Divné věci, které si dávají Američané do salátů. Češi zase zeleninu ani ovoce moc nejí

6. květen 2024

Někteří Američané si do salátu rádi dávají například maršmelouny, sušené hovězí maso nebo párky v rohlíku. Vyplývá to z výzkumu společnosti OnePoll, která vyzpovídala dva tisíce dospělých Američanů. Mezi další netradiční salátové přísady patří podle výzkumné agentury například banán nebo popcorn. Výzkum, o kterém informuje server Good News Network, vznikl při příležitosti Národního měsíce salátů.

„Když si připravíte dobrý salát, tak to může být dokonalé jídlo, které kombinuje skvělé chutě, textury a barvy,“ říká Jessica Soare ze společnosti, která si průzkum objednala.

Většina lidí se ale kloní k tradičním přísadám. Se 42 procenty vede sýr, poté rajče, které si do salátu dává 37 procent vyzpovídaných Američanů. Pětici nejoblíbenějších surovin uzavírají slanina (30 procent), krutony (28 procent) a okurka (27 procent).

Důležitou součástí salátů jsou podle Američanů i nejrůznější dresinky. Z výzkumu vyplývá, že tím nejoblíbenějším je ranch, v Česku známý jako farmářský dresink. Mezi další oblíbené omáčky patří italská a caesar. Účastníci výzkumu se ale shodují na tom, že nejdůležitější surovinou je zelenina.

„Každý si zaslouží salát, který mu udělá radost,“ komentuje výsledky průzkumu Jessica Soare.

Podle dat Eurostatu téměř polovina Čechů nejí dostatečné množství ovoce a zeleniny. Doporučenou denní dávku, tedy pět a více porcí ovoce a zeleniny konzumuje necelých osm procent Čechů. 

autor: Marcel Faltys
Spustit audio
 • Bude to umíněná čivava? Soutěž o nejošklivějšího psa roku propaguje adopce zvířat

  21. červen 2024
  pes, Mops

  Nesuďte knihu podle obalu – to platí i u domácích mazlíčků. I nejošklivější pes na světě může být tím nejvěrnějším přítelem. Nebo aspoň vyhrát titul nejošklivějšího psa na světě. Ocenění uděluje právě dnes společnost Sonoma-Marin Fair v kalifornské Petalumě.

  Každý pejsek se v doprovodu svého páníčka předvede v záři reflektorů a ukáže svoji jedinečnou ošklivost. Podle společnosti, která nejošklivější psy na světě vybírá už padesát let, je to přehlídka okázalosti a hrdosti.

  A kdo letos soutěží? Vysoké šance na vítězství má například čivava Cadence II. Příběh této drzé a panovačné čivavy začal na ulicích Chicaga před více než deseti lety, kde ji našli ochránci zvířat. Pozornosti porotců zřejmě neunikne ani Freddie Mercury, čtrnáctiletý mix mopse a bruselského grifonka. Jeho poznávacím znamením je nadbytek zoubků.

  Akce ale není jenom o vzhledu nebo o tom, kolik má pejsek chlupů. Důležitý den pro psí miláčky začíná zábavným programem a přednáškou o péči o zvířata a možnostech adopce. Mnoho účastníků totiž zachránili jejich majitelé z útulků a množíren. 

  Kromě ocenění „Nejošklivější pes“ dostane výherce i 1 500 dolarů, to je v přepočtu skoro 35 tisíc korun. Finanční odměna nemine ani pejsky, kteří skončili za druhém a třetím místěPoselství soutěže „milovat všechna zvířata,“ ale vysoce převyšuje finanční odměnu.

 • Muž na Novém Zélandu neodvezl přítelkyni na letiště. Ta ho zažalovala

  21. červen 2024
  Letadlo, letiště, vzlet

  Žena z Nového Zélandu zažalovala svého přítele za to, že ji neodvezl na letiště. Podle ní tím porušil ústní dohodu, ona následně přišla o peníze. O kuriózním případu informuje britský server The Guardian.

  Podle soudního záznamu měl ženu její přítel v březnu letošního roku vyzvednout v 10 hodin ráno a odvézt ji na letiště. Zatímco měla být pryč, muž měl zůstat v jejím domě a hlídat její psy. Přítel se ale nikdy neobjevil a žena tak musela odletět až následující den. Musela si koupit nové letenky, zaplatit si odvoz na letiště a zařídit hlídání psů. Tím jí způsobil finanční újmu.

  Žena u soudu tvrdila, že si její, teď už bývalý partner, s kterým tvořila pár přes šest let, v minulosti hlídání jejího domu užíval. 

  Soudkyně Krysia Cowie, která měla případ na starost, uvedla, že vymáhání ústních dohod musí být podmíněno „právně závazným vztahem“. „Partneři, přátelé a kolegové uzavírají spoustu dohod, ale je nepravděpodobné, že budou právně vymahatelné, aniž by mezi sebou uzavřeli nějakou smlouvu o vymahatelnosti těchto slibů,“ stojí ve zprávě soudu.

  „V tomto případě se strany nedohodly, že ústní slib povýší na smlouvu s právně závaznými důsledky,“ napsala soudkyně v odůvodnění. Podle britského Guardianu se muž ze soudního státní omluvil přes e-mail a na následnou výzvu soudkyně nereagoval. Novozélandský soud nakonec žalobu zamítnul.

 • Falešných inzerátů na Bookingu je čím dál víc. Podvodníci využívají umělou inteligenci

  21. červen 2024
  Mapa, cestování, ilustrační

  Podle vedení společnosti jejich počet za posledních osmnáct měsíců stoupl zhruba od 500 do 900 procent. Booking z podvodných inzerátů viní rozmach nástrojů umělé inteligence typu ChatGPT. 

  Na ubytovací platformě Booking se objevuje stále více podvodných inzerátů. Informuje o tom britská stanice BBC. „Útočníci používají umělou inteligenci, aby napodobili e-maily, což se jim daří věrohodněji než kdy dřív,“ má jasno šéfka internetové bezpečnosti Bookingu Marnie Wilking.

  Prostřednictvím phishingových útoků se hackeři snaží z lidí dostat údaje k jejich kreditním kartám. Zákazníkům pošlou do e-mailu odkaz k potvrzení ubytování. Stránka přitom podle BBC vypadá velmi věrohodně. Kromě Bookingu zažívá rozmach phishingových útoků i platforma Airbnb.

  Podle výroční zprávy o spamu a phishingu společnosti Kaspersky představují phishing a malware šířené prostřednictvím e-mailů významnou kybernetickou hrozbu. Odesílatelé těchto e-mailů se podle společnosti často vydávají za důvěryhodné subjekty. Využívají sofistikované taktiky sociálního inženýrství, aby přiměli příjemce k vyzrazení důvěrných údajů nebo k aktivaci škodlivých odkazů. Podle společnosti Kaspersky je více než 30 procent spamů odesláno z Ruska.

 • Kalifornie plánuje omezit čas dětí na telefonech. Chce je zakázat ve školách

  20. červen 2024
  Dítě s telefonem

  Kalifornský guvernér se snaží omezit používání chytrých telefonů ve školách. Všímá si toho web The Verge. „Těším se na spolupráci se zákonodárci, kteří omezí používání chytrých telefonů během školního dne. Když jsou děti a dospívající ve škole, měli by se soustředit na studium – ⁠⁠⁠⁠⁠⁠ ne na obrazovky,“ uvedl kalifornský guvernér Gavin Newsom.

  Newsom plánuje přijmout tato omezení do srpna, uvedl Politico. Kalifornie by se tak zařadila po bok států, které už přísná omezení používání chytrých telefonů ve školách zavedly. Web připomíná, že Kalifornie je nejlidnatějším státem v USA a domovem Silicon Valley.

  V celých Spojených státech podle Verge sílí snaha chránit děti před možnými škodami spojenými s chytrými telefony a sociálními médii –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ od kyberšikany až po problémy se vzhledem. Zvyšují se také obavy z rozptýlení pozornosti žáků při používání telefonů během vyučování.

  V roce 2019 kalifornský guvernér Newsom podepsal zákon, který školským obvodům umožňuje omezit nebo zcela zakázat studentům používání chytrých telefonů ve škole. Newsom chce jít ještě dál s novou legislativou, která by zavedla celostátní limity.

  Newsom také v roce 2022 podepsal zákon, který nutí společnosti provozující sociální sítě zvýšit ochranu nezletilých uživatelů, včetně omezení množství údajů o mladých lidech, které shromažďují a prodávají.

  Hlavní hygienik Spojených států Vivek Murthy nedávno vydal v New York Times článek, ve kterém požaduje aby provozovatelé sociálních sítích na své platformy umístily varovný štítek. Ten by se podobal například varováním na tabákových výrobcích a stálo by na něm třeba, že „sociální média jsou spojena s významným poškozením duševního zdraví dospívajících“.

 • Z Ukrajiny se evakuovaly dvě běluhy. Velryby absolvovaly 3000 kilometrů dlouhou cestu do Španělska

  20. červen 2024
  Běluha

  Na Ukrajině se uskutečnila jedna z nejsložitějších záchranných akcí mořských savců v historii. Píše o ní list New York Times. Chovatelé zachránili dvojici běluh z poničeného Charkova na východě Ukrajiny a převezli je do největšího evropského akvária ve španělské Valencii.

  Vzhledem k tomu, že ruské bombardování Charkova v posledních týdnech zesílilo, přišla evakuace patnáctiletého samce Plombira a čtrnáctileté samice Mirandy právě včas, uvedli odborníci na mořské savce.

  „Kdyby pokračovali v Charkově, jejich šance na přežití by byly velmi malé,“ řekl Daniel Garcia-Párraga, ředitel zoologických operací Oceanogràfic de Valencia, který se podílel na záchraně.

  Přirozeným prostředím běluh je Arktida, a tak potřebují k přežití studenou vodu. Zničená elektrická síť v Charkově ale znamená, že se tamní akvárium muselo spoléhat na napájení z generátoru.

  Současně se v poslední době snížila strava velryb na polovinu. Běluhy denně sní až 132 kilogramů olihní, sleďů, makrel a dalších čerstvých ryb. Kvůli nedostatku ukrajinští ošetřovatelé dokonce zvažovali použití vyřazených ryb z restaurací a trhů. Výbuchy se navíc čím dál víc blížily akváriu.

  Běluhy se tak vydaly na 36 hodinovou cestu dlouhou asi 3000 kilometrů. Tým celou cestu musel velryby neustále monitorovat a udržovat vodu v nádržích v rozmezí 22-24 stupňů Celsia.

  „Velmi jsme se soustředili na zvířata,“ řekl doktor Garcia-Párraga. Stejně tak ho ale dojala starostlivost, kterou viděl u Ukrajinců, kteří evakuaci pomohli uskutečnit. I když se sami potýkají s traumatem ze ztráty přátel a blízkých, projevují podle něj hluboký soucit se zvířaty.

 • Nový zákon by dovolil skenování v soukromých zprávách. EU tak chce předcházet dětské pornografii

  20. červen 2024
  Zprávy

  Státy EU se dnes měly zabývat zákonem, který má předcházet zneužívání dětí. Součástí návrhu je ale opatření, které by dovolilo skenování soukromých konverzací, a to i těch šifrovaných. Informuje o tom list The Verge. Česká vláda k návrhu vydala „neutrální postoj“.

  Zákon, poprvé představený v roce 2022, by zavedl systém, který by kontroloval všechny vaše digitální zprávy, včetně sdílených obrázků, videí a odkazů. Každá internetová služba, která je povinna tuto monitorovací technologii nainstalovat, by rovněž musela požádat o povolení ke skenování vašich zpráv. Pokud nebudete souhlasit, nebudete moci sdílet obrázky nebo webové adresy.

  Několik organizací, včetně Electronic Frontier Foundation, Center for Democracy & Technology a Mozilly, už podepsalo společné prohlášení, v němž vyzývají EU, aby odmítla návrhy, které zahrnují skenování obsahu uživatelů.

  Česká vláda k případu na jednání Rady Evropské unie k případu vydá neutrální postoj, protože „usiluje o řádnou legislativní úpravu boje proti pohlavnímu zneužívání dětí,“ jak stojí v prohlášení českého kabinetu.

  V dokumentu, od české vlády se také uvádí, že se Česko snažilo najít rovnováhu mezi vysokou ochranou dětí na internetu a právy legitimních uživatelů online služeb na soukromí.  To se ale nepodařilo, a vláda proto schválila, aby se Česká republika na jednání Výboru stálých zástupců (COREPER II) z těchto důvodů zdržela.

  Podle německého poslance Evropského parlamentu Patricka Breyera zastánci kontroly chatů nyní hodlají k prosazení návrhu využít období po evropských volbách, „během kterého je pozornost veřejnosti menší a nový Evropský parlament ještě není ustavený“.

  Pokud legislativa získá podporu, budou zahájena jednání mezi Evropským parlamentem, Radou EU a Komisí o konečné podobě zákona. Ale i když bude zákon schválen vládami EU, mohou mít zastánci kontroly chatu stále problémy s jeho prosazením. Průzkum, který loni provedla skupina European Digital Rights (EDRi), naznačil, že 66 procent mladých lidí v EU nesouhlasí s politikou umožňující poskytovatelům internetu skenovat jejich zprávy. Návrh nakonec Belgické předsednictví Rady EU stáhlo, protože neměl dostatečnou podporu.

 • Thajsko jako první země jihovýchodní Asie schválilo sňatky stejnopohlavních párů

  19. červen 2024
  LGBT, vlajka, ilustrační

  Thajský Senát v úterý drtivou většinou schválil návrh zákona, který legalizuje manželství stejnopohlavních párů. Po tom, co zákon podepíše král, se země stane první v jihovýchodní Asii, která takový zákon přijme. 

  Thajsko připravovalo zákon o rovnosti manželství víc než deset let, informuje agentura AP. Zdržely ho hlavně politické změny a různé představy o tom, jakou by měl mít podobu. Thajská společnost podle agentury AP totiž vyznává převážně konzervativní hodnoty a členové queer komunity dodnes tvrdí, že se v zemi setkávají s diskriminací.

  Podle nově schváleného návrhu mají být ve stávajícím zákoně o manželství nahrazena slova jako „muž, žena, manžel či manželka“ za genderově neutrální pojmy. Queer páry by taky měly získat stejná práva, jaká mají páry heterosexuální.

  Thajsko se po Tchaj-wanu a Nepálu stane třetím místem v Asii, kde budou sňatky osob stejného pohlaví povoleny. Schválení návrhu zákona v thajském parlamentu znamená podle agentury Reuters významný krok k upevnění pozice Thajska jako jedné z nejliberálnějších společností v Asii v otázce práv osob komunity LGBT+. Thajsko je již dlouho vyhledávanou destinací pro páry stejného pohlaví s živou LGBT+ scénou pro místní i cizince a cílenými kampaněmi na přilákání cestovatelů z této komunity.

  Ve světě umožňuje sňatky osob téhož pohlaví kromě Thajska dalších 37 zemí. Vůbec první zemí, která umožnila sňatky homosexuálních párů, se v roce 2001 stalo Nizozemsko. Prvenství v Asii pak v roce 2019 získal Tchaj-wan.

 • Extrémní teploty jsou tady. Ohrožují Amazonii i olympiádu. Výstrahy platí pro desítky milionů lidí

  19. červen 2024
  Vysychající jezero na ostrově Šrí Lanka

  Tento týden v USA platí výstraha před vedry pro víc než 70 milionů lidí. V některých oblastech se očekávají extrémní teploty až 41 °C. I Evropu vlny veder letos zasáhly dřív, než kdy jindy. 

  Podle vědců jsou mnohé extrémní projevy počasí v důsledku změny klimatu stále častější a intenzivnější. Na některých místech v Evropě meteorologové zaznamenali teploty o 10 °C vyšší než je sezónní průměr. V Itálii vydalo ministerstvo zdravotnictví před velkým vedrem varování. Na Sicílii a Sardinii teploty totiž stoupají až ke 44 °C. V Paříži se zase organizátoři obávají o zdraví sportovců během olympijských her. Informoval o tom zpravodajský web BBC.

  Vedra ale zapříčiňují i silné bouřky a následné záplavy. S každým nárůstem průměrné teploty o 1 stupeň Celsia se v atmosféře udrží přibližně o 7 procent víc vlhkosti. To může mít za následek větší množství kapek na menší ploše. Podle klimatického orgánu OSN jsou přívalové deště v důsledku lidské činnosti ve většině pevninských oblastí celosvětově častější a intenzivnější. Například v květnu 2024 zažila jižní Brazílie silné deště, které vedly k rozsáhlým záplavám a vyhnaly z domovů asi 150 000 lidí.

  S vlny veder souvisí i větší sucho. Oteplování způsobené člověkem například v roce 2023 způsobilo nejhoršího období sucha v amazonském deštném pralese za poslední půl století. Podle Světového meteorologického úřadu (World Weather Attribution) změna klimatu pravděpodobnost suchých období zvýšila nejméně stokrát, jak informoval web Euronews.

  Podle klimatického orgánu OSN změna klimatu zvyšuje i pravděpodobnost vzniku potřebných povětrnostních podmínek pro šíření požárů. Extrémní a dlouhotrvající horko vysušuje půdu a vegetaci.

 • Energetická náročnost umělé inteligence zatěžuje klima. Potřebujeme ekologickou rovnováhu AI

  18. červen 2024
  Umělá inteligence ilustrační foto

  Umělá inteligence ohrožuje životní prostředí. Důvodem je energetická náročnost strojového učení a dopady na klima. Zvyšuje se i spotřeba zdrojů v datových centrech, která tyto systémy provozují. Uvádí to experti oslovení ČTK.

  „Umělá inteligence v podobě jazykových modelů funguje jinak než jiné počítačové programy. Když dáte stejný příkaz namísto vyhledávače do jazykového modelu jako ChatGPT, tak podle některých propočtů je to více než třicetinásobně větší výpočetní výkon, což odpovídá větší spotřebě energie,“ říká Juraj Hvorecký z Centra pro environmentální a technologickou etiku.

  Data ze serveru Statista ukazují, že technologie sloužící k testování jazykových modelů jsou velmi náročné na spotřebu elektrické energie. Například datacentra americké společnosti Google i přes snahu o energetické úspory v roce 2022 zkonzumovaly 22,29 terawatthodin. To je ekvivalent třetiny spotřeby České republiky.

  Podle expertů může umělá inteligence přinést i řadu pozitivních změn. Podle zakladatele společnosti Anafra je umělá inteligence efektivní například v řízení energií nebo v zemědělství, kde pomocí dronů monitoruje půdu a plodiny. Poslouží i při prevenci přírodních katastrof.

  „Umělá inteligence nabízí mnoho výhod pro zlepšení efektivity i ochranu životního prostředí, ale přináší také významné výzvy a je zjevné, že vyvážení pozitivních a negativních dopadů AI je klíčové pro udržení ekologické rovnováhy,“ uvedl zakladatel IT společnosti.