Děti prchající před válkou cítí úzkost. Buďme k nim vlídní a nechme je vydechnout, říká psycholog

9. březen 2022

Na Ukrajině zuří válka. Více než polovina z těch, co před ní prchli do Česka, jsou děti, řekl ministr vnitra Vít Rakušan (STAN). Dá se navíc očekávat, že uprchlická vlna ještě zesílí. Čím si děti, kterým do života zasáhly tanky a rakety, procházejí? „U některých dětí válka může samozřejmě vyvolat pocit úzkosti, beznaděje,“ říká v magazínu Houpačky dětský psycholog Václav Mertin.

Dominantní emocí, kterou cítí děti utíkající před válkou, je podle Mertina pochopitelně strach. „Ty další záleží na věku dítěte, starší děti prožívají i zlost, jsou naštvané. Rozumí tomu, že se děje něco špatného, i když to možná nevidí v plném kontextu,“ vysvětluje psycholog.

Dětský psycholog Václav Mertin

„U některých dětí válka může samozřejmě vyvolat pocit úzkosti, beznaděje,“ doplňuje Mertin s tím, že zásadní vliv má na děti ztráta jistoty. „Dítě ke svému životu potřebuje, řekl bych, banální jistotu. Že ráno vstaneme, jdeme do školy, tam se naobědváme, odpoledne jdeme na kroužky, večer musíme udělat úkoly a tak dále,“ popisuje Mertin každodennost, o kterou děti na cestě do bezpečí přicházejí.

S čím by se podle Mertina měly rodiny na útěku v Česku a dalších zemích, do kterých utekly před válkou, setkat? S vlídností. „Měli bychom dát těmto lidem malinko pokoj. Mluvím o určitém klidu, aby si sedli, vydechli, zjistili, kde vlastně jsou. Asi nemají sílu, aby přijímali nějaké informace. Včetně dětí, i když těm asi otrne dřív,“ podotýká psycholog.

Rusové na Ukrajině střílí i na civilisty. Některé děti před válkou ale utéct nemohly. Co se dítěti stane, když vidí ve svém blízkém okolí někoho zemřít? Poslechněte si celý rozhovor s dětským psychologem Václavem Mertinem v magazínu Houpačky.

Spustit audio

Více o tématu

Mohlo by vás zajímat

E-shop Českého rozhlasu

Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.

Václav Žmolík, moderátor

tajuplny_ostrov.jpg

Tajuplný ostrov

Koupit

Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.