Děti v britských školkách neumí zacházet s knihami, pletou si je s tablety

5. duben 2018

Nedávná konference v britském Brightonu poukázala na znepokojující trend, děti ve školkách zaměňují knihy za tablety.

Informuje o tom britský deník The Telegraph. Vysvětlovat dětem kouzlo objevování knih podle hřbetů na poličkách knihovny je nejspíš zbytečné a budou se muset naučit číst postaru až s přibývajícím věkem. „Učila jsem ve školkách a znepokojilo mě, když děti dostaly do ruky knížku a místo otáčení stránek přejely prstem jako po tabletu,“ řekla učitelka Jennifer Bhambri-Lyte na konferenci, kterou pořádala organizace učitelů National Union of Teachers. Dodala, že knihy jsou pro některé rodiny luxusem, jsou příliš drahé. Oproti tomu tablet nebo mobilní telefon je v každé rodině.
Dříve učitelská organizace doporučovala, aby rodiče používali čtečky a tablety k probuzení zájmu o čtení mezi dětmi. To se podařilo, podle jejich výzkumu děti ve věku mezi třemi a pěti lety, které uměly používat dotykové přístroje, dokázaly číst déle a měly lepší slovní zásobu. Díky elektronice čtou více také kluci a právě děti z chudých poměrů, tedy skupiny, které jsou tradičně ve čtení slabší. Panel na zmíněné konferenci se věnoval knihovnám a knihovnictví. Institucí ve Velké Británii ubývá, za posledních 10 let se jich prý zavřelo téměř 900 a dostupnost knih tím pádem klesá. „Vláda musí knihovny, knihy a čtení pro radost u mladých podporovat,“ dodal jeden z účastníků konference.

autor: Petr Bouška
Spustit audio
 • Hnízda z roušek nebo rybářských sítí. Unikátní projekt ukazuje ptáky ve světě plném odpadků

  8. srpen 2022
  pták plast hnízdo

  Lidé z celého světa posílají vědcům snímky ptáků, kteří jsou zamotaní do odpadků nebo si z nich staví hnízda. Do projektu Ptáci a odpadky se může zapojit každý na stránce www.birdsanddebris.com. Výzkumníci, kteří web před čtyřmi lety spustili, teď uvedli, že mají fotky ptáků zachycených v provazech, rybářských sítích nebo stuh z narozeninových balonků.

  Projekt ukazuje, jaký dopad má používání plastů na ptačí svět. „Platí, že pokud si ptáci staví hnízdo z dlouhých vláknitých materiálů - jako jsou mořské řasy, větve nebo rákosí, pravděpodobně v něm budou mít i lidské odpadky,“ řekl server BBC News Alex Bond z Přírodovědného muzea v Londýně, který je součástí výzkumného týmu. Dodal, že problém je globální - vědci dostávají fotografie z Japonska, Austrálie nebo Severní Ameriky. 

  V nedávné studii pak výzkumný tým řešil na kolika fotografiích jsou ochranné prostředky související s pandemií. Roušky nebo respirátory se objevily téměř na čtvrtině fotek. „Když se zamyslíme nad materiály, ze kterých jsou roušky vyrobené, je to většinou guma nebo plast. Ty jsme často viděli omotané kolem nohou a křídel ptáků. Problémem je také samotná látka na roušce - ptáci se ji snaží spolknout, což vede k jejich zranění. Studie ukazala, jak člověk dokáže poškodit životní prostředí ve velmi krátké době po celém světě,“ vysvětluje Bond.

  Řešením by podle něj mohla být celosvětová smlouva, která by řešila dopad plastů na životní prostředí. Příkladem podle něj může Montrealský protokol –⁠ ten zakazuje používání chemických látek poškozujících ozonovou vrstvu.

 • Dešťová voda už není nikde na světě pitná, ukazuje to studie švédských vědců

  8. srpen 2022
  déšť

  Téměř všude na světě jsou součástí dešťové vody taky toxické „věčné“ chemikálie, které se v přírodě skoro nerozkládají. Jde o PFAS neboli perfluorované látky – ty se do přírody dostávají hlavně prostřednictvím odpadních vod a používáním oblečení s goretexovou membránou, obalů na potraviny nebo některé kosmetiky. Látek PFAS je dohromady asi pět tisíc, některé už jsou zakázané, o zákazu dalších se jedná.

  Vědci ze Stockholmské univerzity teď látky našli v dešťové vodě po celém světě, včetně Antarktidy. „Doporučené hodnoty pro PFAS látky v pitné vodě klesly v USA za posledních dvacet let téměř 37,5milionkrát. V rozvinutém světě sice dešťovou vodu nepijeme, mnoho lidí na celém světě ale očekává, že je bezpečná. Zásobuje taky řadu zdrojů pitné vody,“ říká pro server Euronews hlavní autor studie Ian Cousins.

  Toxické látky zvyšují riziko vzniku rakoviny, vysoké hladiny cholesterolu nebo snižují plodnost.

  Přečtěte si také Evropská unie chce zakázat tisíce chemických látek, které vedou ke vzniku rakoviny nebo cukrovky.

 • Do jaderné elektrárny Temelín se teď může podívat každý, umožní to virtuální prohlídka

  8. srpen 2022
  S průvodcem se návštěníci podívají do vnitřku chladicí věže

  Do Temelína mělo dosud přístup jen pár lidí, kteří splnili všechny potřebné prověrky. Nově se k reaktoru, skladu použitého paliva nebo do chladící věže můžou podívat lidé z celého světa. Stačí si na platformě Oculus TV vyhledat edukativní komentovanou prohlídku ReakTour, která je zdarma. Zážitek ve virtuální realitě společně připravily Skupina ČEZ a kreativní studio Brainz Immersive.

  Virtuální prohlídky byly dostupné v češtině už loni v létě, zájemci ale museli přijít osobně Informačního centra Jaderné elektrárny Temelín. Nově jsou připravené prohlídky v angličtině a lidé si je můžou pustit kdekoliv.

  Jaderná elektrárna Temelín začala nabízet nové virtuální prohlídky

  „Jen za první tři měsíce provozu vidělo ReakTour téměř šest a půl tisíce diváků. Ohlasy jsou jednoznačně pozitivní. Návštěvníci jsou nadšení a často jsou překvapení samotným zážitkem i tím, jak to opravdu vypadá uvnitř elektrárny, i jak rozsáhlý areál je,“ říká Kateřina Bartůšková, vedoucí Infocenter Skupiny ČEZ.

  Diváci projdou celým areálem až k reaktoru, kde zjistí podrobnosti o nukleárním štěpení nebo třeba to, jak a kde se bere jaderné palivo a co se s ním v elektrárně děje. Prohlídka taky vysvětluje, jak elektrárna zajišťuje bezpečnost svých zaměstnanců.

  Během virtuální prohlídky se návštěvníci setkají i s reálnými operátory
 • Ženě do elektronické čtečky nalezli mravenci, sami začali nakupovat knihy

  5. srpen 2022
  mravenec

  Brazilská novinářka Mariana Lopes Vieira po delším nepoužívání elektronické čtečky zjistila, že se v přístroji usídlili mravenci. V domnění, že čtečka již nebude funkční, ji odložila. Brzy ovšem začala dostávat poděkování o nákupu elektronických knih.

  První e-mail potvrzoval, že si prostřednictvím možnosti platby jedním kliknutím zakoupila klasiku science-fiction Roboti a impérium od amerického spisovatele Isaaca Asimova.

  Žena proto ihned kontaktovala prodejce a upozornila ho, že došlo k omylu. Než se ale dočkala odpovědi, dostala další e-mail - poděkování za nákup knihy od brazilského ekonoma a spisovatele Eduarda Giannettiho.

  S pomocí přišli uživatelé sociálních sítí poté, co ženin kamarád zveřejnil její příběh na internetu. „Moje kamarádka prožívá velmi neobvyklou situaci: její čtečku napadli mravenci. Udělali si hnízdo v malém otvoru pro nabíječku. Ale to není to nejhorší. Nejhorší je, že mravenci kupují knihy. Neví, co má dělat,“ uvedl.

  Na radu jedno z uživatelů vložila žena čtečku do mrazáku. Od té doby ji už žádné potvrzení o nákupu nepřišlo. Tituly nakoupené mravenci si ale možná přečte, informuje britský server Metro.

 • Na Floridě se rodí stále více želvích samiček, důvodem je podle vědců globální oteplování

  5. srpen 2022
  želví mládě písek pláž

  Vědci zabývající se populací mořských želv na Floridě v posledních letech zaznamenávají vyšší počet narozených želvích samic. Důvodem jsou podle nich intenzivní vedra vyvolaná klimatickou krizí, která výrazně oteplují písek na některých plážích a ovlivňují tak pohlaví zvířete.

  U většiny zvířecích druhů se pohlaví určuje během oplodnění. U mnohých druhů želv, aligátorů a krokodýlů k tomu dochází až posléze. Podle Národní oceánské služby platí, že pokud se želví vejce inkubují při teplotě nižší než 27 stupňů, vylíhnou se želví mláďata samčího pohlaví. Pokud se vejce inkubují při teplotě vyšší než 31 stupňů, vylíhnou se spíše samičky.

  Při teplotách, které se pohybují mezi těmito dvěma extrémy, se líhnou želví samci i samice. Nerovnoměrný poměr zástupců pohlaví může podle vědců vést k zakrnění až vyhynutí mořských želv. „V průběhu let uvidíte prudký pokles jejich populace, protože prostě nemáme genetickou rozmanitost... Nemáme takový poměr samců a samic, který je potřebný k tomu, aby bylo možné provádět úspěšné chovy,“ uvedla pro server Guardian Melissa Rosales Rodriguez, ošetřovatelka mořských želv ze zoologické zahradě v Miami.

  Vysoké teploty ale můžou ovlivnit nejen pohlaví. „Zvýšené teploty by mohly mít za následek pokřivené a dokonce smrtelné podmínky inkubace, což by mělo dopad na druhy želv a dalších plazů,“ uvádí Národní oceánské služba.

 • Mexiko má novou basketbalovou hvězdu, je jí jednasedmdesátiletá Babička Jordan

  5. srpen 2022
  basketbal

  Novou basketbalovou hvězdou se stala jednasedmdesátiletá žena z Mexika Andrea Garcia Lopez, díky svému věku a schopnostem přezdívaná „Babička Jordan.“

  Populární se stala díky videu na sociální síti TikTok, které má již přes milion zhlédnutí.Video na TikTok umístil vnuk ženy. Andrea Garcia Lopez na něm v tričku a sukni hbitě pobíhá po hřišti a střílí na koš v malém městečku San Esteban Atatlahuca ve státě Oaxaca.

  Jak informuje agentura Reuters, žena se živí jako řemeslnice. Basketbalu se chce navzdory svému věku věnovat ještě dlouho, přiznala ale, že už jí trochu začínají bolet kolena.

 • Stále více párů se rozhoduje pro tajnou svatbu, vyhýbají se tak stresu z pořádání obřadu

  4. srpen 2022
  svatba, ženich a nevěsta

  Přibývá párů, které volí jen malé nebo zcela tajné svatební obřady. Veselky bez přátel a často i bez rodiny pořádají nejen kvůli finančním nebo organizačním důvodům. Hlavní motivací často bývá vyhnout se stresu a úzkosti z pořádání velké události.

  „Pro nás to byl opravdu uvolněný a příjemný den,“ říká Britka Jess Rudwick. Svého partnera si vzala v den jejich desátého výročí během malém obřadu, kterého se zúčastnili pouze čtyři lidé. Rodiče novomanželů mezi nimi nebyli. Po tajné svatbě se vydali na pláž na zmrzlinu a šampaňské, informuje Guardian.

  „Nemuseli jsme se starat o to, kdo s kým bude vycházet nebo jestli lidem chutná jídlo. Navíc jsem byla nervózní, a to už jenom z toho, když jsem stála před pouhými čtyřmi lidmi. Myslím, že víc bych jich nezvládla, dodává Rudwick.

  Výhodou je podle ní i cena. „Byla jsem na svatbách kamarádů, kde byli všichni ve stresu a stálo to majlant, vzpomíná. Souhlasí s ní i Kerry Thompson. Šaty si koupila ve slevě v supermarketu. „Nevzala jsem si ani žádné boty, protože bylo 32 stupňů a měla jsem oteklé nohy. Ani jeden z nás není výstavní člověk, bylo to velmi uvolněné a bylo to pro nás ideální,“ popisuje čtyřiačtyřicetiletá žena.

  Jedním z největších lákadel pro tajnou svatbu je ale podle terapeutky Landis Bejar zmírnění úzkosti a tlaku z „velkého dne“. Komorní a intimní obřad může dvojici i více sblížit. Upozorňuje ale na to, že okolí toto rozhodnutí nemusí přijmout. „Očekávají, že tam budou. A takto se budou cítit odstrčení. Je dobré zvážit, jak se s touto reakcí vyrovnat,“ doporučuje odbornice.

  „Jediní lidé, kteří byli šokovaní nebo zaskočení, byli ti, které moc neznáme, říká jedna z žen, které se pro tajnou svatbu rozhodly. Datum s partnerem tajili tak, že na obřad sama málem zapomněla. „V den, kdy jsme se měli brát, jsem si omylem zamluvila baseballový zápas, dodává pro britský server.

  Zajímá vás, jak prožívají svatby české nevěsty? Poslechněte si podcastovou sérii Radia Wave Svatebky.

 • Londýnská zoo vystavuje kabelku z krokodýlí kůže, chce upozornit na nelegální obchod se zvířaty

  4. srpen 2022
  kabelka z krokodýlí kůže

  V Londýnské zoologické zahradě najdou návštěvníci ve výběhu s krokodýlem siamským místo zvířete kabelku vyrobenou z jeho kůže. Expozicí se snaží zoo upozornit nejen na ohroženost krokodýla, ale i na nelegální obchod se zvířaty.

  „Chtěli jsme o této problematice naše návštěvníky poučit a vytvořit místo, o kterém se bude mluvit. Cokoli, co upozorní na nelegální obchod, je skvělé,“ uvedl podle serveru BBC kurátor oddělení plazů a obojživelníků Ben Tapley.

  Kabelku zabavili britští celníci na londýnském letišti již v roce 2018 a předali ji zoologické zahradě. Ta kabelku v expozici vystavila už před několika lety, díky příspěvkům na sociálních sítích ale v posledních dnech upoutala pozornost mnoha lidí.

  Populace krokodýla siamského je kriticky ohrožena, hlavně ve 20. letech byla tato zvířata zabíjena pro kůži ke komerčnímu využití. Kvůli lovu ale i ztrátě přirozeného prostředí jich dnes zbývá odhadem pět set až tisíc kusů.

  Londýnská zoologická zahrada spolupracuje dlouhodobě s organizacemi zabývající se ochranou volně žijících zvířat, sama chová několik ohrožených druhů. Mezi nimi jsou například egyptské želvy, krajta zelená nebo stovky korálů.

 • Restaurace v New Yorku nabídne zákazníkům pokrmy inspirované kočičím jídlem

  4. srpen 2022
  kočka

  Italská pop-up restaurace se rozhodla přiblížit majitelům a milovníkům koček pokrmy jejich šelem. Vytvořila proto speciální menu, které je inspirováno chutí, strukturou a vůní kočičího jídla.

  Speciální nabídka restaurace s názvem Gatto Bianco, v překladu bílá kočka, připravila šéfkuchařka Amanda Hassner spolu s newyorským restauratérem Cesarem Casellou, držitelem michelinské hvězdy. Jídla budou upravena do toskánského stylu, informuje server The Dodo.

  V nabídce je například dušené hovězí maso se špenátem a polentou, losos s rajčaty a speciálně upravenou zeleninou nebo citrónová panna cotta. Restaurace bude otevřena pouze 11. a 12. srpna. Rezervace podnik přijímá od 4. srpna, počet míst je omezen na šestnáct lidí. Pro ostatní jsou recepty na speciální jídla k dispozici online.