Do dvou let si své oblíbené seriály pustíte přes Netflix i v ČR

21. leden 2015

Ve své výroční zprávě akcionářům slibuje americká společnost Netflix, která je jedním ze dvou největších hráčů na poli streamování televizních pořadů a filmů, že do dvou let budou její služby dostupné po celém světě. Streamovací služby se tak snad dočkáte brzy i v České republice. Podle serveru Pando.com se tím Netflix snaží kompenzovat zpomalující se nárůst uživatelů ve Spojených státech. V USA má společnost momentálně okolo 39 milionů uživatelů, v zahraničí pak 18 milionů. Filmy a seriály (jako třeba jejich drama House of Cards s Kevinem Spaceym) tvoří většinu nelegálně uploadovaného obsahu v ČR, což je statistika, se kterou by právě příchod Netflixu mohl zamávat. Kromě rozšíření do dalších zemí plánuje letos Netflix také tvořit více vlastního obsahu. Podle ředitele Netflixu Reeda Hastingse by letos měla společnost vyprodukovat 320 hodin vlastních pořadů, což je trojnásobek loňské stopáže.Přečtěte si také, proč se na rozdíl od streamování videa, ve kterém si konkurují takřka jen Netflix a Amazon, bude letos na poli hudebního streamování válčit hned mezi několika velkými hráči.

Spustit audio
 • Při přípravě záchranných plánů po přírodních katastrofách se zapomíná na domácí mazlíčky

  19. srpen 2022
  kočka v kleci

  Většina amerických měst a obcí má či připravuje reakční plány pro případy přírodních katastrof. Obsahují kroky jako evakuaci, dočasné ubytovaní i finanční a potravinovou pomoc. Jak si všímá server earth.com, jen minimum z nich však zohledňuje potřeby domácích zvířat. Přestože se útulky a záchranné stanice ve většině zemí podílejí na přípravách akčních plánů a například zajišťuji čipování a očkování, myslí se na zvířata v krizových situacích stále žalostně málo.

  Janice Baldwin Rowitt a Heidi Brown z katedry epidemiologie a biostatistiky na Arizonské univerzitě zkoumaly změny v populacích koček a psů v zařízeních specializujících se na péči o ně v USA během a po katastrofických událostech v letech 2013 až 2018. Analýzu zúžily na dopady požárů a hurikánů. Potřebná data získaly od organizace Shelter Animals Count (SAC) a Federální agentury pro nouzové řízení (FEMA).

  Poptávka po umístění zvířat se lišila v závislosti na typu katastrofy a druhu domácího mazlíčka. V případě psů byla zvýšená poptávka po umístění v zařízeních v obdobích po hurikánech, a to i po uplynutí jednoho roku od katastrofy. Po požárech tomu tak nebylo. Analýza neukázala, že by požáry a hurikány vedly k nutnosti utratit více psů. Kočky potřebují místa v útulcích hlavně v měsíci katastrofy, v měsíci po ní byl příjem zvířat nižší.

  V reakci na svá zjištění Rowitt a Brown zdůrazňují, že by potřeby domácích zvířat měly být plně integrovány do plánů řešení katastrof. Nejúčinnějším způsobem, jak toho dosáhnout, je spolupráce mezi místními vládami, nouzovým managementem, organizacemi na ochranu zvířat a záchrannými organizacemi, veterináři a samotnými majiteli mazlíčků. Je to důležité také proto, že majitelé domácích zvířat lépe snáší stresující evakuaci, když je o jejich miláčky postaráno.

 • Chutě na konkrétní jídla máme v genech

  19. srpen 2022
  jídlo

  Důvody, proč lidé milují určitá jídla a nad jinými ohrnují nos, souvisí nejen s kulturou, z níž pocházejí, nebo s jejich chuťovými pohárky. Jak ukazuje nová studie, významnou roli hrají také geny.

  Vědci odhalili v genetické výbavě lidí stovky rozdílů spojených s oblibou konkrétních potravin, například anýzu, avokáda, chilli, steaků, tučných ryb a mnoha dalších. Tým z University of Edinburgh a Human Technopole Milan zkoumal zálibu více než 150 tisíc jedinců ve 137 různých potravinách a nápojích. Odborníci našli 401 genetických variant, které ovlivnily, jaká jídla účastníkům chutnala. Řada z těchto variant ovlivnila oblibu více potravin, některé souvisely jen s jednou konkrétní –⁠ například byly spojené s požitkem pouze při konzumaci lososa, jiné zvýšily oblibu tučných ryb nebo ryb obecně.

  Tým použil dotazníky a genetickou analýzu k vytvoření potravinové mapy, která ukazuje, jak je hodnocení skupin potravin a specifických chutí účastníků ovlivněné podobnými genetickými variantami. Mapa odhaluje tři hlavní skupiny potravin, které sdílí podobnou genetickou složku. Jedna skupina je tvořená velmi kalorickými a velmi chutnými potravinami, jako jsou maso, mléčné výrobky a dezerty, další skupinu tvoří jídla s výraznou chutí, včetně alkoholu a štiplavé zeleniny, třetí skupina obsahuje nízkokalorické potraviny, jako jsou ovoce a zelenina.

  Výzkumníci zjistili, že s těmito třemi skupinami souvisí i geny, o nichž je známo, že jsou spojené s odlišnými účinky na zdraví. Například vysoce chutné potraviny jsou ovlivněné geny, které jsou spojené také s obezitou a nižší úrovní fyzické aktivity. Větší oblibu ovoce a zeleniny ovlivňují varianty související zároveň s vyšší mírou fyzické aktivity. A vyšší záliba ve výrazných chutích je geneticky spojená se zdravější hladinou cholesterolu a vyšší fyzickou aktivitou, ale také s vyšší pravděpodobností kouření a pití alkoholu.

  Tým podle Neuroscience News tvrdí, že díky lepšímu pochopení toho, co řídí výběr potravin, by jejich výzkum mohl pomoci vyvinout zdravější a přijatelnější potravinářské produkty.

 • Chodit do restaurace s vlastními krabičkami může být problém. Jejich použití brání hygienické požadavky

  19. srpen 2022
  Chcete si z restaurace odnést jídlo ve vlastní krabičce? Ne každý podnik vám vyjde vstříc

  Přibývá lidí, kteří si do jídelen a restaurací na odnos jídla berou vlastní krabičky. Některé podniky je odmítají s poukazem na hygienické požadavky, jiné zákazníkům rády vyhoví.

  Hygienické požadavky na stravovací zařízení značně omezují možnost přijímat do provozu donesené vlastní nádoby, u kterých si provozovatelé nemůžou být jistí nezávadností. Podniky mají podle vyhlášky ministerstva zdravotnictví povinnost zajistit ochranu zdravotní nezávadnosti pokrmu.

  „Striktní dodržování těchto požadavků by však mohlo být pro podnik časově a personálně velmi náročné. Naopak podnik, který by přijímal krabičky zákazníků bez řádného dodržení hygienických pravidel, by mohl způsobit zdravotní závadnost vydávaných pokrmů, a kromě toho by riskoval i trest za přestupek,“ řekla Ekolistu ředitelka dTestu Eduarda Hekšová.

  V poslední době se rozšiřuje trend vratných zálohovaných krabiček. Systém funguje tak, že restaurace má zásobu vlastních, hygienicky nezávadných nádob, které používá k výdeji jídla. Od zákazníků přijímá použité, dříve odnesené zálohované krabičky, které po vymytí znovu použije k výdeji dalších pokrmů, třeba příští den nebo týden.

 • Pijte více alkoholu, vyzývá vláda mladé Japonce. Chce tak podpořit ekonomiku

  18. srpen 2022
  mladý japonec alkohol

  Mladí Japonci pijí méně alkoholu než jejich rodiče. To se projevuje převážně na příjmech, které vláda získává z daní z prodeje alkoholických nápojů. Národní daňová agentura proto vyhlásila celostátní soutěž, jejímž cílem je přijít s nápady, jak alkohol mezi mladými zatraktivnit.

  Soutěž vyzývá lidi ve věku od 20 do 39 let, aby se podělili o své podnikatelské nápady, které by mezi jejich vrstevníky nastartovaly poptávku po japonském saké, pálence šóčú, whisky, pivu nebo vínu.

  Mladí by měli přijít s návrhy na propagační akce nebo nové značky alkoholu. Úřady podle agentury ČTK uvítají také moderní marketingové plány se zapojením umělé inteligence. Na internetu se začaly objevovat už i první projekty. Jeden z nich například zapojuje slavné herečky, které působí v „digitálních klubech“ jako hostesky.

  Tamní média podle serveru BBC uvádějí, že reakce veřejnosti na novou kampaň jsou smíšené. Některá i kritizují snahu o podporu nezdravého návyku. Uzávěrka soutěže je na konci září. Nejlepší plány pak budou s pomocí odborníků rozpracovány. Finální návrhy budou představeny v listopadu.

  Japonský trh s alkoholem se zmenšuje hlavně kvůli klesající porodnosti a stárnutí obyvatel, v posledních dvou letech ho také negativně ovlivnila pandemie koronaviru. Průměrné množství zkonzumovaného alkoholu kleslo v letech 1995 a 2020 ze 100 litrů na 75 litrů ročně na osobu. Daňové příjmy z daní z alkoholu se v průběhu let rovněž zmenšily. Podle deníku The Japan Times tvořily v roce 1980 pět procent celkových příjmů, v roce 2020 činily pouze 1,7 procenta.

 • Do Národního parku Podyjí se vrátil kriticky ohrožený sysel obecný

  18. srpen 2022
  Sysel obecný

  Poprvé po padesáti letech se do Národního parku Podyjí vrátili první kriticky ohrožení syslové obecní. Podle Muzea Karlovy Vary a Agentury ochrany přírody a krajiny ČR (AOPK ČR), kteří na místě provádí monitoring, se syslům daří dobře a dokonce se i rozmnožují.

  Sysli se usídlili na Havranickém vřesovišti. „Díky divokým koním zde totiž byly obnoveny krátkostébelné trávníky, které jsou jejich biotopem,“ uvedl podle serveru Ekolist Miloslav Jirků z Biologického centra Akademie věd ČR. V lokalitě se předtím nacházely husté vysokostébelné trávníky, které jsou pro sysly jinak neobyvatelné.

  O tom, že se zvířatům v Podyjí daří, svědčí i to, že se rozmnožují. „Po jarním objevu syslích nor se podařilo prokázat i úspěšnou reprodukci. Pozorován byl jeden vrh mláďat,“ uvedla Tereza Brzobohatá z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR, která záchranný program sysla v České republice koordinuje.

  Celkově v ohradě u divokých koní žije do deseti syslů. Rozhodující bude pro kolonii přezimování. Problémem ale může být přetrvávající sucho, kvůli kterému uschla vegetace zdejších luk a vřesovišť. „Není tak vůbec jisté, že si sysli zvládnou vytvořit dostatečné tukové zásoby na zimu a svůj první rok na Havraníkách vydrží,“ uvedl Robert Stejskal, který má na Správě Národního parku Podyjí na starosti péči o nelesní biotopy.

  Samovolné osídlení Havranického vřesoviště sysly je významným momentem pro záchranu tohoto druhu. K přirozenému šíření sysla zemědělskou krajinou může docházet jen tam, kde byla dosud zachována krajina s mezemi, remízky, polními cestami či pastvinami.

 • Kilimandžáro získá vysokorychlostní internet, horolezci budou moct tweetovat i posílat fotky z jeho vrcholu

  18. srpen 2022
  Kilimandžáro

  Horolezci na Kilimandžáru se budou moct připojit k internetu. Tanzanská vláda se totiž rozhodla zavést vysokorychlostní připojení až na vrchol hory. Pokryt sítí bude už na konci tohoto roku.

  Vysokorychlostní internetové služby umožní každému se smartphonem tweetovat, postovat na Instagram nebo komunikovat přes WhatsApp při výstupu na nejvyšší horu Afriky, píše server Guardian.

  Ministr informací Tanzanie Nape Nnauye označil tuto událost za historickou. „Všichni návštěvníci se nyní budou moci připojit. A to až do tohoto bodu hory,“ řekl v kempu Horombo Huts, který se nachází na trase vedoucí k vrcholu. Úplné pokrytí vysokorychlostní sítí se pak předpokládá do konce roku 2022.

  Jak poukazuje Independent, Kilimandžáro nebude jedinou horou s vlastním připojením. K rychlému internetu se mohou připojit i horolezci na himalájském Mount Everestu skrze wifi. Díky tomu můžou sdílet fotografie a volat o pomoc v případě nouze.

  Hora Kilimandžáro je důležitým zdrojem příjmů z cestovního ruchu v Tanzanii a sousední Keni. O výstup na její vrchol se každoročně pokouší přibližně až 35 tisíc lidí.

 • Žena z Brazílie okradla svou matku o desítky milionů dolarů, využila k tomu věštce a senzibily

  17. srpen 2022
  věštkyně tarot karty jasnovidec

  Brazilská policie zatkla 48letou Sabine Boghiciovou, která údajně okradla svou matku o umělecká díla, šperky a peníze celkem za 142 milionů dolarů. Využila k tomu několik senzibilů a věštců. Sabinina matka –⁠ Genevieve –⁠ je manželka zesnulého sběratele a obchodníka s uměním, který v roce 1961 založil jednu z prvních uměleckých galerií v Riu de Janeiru. 

  Příběh začal v roce 2020, kdy jeden ze senzibilů oslovil Genevieve při odchodu z banky a tvrdil, že její dcera brzy zemře, pokud nepodstoupí duchovní terapii. Jak píše časopis Smithsonian, žena proto začala senzibilovi posílat peníze, aby dceři potřebnou léčbu zaplatila. 

  Genevieve pak navštívila několik dalších věštců, kteří využili informace od její dcery a vylákali z ní další peníze. Senzibilové začali Genevievě vyhrožovat a její dcera ji proto nutila zůstat doma. Své matce nedovolila používat telefon a postupně ji odpírala i jídlo. V té době začala Sabine a její komplicové z domu odnášet obrazy a tvrdili, že jsou prokleté negativní energií. Celkem ukradli 16 obrazů a soch. Genevieve nakonec kontaktovala úřady a policii, které ji několik uměleckých předmětů pomohli vypátrat.

 • Někteří psi mají zvláštní talent, dokáží se naučit jména svých hraček

  17. srpen 2022
  pes, chrup, psí hračka

  Někteří psi se dokáží naučit jména svých hraček. Podle vědců jde o vzácnou schopnost spojenou s hravostí. Ukazuje to nová studie zveřejněná v časopisu Animal Cognition. Její výsledky pomůžou vědcům lépe pochopit chování a osobnost některých plemen. Do projektu Genius Dog Challenge se může zapojit kdokoliv. Pokud tedy máte doma talentovaného psa, neváhejte ho přihlásit. 

  Vědci vybrali 21 border kolií z celého světa. Ty označili za Nadané pro učení slov (Gifted Word Learners), protože kolie byly schopné naučit se jména svých hraček a pamatovat si je po dobu několika měsíců. „Studovali jsme, jestli se psi dokáží naučit slova. Na začátku jsme si mysleli, že většina psů se dokáže naučit 3 až 4 názvy předmětů. Překvapilo nás, když jsme zjistili, že většina psů tuto schopnost nemá. Dokážou se naučit povely, ale ne jména,“ řekla pro server Vice vedoucí výzkumu Claudie Fugazzy z Univerzity Eötvöse Loránda v Budapešti. Studie je omezená jen na border kolie, protože toto plemeno je velmi dobré v učení slov.

  Výzkumníci proto požádali majitele talentovaných psů, aby vyplnili dotazník o chování a osobnosti psů. Porovnali je s pozorováním majitelů 144 běžných border kolií. Výsledky ukázaly, že nadaní psi byli mnohem hravější. Spojení schopnosti učit se slova s hravostí tak pomůže vědcům pochopit, jak a proč se osobnosti jednotlivých plemen liší. Chtějí dokonce zjistit, jakou roli měly hry při domestikaci psů před několika tisíci lety.

  Studie taky může objasnit to, jak vzácné dovednosti získávají lidé. Hravost je totiž spojená s kreativitou a schopností učit se nové věci. To podle serveru Vice naznačuje, že u lidí a psů můžou fungovat podobné osobnostní mechanismy. „Psi jsou považováni za jeden z nejlepších modelových druhů pro studium některých lidských vlastností, protože se vyvinuli v podobném prostředí. Jsou tedy reprezentativnější než například některá laboratorní zvířata,“ uzavírá Claudie Fugazzy. Do projektu Genius Dog Challenge se můžete přihlásit na webových stránkách www.geniusdogchallenge.com.

 • Pravidelná konzumace hroznového vína může zabránit rakovině jater u milovníků fast foodu

  16. srpen 2022
  Hroznové víno

  Každodenní konzumace hroznového vína může prodloužit život až o 5 let - tedy alespoň těm, kteří se pravidelně stravují ve fast food občerstveních. Vyplývá to z pokusu na laboratorních myších, který zveřejnil časopis Food.

  V sérii pokusů myši dostávaly stravu s vysokým obsahem tuku. K tomu jim ale vědci přidávali doplněk stravy v podobě hroznového prášku. Laboratorní myši pak žily déle a měly méně ztučnělá játra než hlodavci, kteří doplněk stravy nedostávali. Hrozny totiž změnily některé informace v genech a ztučnění jater, které postihuje asi 25 % lidí a může vést k rakovině jater, se podařilo zabránit nebo ho oddálit.

  U myší se taky zvýšila hladina antioxidantů. Pravidelná konzumace hroznů má i příznivý účinek na fungování mozku. Autor studie doktor John Pezzuto odhaduje, že nové poznatky by až o 5 let mohly prodloužit život lidem, kteří si pravidelně objednávají jídlo z fast foodu. Server Good News Network ale upozorňuje, že budou nutné ještě další výzkumy, které pozitivní vliv hroznového vína na člověka potvrdí.