Diagnóza F: Česká mobilní aplikace pomáhá duševně nemocným ve světě
Lidé s některými duševními onemocněními se potýkají s faktem, že jejich nemoc se vrací, resp. znovu propuká, a to v nepravidelných intervalech. Každá další ataka po sobě zanechává pomyslnou jizvu na duši, každá další ataka může být ještě horší než ta předchozí. Je-li ale blížící se relaps nemoci včas rozpoznán, lze mu efektivně předcházet.
Aktuální stav české psychiatrie, resp. to, že duševně nemocní jsou se svým psychiatrem v kontaktu mnohdy v několikatýdenních intervalech, však nějakou častější kontrolu zdravotního stavu pacientů neumožňuje. Pomocníkem jim je mobilní aplikace ITAREPS, kterou před deseti lety vytvořil se svým týmem psychiatr Filip Španiel z Národního ústavu duševního zdraví v Klecanech. „Princip aplikace je jednoduchý – nemocný každý týden odešle krátkou textovou zprávu s odpověďmi na deset otázek. Pokud aplikace vyhodnotí odpovědi jako rizikové, odešle zprávu ošetřujícímu lékaři, který pak kontaktuje nemocného a v případě potřeby upraví medikaci, čímž může předejít znovuvzplanutí nemoci a hospitalizaci,“ vysvětluje Španiel. Podle výzkumů umí aplikace snížit dobu strávenou hospitalizací, resp. počet hospitalizací až na jednu pětinu.
Telemedicínskou aplikaci využívají pacienti u nás, na Slovensku, ale například i v Japonsku. Nyní se jí budou zabývat odborníci z technologického HUBu Silicon Valley, k nimž se tým Filipa Španiela dostává díky výhře v soutěži nadace pro rozvoj technologických inovací z minulého týdne.
Jak nákladný je provoz aplikace a kolik českých pacientů ji využívá? Jak je možné se do ní přihlásit? A jaké další novinky připravují odborníci v Národním ústavu duševního zdraví? Poslechněte si rozhovor s autorem aplikace a lékařem Filipem Španielem.
Více z pořadu
Mohlo by vás zajímat
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.