DESKA TÝDNE: Vanishing Twin na novince přichází s tropickým soundtrackem k cestě do vesmíru

19. červen 2019

Kosmopolitní, v Británii usazená kapela Vanishing Twin vydala letos svou druhou nahrávku The Age of Immunology – zasněnou a povznášející desku plnou kontrastů a dvojznačnosti. Na rozdíl od předchozího alba Choose Your Own Adventure, které bylo spíše ideou zpěvačky Cathy Lucas, představuje hudebně i textařsky vyspělejší The Age of Immunology výsledek intenzivní hloubavé spolupráce všech pěti členů Vanishing Twin.

Členové Vanishing Twin pochází z Japonska, Belgie, Francie, Itálie a USA. Kromě společného domova, který našli v Londýně, je spojuje láska k hudebním bankám, ke kapelám, jako jsou Broadcast nebo Stereolab, ale taky chuť překonávat hranice pozemské hudby. Zpěvačka Cathy Lucas, bubenice Valentina Magaletti, kytarista Phil MFU, basák Susumu Mukai a vizuální umělec a flétnista Elliott Arndt se ve jménu magického realismu rozhodli zkrátit nám čekání na lepší svět.

Sdílené tvůrčí prožitky se na The Age of Immunology odráží v dlouhých mantrických improvizacích, které se vzájemně přelévají jedna do druhé. Poťouchlé a zároveň melancholické zvonkohry (You are not an Island), krautrockové rytmy (Backstroke), veselá i netečná kombinace píšťal (Language is a City), kytar a elektroniky (Magician's Success). Vanishing Twin jako by spolu na nové nahrávce komunikovali pomocí telepatie, která vede jejich nekonečné jamování. Pokud se dá deska charakterizovat jedním slovem, dost možná by to bylo kosmopolitní. Rozmanitě a překvapivě se na ní mísí bublavé tóny (The Age of Immunology) s hlasy a řečmi všech členů kapely. Nejen jejich různé národnosti, ale zejména různé přístupy k hudbě ústí v jeden utopický, i když stále dost těžko uchopitelný celek.

Stejně tak pestré a kontrastní je i vyznění. Desku The Age of Immunology můžeme vnímat hned několika způsoby; jeví se jednak jako příjemná nadpozemská kulisa k popíjení exotických koktejlů s deštníčkem na trávníku městské plovárny, zároveň ale čerpá inspiraci ze stejnojmenné knihy antropologa Davida Napiera. Ten chápe imunologii jako metaforu, kterou společnost aplikuje k odstranění čehokoliv, co je jiné. Podle Cathy Lucas jsou tyto myšlenky relevantní a aktuální právě v době, kdy stojí Spojené království tváří v tvář zásadním (nejen) politickým změnám. Takto vážná a tíživá témata možná svádí k hudebnímu pojetí stejně vážnému a tíživému. Vanishing Twin jdou ale i tady proti stereotypům a očekáváním a poukazují naopak na význam a důležitost setkávání se a konfrontace s něčím novým nebo odlišným. Píseň Planète Sauvage je dokonce o touze opustit Zemi a osídlit jinou planetu.

Proč Vanishing Twin novou desku nenahrávali ve studiu? Jak se liší novinka od předešlé nahrávky? Nese v sobě nějaké hlubší a závažnější poselství? A co by se dalo The Age of Immunology vytknout? Poslechněte si celý rozhovor Judity Císařové s Hanou Řičicovou ze záznamu!

Vanishing Twin – The Age of Immunology (2019, Rough Trade)

Spustit audio

Více z pořadu

Mohlo by vás zajímat

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.