Děti dnes sportují vrcholově, nebo vůbec. Sport ale není přirozený pohyb
„Rodiče někdy spěchají, předbíhají vývoj dítěte, nebo se předhání v tom, co už kdo umí. Každý má ale své vlastní tempo,“ vysvětluje v Houpačkách učitel pohybu Daniel Müller. „Kolem třetího roku se zapnou vnitřní svaly, dítě dokončí jednu vývojovou etapu života a mělo by stát rovně, bez vystrčeného břicha. Pokud má dítě ve čtyřech letech propnutá záda a vystrčené břicho, je potřeba to hned řešit.“
„Nepoužíváme pohyb jako přirozenou věc. Rodiče v zájmu bezpečnosti svých dětí zavádějí hned od jejich narození různá omezení, kterými jim brání ve volném pohybu,“ říká Daniel a upozorňuje, že sportem nejde nedostatek přirozeného pohybu kompenzovat.
„Sport není pohyb, sport je něco navíc. Sportem přirozený pohyb často nahrazujeme. Pokud by šlo o všestranný sport, fungovalo by to. Ale děti mívají rychle nějakou specializaci, jdou například ve čtyřech letech na led. Takže pak v šesti letech řešíme vpadnuté kotníky a kolena, v deseti řešíme krční páteř,“ upozorňuje Müller. „Navíc u nás děti dělají sport vrcholově, nebo nedělají vůbec nic. Postrádám střední kategorii, kdy si chodí parta jen tak zahrát volejbal.“
„Lidské tělo má nepřeberné množství možností, kde se může pokazit. Když má dítě nějakou vadu, nebo přetěžuje část těla, necítí hned bolest jako my dospělí. Má totiž spoustu alternativ, jak to svým tělem kompenzovat. Většinou to trvá dlouho, než pocítí bolest.“
Poslechněte si Houpačky o přirozeném pohybu, jednostranně zaměřených sportech a o touze něco dokázat.
Související
-
Unavená máma je škodlivější informační médium než obrazovka, říká autor projektu Digiděti
„Předškolní děti by ideálně žádný čas před obrazovkami mít neměly. Ale není potřeba se trápit tím, že nejsem ideální rodič,“ říká Jan Kršňák, autor projektu Digiděti.
-
Dodnes lituju, že jsme neměli možnost být s dětmi půl na půl, říká David z páru Dva tátové
„Kdo má daný den rodičovskou službu, ten ráno budí děti, veze je do školy, odpoledne obsluhuje kroužky a obstarává domácnost,“ popisuje David Vaníček z páru Dva tátové.
Více z pořadu
Mohlo by vás zajímat
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.