Distrikt: Zaha Hadid v Praze a mantinely Metropolitního plánu

13. květen 2016

Jeden z nejstrategičtějších pražských brownfieldů, území nikoho v blízkosti Masarykova nádraží, kde se stýká Karlín, Žižkov a střed Prahy, se má proměnit na Central Business District skupiny Penta. Jeho návrh pochází od architektonického studia zemřelé Zahy Hadid. Prospěje Central Business District Praze? Nebo jde o největší průšvih za posledních 25 let? V Distriktu projekt hodnotili odborníci – architekti, urbanisté i teoretikové městského designu. Michal Křivohlávek z neziskovky Arnika vysvětlil, jak může poměry v pražském stavitelství změnit Metropolitní plán. S redaktorem a skejťákem Milošem Hrochem jsme se bavili o skejtových komunitách v českých městech.

„Podle mě je to hlavně skvěle zvládnutá PR studie, se vším, co k tomu patří. Se jménem nedávno zemřelé architektky, slavné Zahy Hadid, perfektními nadhledovými vizualizacemi se spoustou zeleně, téměř bez aut, se spokojenými lidmi a obrovskými baráky s rozsvícenou prosklenou fasádou, která na nočních fotkách nemůže vypadat jinak než dobře,“ říká kritik architektury Arch Vader ze známého facebookového profilu Archwars, který dlouhodobě upozorňuje na roli, kterou při představování nových projektů hrávají nápady PR oddělení. „Ten projekt nemá žádné povolení a už se rozjíždí debata o tom, jak je to skvělý. Je to ale spíš takový sen o zářícím městě. Bohužel se opravdu obávám, že si developer tuhle věc přes naše divně fungující úřady skutečně prosadí.“ Oslovení se jednomyslně shodovali na klíčové výhradě vůči projektu. Podobu, funkci a rozčlenění oblasti mělo předurčit město samo. Charakter významné části centra Prahy tak bude místo městské strategie formovat soukromý investor. Víc si poslechněte v první části Distriktu.

03621955.jpeg

Co to je územní plán, co přesně znamená regulační plán, co změní Prahou připravovaný Metropolitní plán, který nedávno zveřejnili pražští Piráti? Jakou roli budou plány hrát při vznikání nových developerských projektů, vysvětlí Michal Křivohlávek z nadace Arnika, podle kterého bude fungovat jako bianko šek pro developery, kteří budou moct uskutečňovat své vize. V následujících dílech Distriktu si budete moct poslechnout další názory odborníků. Závěrem si poslechněte Miloše Hrocha a jeho výběr zásadních míst českých skejtových komunit.

Playlist:
Tribe Called Quest – Can I Kick It?
Asap Mob – Yamborghini High
Vince Staples – Señorita
Kendrick Lamar – Maad City
Clash – Straight To Hell
Clash – Guns Of Brixton
Clash – Rock The Cashbaw
Asap Ferg – Work

03629958.jpeg
autor: Táňa Zabloudilová
Spustit audio