Děťátko v jesličkách, skřítek nebo vousatý starý pán. Jak jste si představovali Ježíška?

22. prosinec 2021

„Ježíška jsem si představovala jako takový to děťátko v jesličkách,” vypráví Eva. „Já jsem ho měla jako klasického vousatého, bělovlasého pána,“ říká Johanka. Překvapilo mě, jak různě si bytost, která nosí dárky, představovali moji přátelé, a proto jsem se s touto otázkou vydala i za dalšími. Narazili jsme také na téma momentu odhalení tohoto vánočního kouzla a také na to, jak Ježíška řešit s dětmi.

„Měl jsem radost z toho, že můžu dávat dárky taky, protože do té doby jsem nebyl součástí toho procesu. Pak jsem si říkal, že i já jsem vlastně Ježíšek pro ty své rodiče a babičky, dědečky, takže jsem vymýšlel, co jim dát, a to byl hezký přístup k Vánocům,“ popisuje Tomáš svoje vzpomínky a moment, kdy na něj věřit přestal.

Čtěte také

Rodiče Johanky zase přišli s originální verzí příběhu o tom, že všechny dárky Ježíšek sice nosit nestíhá, ale jeden z nich je vždy od něj a je kouzelný. „U mě postupně hezky odcházela ta víra, ale rodiče to uměli udělat tak, že na to mám hezký vzpomínky,“ dodává.

Tohle téma může být právě pro rodiče dost zásadní. Dětská psycholožka Václava Jančová například zastává názor, že by se dětem nemělo lhát. A když už s nimi hru hrajeme a na téma přijde, má být rodič maximálně upřímný.

Jak vzpomínáme na dobu, kdy dárky nosil Ježíšek? A jak o něm mluvit s dětmi? Dozvíte se v příspěvku.

Spustit audio

Související

Více o tématu

Mohlo by vás zajímat

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

ze_světa_lesních_samot.jpg

3x Karel Klostermann

Koupit

Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.