Děti, improvizace na trubku a taky vaření – hudebník Petr Vrba už dlouho neví, co je to nuda

21. duben 2021
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Petr Vrba

Jméno neúnavného multiinstrumentalisty a improvizátora Petra Vrby je spojené s klubem Punctum, festivalem Alternativa, trumpetou i syntezátory a jen letos ho najdeme na několika nových nahrávkách různých kapel. Nahrávka Imagines od tria Banausoi vyjde už v květnu, na spadnutí je i deska Rhizom Fighters, zatímco vydání Bahnhoffreundschaft je ještě ve hvězdách. A přestože je teprve duben, můžeme si být jisti, že těmito třemi jmény to letos neskončí.

Zvuk trumpety či klarinetu Petra Vrby můžeme znát z desítek nahrávek, ty improvizační mohou občas dráždit nevyzpytatelnými disharmoniemi, jak ale prozradila třeba spolupráce s Rouilleux, neméně rád se pouští do vyloženě opojných hudebních poloh.

Přestože na otázku, kdy se ve své hudbě nejvíce přiblížil metalu, hledal odpověď trochu déle, pohybovali se Modeláři celou dobu opodál – už díky tomu, že za zvukem dvou ze tří nadcházejících nahrávek stojí Hromy z kapel Náv a Five Seconds to Leave.

Kromě českých a slovenských hudebníků spolupracoval Vrba i s mnohými přespolními, mimo jiné bubeníky Didim Kernem a Balázsem Pándim. A právě tyto spolupráce Modeláři nejen díky Pándiho blízkosti metalové scéně vytáhli na světlo. Na otázku, co ještě letos Petr Vrba plánuje, už nezbyl čas. Ale ony ani ty tři desky nebudou málo.

Co spojuje Petra Vrbu s maďarským bubeníkem a hudebním nerdem Balázsem Pándim? S kým by proběhla jeho vysněná improvizace? A má někdy pocit, že toho dělá málo?

Spustit audio