DESKA TÝDNE: Láska, sex a odtažitost. Marika Hackman na novince nahlíží do zákoutí své duše

Marika Hackman – Any Human Friend
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Marika Hackman – Any Human Friend

„Rozesmála jsem ji? Anebo to jen předstírala?“ zpívá v první skladbě své nové, třetí nahrávky  Any Human Friend britská písničkářka z Hampshiru Marika Hackman. Hudebnice se nikdy nebála otírat o velmi osobní témata a na její poslední desce jde na dřeň víc než kdy dřív. Vyzpívává se totiž nejen z rozchodu se svojí přítelkyní Amber Bain, vystupující pod jménem The Japanese House, ale i z problémů s navazováním dlouhodobých vztahů.

Marika Hackman ze sebe už dávno setřásla škatulku „zpívající modelky“, její práce pro velký módní dům Burberry byla pouze malou, a ne zas až tak významnou zkušeností, vždycky se cítila především jako hudebnice. S nejnovější nahrávkou, jejíž název si vypůjčila z hlášky jedné holčičky z dokumentu o dětech, které tráví čas v pečovatelských domech pro seniory, především s pacienty trpícími demencí, to jen potvrzuje. A co víc – na třetí desce se konečně naplno projevuje nejen její potenciál při psaní hudby, ale i textů.

Ty opět nepostrádají pro ni tak typický suchý humor ani se nesnaží cokoliv zastírat či přikrašlovat. Ať už zpívá o masturbaci (Hand Solo), nebo reflektuje nejtěžší momenty rozchodu s její tehdejší přítelkyní Amber. Nebojí se ani obnaženě glosovat svět vztahů na jednu noc. Je kousavá, ironická i sentimentální, a především – vše, co na minulých deskách pouze nenápadně naťukla, na Any Human Friend rozvíjí do skladeb, se kterými se chtě nechtě každý aspoň na chvíli ztotožní. Spletitost vztahů totiž není procházka kultivovaným parkem. Zvlášť když jste na tom s odtažitostí a strachem z emocionálního spojení s partnerem podobně jako Marika Hackman.

Právě v tomto ohledu můžeme brát jako jednu z vlajkových lodí nové nahrávky první singl I’m Not Where You Are. Klip k němu začíná Maričinými expřítelkyněmi uštědřujícími jí políčky v rámci rozchodu, na který reaguje pouze smutným, provinilým a netečným výrazem. Ten se nemění, ani když už sama v klidu hraje doma videohry. Hackman v textu stvořila hymnu pro odtažité a vztahově rezervované osoby (za což sklízí na internetu nadšené reakce fanoušků), jejichž chladnost bývá zaměňována za aroganci, a zároveň se tematicky vrátila k rockovější My Lover Cindy z předešlé desky. Tam se vyzpívala ze své neschopnosti vytvářet a udržet dlouhodobé milostné vztahy.

Hackman svou třetí nahrávkou potvrdila, že její tvorbu se vyplatí sledovat. Hudebně se nebojí měnit pro sebe zavedené pořádky, a tak je vlastně každá další nahrávka tak trochu překvapením. A i když Any Human Friend není bezchybná a občas zaškobrtne přehnaným patosem, jakási temná síla a otevřené a zároveň lyricky kvalitní vyprávění o sexu i smutku z ní dělají jednu z desek, ke které se bude člověk opakovaně vracet. A nebude to muset být ani po rozchodu.

Jak se proměnila zvuková stránky tvorby Mariky Hackman? A je Any Human Friend podobně rocková jako předešlá nahrávka? O čem je pilotní singl I’m Not Where You Are? A potřebovali jsme hymnu odtažitých lidí? Poslechněte si celý rozhovor o naší desce týdne!

Marika Hackman – Any Human Friend (2019, AMF Records)