Do Prahy se v červnu sjedou kutilové a bastlíři, budou moct zdarma předvést své vychytávky

6. únor 2018
Do Prahy se v dubnu sjedou kutilové a bastlíři na Maker Faire (foto z ročníku 2013)

Volnočasoví tvůrci a kutilové s originálními nápady se budou moct 23. a 24. června sejít na akci Prague Maker Faire.

Festival, který v roce 2006 poprvé organizovala redakce amerického časopisu pro kutily Make, teď míří i do Prahy. V Česku jde o první ročník setkání, které se každoročně pořádá v San Francisku, New Yorku, Vídni nebo Berlíně. Akce je určená pro fanoušky kreativní práce s různými technologiemi, 3D tiskem, elektronikou nebo počítači. „Kutilství má v naší zemi bohatou tradici. Hnutí spojené s festivaly Maker Faire přináší další nový impuls – takzvaný maker je nejen garážový kutil či modelář, ale člověk, který rád spolupracuje na projektech s ostatními, využívá open source řešení a technologie 21. století, je fanouškem komunitních dílen a umí svůj osobní tvůrčí projekt dobře prezentovat,“ popisuje výkonná ředitelka festivalu Denisa Kera. Na akci se představí zhruba 200 českých a zahraničních kutilů. Nekomerční tvůrci mohou získat místo na výstavní ploše Průmyslového paláce na Výstavišti v Holešovicích zdarma. Cílem festivalu je to, aby šikovní lidé nejen ukázali, co vyrábí, ale také sdíleli pracovní postupy a své triky. Akci pořádá spolek Žádná věda mimo jiné ve spolupráci s ČVUT a Studii nových médií FF UK.

 • Životní styl
 • Krátká zpráva
 • Režisér Gaspar Noé: Black Panther se nedá dokoukat, poslední Trierův film je skvělá morbidní komedie

  21. květen 2018
  Gaspar Noe

  Zatímco v průběhu premiérového promítání posledního filmu Larse von Triera v Cannes diváci houfně odcházeli, francouzský režisér Gaspar Noé se smál, až se za břicho popadal. Tak moc se mu snímek The House That Jack Built líbil.

  „Přišlo mi to velmi vtipné,“ říká Noé v rozhovoru pro webovou stránku Vulture. „Humor Larse von Triera je dost morbidní, ale to se mi líbí. Připomíná mi v něčem Todda Solondze, jejich filmy jsou tak temné. Všechny ty sadistické scény byly ale tak legrační, že se lidé v kině na mě otáčeli, protože jsem se nemohl přestat smát.“ V hodnocení velkého hitu této sezóny, afroamerické komiksové deklarace Black Panther, Noé naopak nebyl nijak shovívavý. Spíš naopak. Magazínu Variety prozradil, že celý film ani neviděl, protože po 20 minutách odešel z kina. „Myslím, že je to stejně špatné jako Star Wars. A já fakt nemám rád Star Wars. Hrozná byla už jen ta R&B hudba (v Black Pantherovi, pozn. red.). Ta byla tak strašná, že jsem musel utéct pryč.“
  Vyjádřil se taky ke kritice svého předposledního filmu, erotického 3D dramatu Love, která se ve Spojených státech zaměřila hodně na ztopořené penisy. Na přemíru jejich zobrazování, konkrétně. Noé má ale v této otázce naprosto jasno. Podle něj je penis „krásnou součástí lidského těla, stejně jako ruka nebo nos“ a zaslouží si být ukazován ve filmech, bez všeho zbytečného humbuku kolem.

 • V Česku máme třetí nejdražší mobilní data v EU a nejnižší datové limity

  21. květen 2018
  telefon - mobil

  Česko má třetí nejdražší mobilní data v Evropské unii. Hůře než my jsou na tom poslední Belgičané a předposlední Němci.

  V přepočtu podle parity kupní síly zaplatíme v Česku zhruba 6 dolarů za gigabyte, Němci téměř sedm a Belgičané přes sedm dolarů za gigabyte, vyplývá to z průzkumu společnosti Point Topic. Nejlépe jsou na tom Fini, Rakušané, Švýcaři (kteří sice nejsou v EU, do průzkumu ale i přesto zahrnuti byli), obyvatelé Litvy, Lotyšska, Dánska, Estonska i Slovinska. Dobře je na tom podle výzkumu i Polsko. Z průzkumu můžeme vyčíst rozdíl v průměrných cenách za GB dat mezi východními a západními státy. Západní země jsou na tom o něco lépe v průměru měsíčního datového limitu – 120 GB proti východnímu průměru 96 GB za měsíc. 
  Země, ve kterých jsou nízké ceny za jeden gigabyte dat, také většinou nabízejí nejvyšší datové limity. Ve Finsku skoro 500 GB, Rakousku téměř 400. Česká republika je na žebříčku tak nízko, že v grafu srovnávajícím limity dat zemí EU skoro nejde vidět, jak si všímá server Lupa.

 • Squatteři v Berlíně obsadili několik neobydlených domů jako protest proti gentrifikaci a růstu nájmů

  21. květen 2018
  Berlín

  V německém hlavním městě Berlíně obsadily v neděli desítky aktivistů několik prázdných domů jako protest proti nedostatku cenově dostupného bydlení a nárůstu počtu lidí bez domova.

  Ceny bydlení v Berlíně v posledních letech raketově vzrostly, podle německé televize Deutsche Welle za poslední rok dokonce rychleji než v kterékoliv jiné metropoli světa. Německé autority nabídly squatterům nájemní smlouvy, pokud budovy opustí, vyjednávání ale nevedlo ke shodě. Policie se proto do domů dostala silou. Mluvčí aktivistů jejich jednání vysvětloval tím, že tisícovky lidí v Berlíně jsou bez domova a stále rostoucí procento platů berlínských rezidentů padne na zaplacení nájmů. Je podle něj nelegitimní, aby se v probíhající gentrifikaci prázdné domy nezabydlovaly. Obsazení domů aktivisty schvalují německé levicové strany, podle mluvčí německých Zelených Katrin Schmidtberger byl akt správný. „V koalici s SPD a Levicovou stranou to chápeme jako důležitý impuls ke zlepšování politiky bydlení,“ řekla Schmidtberger pro Berliner Morgenpost. Policie během noci podle deníku Süddetsche Zeitung vyhodila squattery ze dvou budov a vyšetřuje asi 50 lidí. Aktivisté dnes ráno kritizovali postup policie ve vyhazování squatterů z domu Neukölln, podle mluvčího byli při vniknutí policie někteří lidé zraněni. Policie to popírá a tvrdí, že celý zásah proběhl mírumilovně.
  Přečtěte si taky Kdo vydrží v Berlíně? Obyvatelé „chudého, ale sexy města“ se pustili do boje o svoje čtvrtě.

 • Jak nezdravá je sůl? Vědec navrhuje zkoumat vězně na dietě bez soli

  18. květen 2018
  Fast food

  Debata okolo škodlivosti přílišného množství soli má mezi lékaři a vědci dlouhou tradici.

  Řada lidí se domnívá, že nadměrné používání soli v jídle způsobuje vysoký krevní tlak a infarkty. Daniel Jones z University of Mississippi, který se zabývá obezitou a působením soli na lidský organismus, chce k potvrzení tohoto důkazu přinést solidní důkaz. Podle deníku The Atlantic navrhl Jones spolu se svou výzkumnou skupinou pozorovat efekt užívání soli na člověka ve velmi kontroverzním prostředí – ve vězení. Jones tvrdí, že právě s některými soukromými věznicemi diskutuje možnost zavádění diet s nízkým podílem soli části vězňů. Navrhovaný výzkum samozřejmě rozpoutal diskusi. V Americe je zakázáno provádět testy na vězních s několika výjimkami: studium kriminálního chování, studování věznic jako institucí, studium podmínek, které disproporčně ovlivňují vězně, jako například drogová závislost nebo žloutenka, epidemiologický výzkum a nakonec výzkum, který přispívá ke zdraví testovaných vězňů. Podle Jonese jeho návrh spadá do poslední kategorie, protože vězňům sníží množství soli v jídle na méně než 2 300 miligramů za den, vysvětlil to v návrhu výzkumu. Dávku, která těmto parametrům odpovídá, doporučuje v denní konzumaci i Americká kardiologická asociace. Jednotliví pacienti si nebudou vybírat, jaká jídla dostanou, což podle Jonese není problematické. Vězni si totiž nemůžou vybrat, co budou jíst, ani při běžném stravování. Každý vězeň se do výzkumu přihlásí dobrovolně. Kritici tohoto výzkumu namítají, že jídlo ve vězeních je už samo o sobě špatné a nezdravé, upozorňují také například na to, že není nikdy 100% možné sledovat, co lidé ve vězeních jedí. Jídlo si často vyměňují mezi sebou a konzumují třeba chipsy a podobná vysoce solená jídla. Zakladatel Centra pro ochranu lidských práv Paul Wright hovoří například o tom, že vězni dostávají často malé porce jídla a potraviny, které nejsou příliš čerstvé. Zmínil také případ, kdy vězni dostávali jídlo s nálepkou „neurčeno ke konzumaci“. Pokládá si tedy otázku, jaký rozdíl ve zdraví vězňů vyvolá snížení množství soli, dokud nejsou vyřešeny tyto mnohem závažnější problémy.

 • Ani král, ale ani hraničář. Hrdinou seriálu Pán prstenů prý bude mladý Aragorn

  18. květen 2018
  Aragorn - Viggo Mortensen

  O tom, že Amazon připravuje seriálovou adaptaci Pána prstenů, se ví od listopadu minulého roku. 

  Za práva na natáčení firma zaplatila 250 milionů dolarů a podle nejdivočejších odhadů má celý seriál rozpočet miliardu. Kromě financí se samozřejmě už od oznámení spekuluje i o tom, kde a hlavně v kterém období dějin Středozemě se bude odehrávat. Díky fanouškovskému serveru TheOneRing.net je teď o něco jasněji. „S odvoláním na více zdrojů potvrzujeme, že první série bude hlavně o mladém Aragornovi,“ publikovali jeho správci na Twitteru. Časově by tak seriál spadal do období mezi Hobitem a Pánem prstenů, do doby, kdy Aragorn používal jméno Thorongil, s kariérou chodce teprve začínal a o Andúrilu, Plamenu západu, jen tajně snil. Amazon se ke zprávě odmítl vyjádřit, ale už teď je jasné, že seriál bude mít minimálně pět sérií. Datum vydání zatím není známé, čekání si fanoušci Středozemě můžou zkrátit třeba dosud nepublikovanou knihou J. R. R. Tolkiena The Fall of Gondolin, která vyjde v srpnu. Jestli se pro roli v seriálu podaří omladit Vigga Mortensena, se redakci zjistit nepodařilo.

 • Japonský mnich žaluje chrám. Kvůli náročné práci prý trpěl depresemi

  18. květen 2018
  02340616.jpeg

  Za sedm let práce, kterou prý často prováděl nepřetržitě i několik týdnů, se dostal do deprese. 

  Náplní práce mnicha byla péče o turisty. Chrám žaluje o 8 a půl milionu jenů, což jsou necelé dva miliony korun, jak píše britský deník The Guardian. Mnich údajně vstával před pátou ranní, v průběhu dne se věnoval hostům a chodil spát často až pozdě v noci. Pracoval někdy až 17 hodin v kuse. Mnichův právník Noritake Širakura tvrdí, že pracovní doba mnichů nebyla nijak regulována. „Když pracujete jako mnich, často je to bez jakéhokoliv vymezení pracovních hodin. Vykonáváte práci, která je označována za náboženský výcvik a ten musíte přečkat, i když to znamená výrazné strádání,“ řekl právník Širakura, který odmítá uveřejnit jméno svého klienta i o který chrám se jedná. Mnich chce podle něj zachovat svou anonymitu, aby se případně mohl vrátit ke své práci nebo si najít pozici jinde mezi jinými buddhistickými mnichy. Podle The Japan Times pracoval mnich minimálně měsíc bez dne volna, což lokální kontroloři pracovních podmínek považují za přetížení.

 • „Oči sivé, na nebi hoříte.“ Čáry života lákají na poetiku debutu singlem Svatební

  18. květen 2018
  Čáry života na Radio Wave Live Session

  Písničkář Jan Boroš, bývalý člen čerstvě rozpadlé formace Fiordmoss, vydává nový singl Svatební. Ten předznamenává dlouho avizovanou debutovou desku Stínítko, která vyjde 1. června a produkoval ji Prokop Holoubek z kapely MIDI LIDI.

  Pomalé a smutné písničky o lásce, jak je popisuje sám Boroš, vznikaly v letech 2014–2018 při jeho pobytu v Berlíně a na albu se objeví i tři dosud vydané skladby Šílená, Sídláky a 10000. Ty zazněly i na Radio Wave Live Session z května minulého roku, kde se Čáry života objevily spolu s dné a Lavrou. Stínítko se bude křtít 8. června v žižkovském klubu Theremin, kde na společném koncertě nové album So Far So Good pokřtí i indiepopoví Mayen, jako special guest vystoupí garážovka Vellocet Roll.

 • Pop music je pořád smutnější, lidi ale chtějí radši veselé písničky, aby mohli zapomenout a tančit

  18. květen 2018
  deprese - smutek - muž - mileniálové

  Hudebníci mají smutnější skladby než dříve. Tvrdí to studie týmu z Kalifornské univerzity v Irvine. Výzkumníci si poslechli zhruba půl milionu populárních písní vydaných ve Velké Británii mezi lety 1985 a 2015 a podle jejich vyznění je rozřadili do kategorií. Zajímaly je aktuální trendy a nálady, které písně předávají. Ke každé skladbě přiřadili určitou hodnotu tak zvaného indexu štěstí a výsledky zprůměrovali. 

  „Štěstí je v písních méně, skladby jsou méně živé, naopak smutku v nich přibývá. Nahrávky jsou ale zároveň více taneční a mají tendenci být více v party stylu než dříve,“ řekla agentuře Associated Press spoluautorka studie Natalia L. Komarova. Mezi skladby s vůbec nejnižší hodnotou indexu štěstí patří v posledních letech třeba Stay with Me od Sama Smithe, Whispers kapely Passenger nebo dynamická nahrávka Unmissable od Gorgon City. Mezi ty vůbec nejšťastněji znějící skladby řadí studie nahrávky z let 1984 – Glory Days Bruce Springsteena nebo skladbu Freedom od Wham!
  „Zdá se, že lidé preferují šťastnější písničky, přestože nešťastně znějících skladeb hudebníci každý rok vydávají více a více. Vypadá to, že zatímco celkově převažuje ve společnosti spíše méně veselá nálada, lidé na ni chtějí zapomenout a tančit,“ píše se v závěru studie. Její autoři také zjistili, že na scéně populární hudby ubylo za posledních 30 let mužských autorů. „Úspěšné skladby mají na svědomí spíše ženy než muži,“ uvádí studie. Server The New York Times zároveň připomíná, že taková zjištění přichází v období, kdy hudebním průmyslem zmítá otázka nerovnosti mezi pohlavími a kdy muži dominují žebříčkům umělců a písničkářů.

 • Munchovo muzeum v Oslu vytvořilo digitalizovanou sbírku tisíců umělcových děl k prohlédnutí

  18. květen 2018
  Edvard Munch – Závist

  Munchův Výkřik, Tanec života a dalších více než 7 600 jeho děl si teď může kdokoli prohlédnout v digitalizovaném katalogu, který vytvořilo Munchovo muzeum v Oslu. Databáze je přístupná zdarma. Během tří let se podařilo převést do online podoby široké spektrum obrazů, od kresby z roku 1873, kdy bylo autorovi deset let, až po díla z roku 1943, která namaloval rok před svou smrtí.

  „Tvořil neustále a skoro všude,“ řekl serveru The Art Newspaper ředitel Munchova muzea Stein Olav Henrichsen a doplnil, že zpřístupnit všechna díla veřejnosti je velmi důležité. Nejenže si zájemci mohou všechno prohlédnout, na serveru Dagbladet se také uvádí, že jsou díla určená pro neomezené použití
  „Existují především dva důvody, proč jsme chtěli převést Munchova díla do digitalizované podoby. Prvním je, že jich spousta není známá. Zadruhé, digitalizace byla náš sen – potýkají se s tím muzea a galerie po celém světě. A my jsme prostě chtěli mít Muncha v digitálním světě,“ doplnil Henrichsen. 
  Digitalizace byla možná díky podpoře od jedné z největších norských filantropických organizací The Bergesen Foundation, která poskytla v přepočtu více než 58 milionů korun. Více než 90 % digitalizovaných děl patří muzeu, v online databázi jsou ale k vidění i ta pocházející z veřejných a soukromých sbírek. Podle ředitele muzea byl grant naprosto stěžejní a peníze budou použity i na novou biografii norského expresionisty.