Divokou kartu Startéru získal producent Francois Svalis, v novinkách vede folková elegie Břit

03778752_0.jpeg
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy 03778752_0.jpeg

Při druhém letním vydání hitparády neobjevených talentů jsme do studia opět pozvali porotu, aby nám pomohla vybrat další velký talent letošní sezóny. Divoká karta Startéru je vstupenka na pódium jednoho z našich festivalů: United Islands of Prague, Pohoda nebo Beseda u Bigbítu. Porota se tentokrát rozhodovala mezi kytarovkou Ette Enaka, producentem Francoisem Svalisem a downtempovým duem VOJ & 3SKA.

„Divokou kartu dostává producent Francois Svalis. Producentů je tu hodně, ale Francois to dělá ze všech nejlépe,“ ohlásila porotkyně Marie Bláhovcová z kapel Kieslowski a Zvíře jménem Podzim. Ondra Mikula aka Aid Kid považuje olomouckého producenta za jednoho z nejpracovitějších hudebníků posledních let. Pravidelně aktualizuje živý set, rozšiřuje limity konstantním dokupováním nových krabiček, které pak zkouší v živých streamech na Facebooku. Hudebně míří někam mezi tvorbu Johna Hopkinse nebo domácího producenta Subject Lost.

V novinkách jsme tentokrát dali šanci čistému folku. Břit je pseudonym Jakuba Brycha, jeho track Sady ulice najdete na debutovém, nepojmenovaném EPčku, které zdobí obal načmáraný tužkou. „Na vině je jenom čas / ten vyhání mě pryč z domu / jsou bledý známý ulice / jsou šedý od betonu...,“ zpívá Jakub v první sloce tracku Známý ulice a zní to jako elegie za dětství a mládí. „... tam, kdes řval po nocích / běhal si, bouřil ses / a nakonec ztich,“ pokračuje v refrénu. Důležitá poznámka – Břit rozhodně není další Dominik Zezula. Spojuje je snad jen to, že vyprávějí příběhy generace Y. Břit se ale na rozdíl od Dětí mezi reprákama víc soustředí na hudební stránku. Na druhou stranu, textově má podle poroty co dohánět. Dáte mu šanci?

Ke druhé novince, skladbě Grow od producenta Nd3r s vokálem Dory Bondy, jsme měli více výhrad. „Opět se setkáváme s tím, že se vracíme v čase. Tohle jsou těžké devadesátky,“ říká Ondra Mikula. „Mám rád elektroniku, která je progresivní a jde dopředu, možnosti jsou obrovské. Tohle dopředu nejde. S rovným beatem je těžké pracovat tak, aby to bylo zajímavé, už je vyčerpaný.“ Jestli unavuje i naše posluchače, to se uvidí až na konci hlasování. Zavíráme ho v neděli v deset večer. Do té doby posílejte body svým favoritům nebo nám přes e-mail pošlete vlastní song!