Děti korejských pastorů v Česku jsou nadějí do budoucna, říká religionistka Andrea Beláňová

23. říjen 2022

Jižní Korea je v současnosti po USA druhou největší misionářskou velmocí na světě. Není tedy překvapivé, že misie korejských církví jsou i v Česku. Překvapit ale může jejich množství – působí zde zhruba sedmnáct církví. Přiblížit je přišla do pořadu Hergot! religionistka Andrea Beláňová ze Sociologického ústavu AV ČR.

„Misionáři sem přicházejí velice nepřipraveni. Mají jen hrubé povědomí o tom, jakou má země historii nebo jak je na tom s náboženstvím. Po několika letech jsou překvapeni, kam to vlastně přišli,“ říká Beláňová. Jejich domovské církve v sobě ve většině případů nesou dědictví amerického metodismu a korejského konfucianismu.

Jelikož největší bariérou v šíření jejich náboženského zápalu je jazyk, začali se někteří misionáři spoléhat na své děti. „Protože zde vyrůstají, učí se jazyk velice přirozeně. Jsou třeba v teenagerovském věku, takže jsou schopny některé interakce tlumočit. Dokážou zprostředkovat i kontakt během bohoslužeb,“ uvádí Beláňová jedno ze zjištění výzkumu, kterého se účastnila.

Jak jsou v Česku působící korejské misie úspěšné? Co je to náboženský etnocentrismus, který je jim vlastní? Jakou úlohu v jejich učení hraje apokalyptika? Které církve nakládají s křesťanskou tradicí značně novátorsky? Poslechněte si záznam rozhovoru!

Spustit audio

Více z pořadu

Mohlo by vás zajímat

E-shop Českého rozhlasu

Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?

Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka

jak_klara_obratila_na web.jpg

Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama

Koupit

Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.