy zhruba dvanáct tisíc korun.

Supermoderní hračky

Na podobné přístroje, které jako by vypadly ze špionážních filmů, ale nemyslí jenom internetové firmy. Nápadu se chytli také největší světoví výrobci hraček, firmy Mattel a Hasbro. Jejich výzkumníci vymýšlejí stále nové varianty, jak propojit tradiční panenky a autíčka s mobilními telefony a tablety.

02836343.jpeg

Obě firmy přitom nechtějí moderními technologiemi oslovovat jenom kluky, ale také holčičky. Pomáhat jim v tom mají například postavičky z animovaných filmů od Disneyho, anebo panenka Barbie. V červnu třeba přijde na trh aplikace pro iPad, která pozná, že před kamerou je hračka od Mattela a umožní dítěti, aby si do ní promítlo různé postavičky nebo efekty.

Jiná hračka má pro změnu zabudované zrcadlo, které automaticky pozná obličej, takže si malé zákaznice mohou vyzkoušet, jak by vypadaly s různým líčením. Jejich rodiče za to ovšem nejdřív zaplatí 70 dolarů.

Rozšířená realita pronikla dokonce i do tak obyčejných hraček, jako je puzzle. Německá firma Ravensburger nechala vyrobit speciální skládanky, kde sestavíte například satelitní snímek zeměkoule, který pak ožije na displeji tabletu. U fotografie newyorského náměstí Times Square je zase odměnou panoramatické rozhlédnutí po celé scéně.

autor: Filip Rožánek
Spustit audio