Diagnóza F: Bolest vnímá každý jinak

10. březen 2017

Bolest doprovází řadu nemocí jako příznak, ovšem může být i vlastní diagnózou. Do centra léčby bolesti se pacient dostává poté, co mnohdy bezcílně surfuje po odborných lékařských ambulancích a stále nenachází nikoho, kdo by mu dokázal pomoci.

„To, jak člověk bolest prožívá, je individuální záležitost. Souvisí to s tím, jaký máme práh bolesti, jak jsme vnímaví a citliví,“ říká v rozhovoru Diagnózy F lékařka z Centra léčby bolesti Táňa Bretyšová. Na to, jakou intenzitu bolesti jsme schopni vydržet, má vliv genetika, ale možná i výchova a osobnosti důležitých osob. „Dítě s úzkostnými rodiči bude pravděpodobně bolest vnímat úkorněji než ten, který byl vychováván s přístupem, při němž se z případných zranění tzv. nedělá věda,“ popisuje Bretyšová možné souvislosti. Nelze to však považovat za pravidlo, což sama ukazuje na různé schopnosti zvládání bolesti u vlastních dětí.

Zároveň nepotvrzuje stereotyp, že by se nějak výrazně lišil způsob, jak prožívají bolest muži a ženy. „Je to tak půl na půl, někdo o bolesti víc mluví, víc ji prožívá, ale nelze úplně říci, že by ženy, třeba s ohledem na porod, zvládaly bolest lépe a že by muži byli padavky,“ dodává Bretyšová.

Spustit audio