Dobrý městský design může chránit duševní zdraví obyvatel. Jak přesně?

28. prosinec 2016

„Víme například, že zeleň je pro mentální zdraví prospěšná, ale stále je v tomto ohledu mnoho otazníků. Jaký druh zeleného prostoru budou lidé doopravdy využívat?“ uvedla v Tokiu žijící psychiatrička Layla McCayová v rozhovoru pro CityLab. Před více než rokem McCayová založila organizaci Center for Urban Design and Mental Health, která se zabývá souvislostmi mezi městským designem a mentálním zdravím obyvatel. Nyní na studiích centra spolupracuje celá řada odborníků z různých disciplín, přes architekturu, psychologii, městské plánování až po zeměpis. Ve zmíněném rozhovoru se McCayová vyjadřuje k tomu, jak se městské plánování často zabývá otázkou zdraví fyzického, nikoli však zdraví duševního. „Městský design může některým mentálním nemocem předcházet, a dokonce může pomáhat lidem, kteří už nějaké duševní problémy mají.“Zároveň v rozhovoru jmenuje čtyři oblasti, které se během výzkumů ukázaly jako nejvlivnější a které by do městského plánu měly být zahrnuty. V první řadě by zelené plochy měly být snadno dostupné, aby nebylo problém je využívat denně. Veřejné prostory by měly taktéž poskytovat možnosti pro aktivní sport a pohyb, jelikož pohyb může v mnoha případech suplovat antidepresiva. Třetím bodem je přizpůsobit veřejné prostory sociální interakci, například navýšením počtu laviček nebo založením šachového stolku. Čtvrtým a posledním bodem je vytvořit bezpečnější prostor a nabízet lidem alternativní trasy, jak se tam dostat. Podle McCayové je dobrým příkladem takto funkčního městského designu například sídliště z 60. a 70. let minulého století v Londýně v Barbican. „Přestože je zástavba postavena v brutalistním stylu a mnoho lidí si myslí, že je to ošklivé, projektanti upřednostnili v plánu chodce, zeleň a sociální prostor.“

03770935.jpeg
autor: Anna Ribanská
Spustit audio
 • Plán na nové spojení pražských Holešovic a Karlína – město vypsalo zakázku na stavbu lávky

  14. duben 2021
  Mezi Karlínem a Holešovicemi povede nová lávka HolKa

  Praha vypsala veřejnou zakázku na stavbu lávky HolKa propojující dvě městské části: Holešovice a Karlín. Zájemci se můžou hlásit do 14. května. Náklady na stavbu by měly být podle údajů ve věstníku veřejných zakázek maximálně 197 milionů korun.

  Lávka by měla usnadnit pěším i cyklistům cestu na ostrov a zároveň bude dalším propojením mezi zmiňovanými městskými částmi, které v průběhu letních měsíců spojuje taky přívoz. Vyrůst by měla do konce příštího roku.

  Na holešovickém břehu Vltavy bude nástup na lávku na Bubenském nábřeží před branou do Pražské tržnice. V Karlíně na Rohanském nábřeží vyústí na cyklostezku. Lávka překlene 38 metrů mezi Karlínem a Štvanicí a 149 metrů mezi Štvanicí a Holešovicemi. Píše o tom zpravodajský web Pražská Drbna.

 • Nový Zéland zakáže vývoz živých zvířat po moři

  14. duben 2021
  kráva skot

  Nový Zéland postupně zcela zakáže vývoz živých hospodářských zvířat po moři. A to kvůli obavám o jejich dobré životní podmínky. Zákaz začne v plném rozsahu platit za dva roky, aby měli podnikatelé v odvětví čas přizpůsobit se novým podmínkám.

  Země vývoz zvířat na lodích pozastavila už loni po nehodě plavidla, při které se utopilo přes 40 členů posádky a téměř šest tisíc krav. Loď se tehdy potopila na cestě do Číny při bouři nedaleko Japonska. „Nový Zéland musí zůstat na špici ve světě, kde jsou dobré životní podmínky zvířat pod stále přísnější kontrolou,“ řekl tamní ministr zemědělství Damien O’Connor. A dodal, že reputace země bude vždy přednější než finanční zisky.

  O’Connor taky uvedl, že úředníci už o rozhodnutí mluvili s klíčovými obchodními partnery. Vláda například informovala čínské velvyslanectví, právě do Číny už od začátku roku ze Zélandu zamířilo 118 tisíc kusů skotu.

  Zákaz vývozu ocenila nezisková organizace World Animal Protection, podle výkonné ředitelky její novozélandské pobočky Simone Clarke by teď podobným způsobem měly postupovat vlády po celém světě. Zastánci práv zvířat teď apelují například na Austrálii. Tamní ministr zemědělství David Littleproud ale řekl, že jeho země žádné takové plány nemá.

  „Vláda věří ve fungující předpisy, které zajišťují dobré životní podmínky pro zvířata při jejich vývozu,“ dodal Littleproud. Proti novinkám se na Novém Zélandu staví samotní zemědělci. Podle jejich mluvčího nejsou žádné informace, které by ukazovaly na porušení standardů týkajících se vývozu hospodářských zvířat.

  Novozélanďané loni vyvezli živá zvířata v hodnotě 261 milionů novozélandských dolarů, asi čtyř miliard korun. Agentura AP připomíná, že je to trojnásobné zvýšení oproti předchozímu roku. Na rozdíl od Austrálie ale Nový Zéland neexportuje zvířata na porážku, jen na chov. Zákaz vývozu jatečních zvířat tam platí už téměř 15 let. Podrobnosti přináší na svém webu deník Guardian.

 • Až čtyřicet procent britských vysokoškoláků v době pandemie uvažovalo o tom, že z univerzity odejde

  14. duben 2021
  student, studentka, studium, knihy

  Univerzitní studenti ve Velké Británii špatně snáší opatření, která kvůli snaze utlumit pandemii přesunula výuku do online prostoru. Nejnovější průzkum dokonce ukazuje, že až 40 procent z nich vážně uvažovalo, že by kvůli tomu studium ukončilo. Výsledky dotazování mezi studenty exkluzivně přináší britský Independent.

  „Uvažovali jste vážně o ukončení univerzity?“ ptal se průzkum dvou tisícovek studentů na ostrovech. Výsledky ukazují, že 15 procent dotázaných odpovědělo „rozhodně ano“. Dalších 25 procent studentů vyjádřilo s tímto tvrzením mírný souhlas. „Je srdcervoucí, že tak vysoký podíl studentů uvažoval o ukončení studia. Vzhledem k obrovským výzvám, kterým mladí lidé čelili, to ale není nepřekvapivé,“ řekla listu Independent Hillary Gyebi-Ababio ze studentské konfederace National Union of Students.

  Výzkum provedla společnost Red Brick Research společně s podpůrnou službou pro studenty Studiosity. Na otázky ohledně studia v době lockdownu a omezení klasické výuky se ptaly v průběhu ledna. Asi 80 procent dotazovaných uvedlo, že pandemie spolu s minimem přímého kontaktu a online výukou negativně ovlivnila jejich vzdělávání. 15 procent studentů se obrátilo na podpůrné služby a 13 procent na své lektory a učitele.

  Ve Velké Británii se daří rychle očkovat a nákaza je na ústupu. Země tak začala od pondělí 12. dubna v některých oblastech rozvolňovat. Zatím ale není jasné, kdy se všichni studenti budou moci na akademickou půdu vrátit, 8. dubna se však alespoň obnovila účast na praktických kurzech, například při studiu medicíny nebo zubního lékařství.

  Přečtěte si také „Jsem unavená a demotivovaná.“ Studenti a studentky po zmatku s maturitou čekají, kdy už to skončí.

 • Náměstí Jiřího z Poděbrad čeká rekonstrukce: trhy se posunou, kašna zůstane

  13. duben 2021
  náměstí Jiřího z Poděbrad, kašna

  V roce 2022 by mohla začít rekonstrukce pražského náměstí Jiřího z Poděbrad. Přeměna oblíbeného místa se řeší posledních dvacet let. V současné době se dokončuje projekt ke stavebnímu povolení.

  Rekonstrukce náměstí v minulosti vyvolala bouřlivé reakce, po kterých tehdejší vedení městské části její přípravu zastavilo. V roce 2019 se pak radnice ptala místních, co by měli architekti v projektu zohlednit. Na náměstí by tak například i po rekonstrukci měla zůstat kašna. Právě plán na její odstranění v původním projektu mnozí kritizovali.

  Dominantou náměstí je kostel Nejsvětějšího Srdce Páně a v posledních letech si lidé místo oblíbili taky kvůli pravidelným farmářským trhům. Ty by se podle plánu měly v budoucnu posunout východním směrem, aby lidé měli lepší napojení na řadu obchodů a kaváren.

  Jednou z prvních investic při revitalizaci by ale mělo být vybudování výtahu do stanice metra, aby byl přístup bezbariérový. Zcela novým prvkem má být náměstíčko před kostelem, před základní školou potom zase zpevněná plocha, díky které by se tam měly děti pohybovat bezpečněji než teď. Počítá se taky s vybudováním retenční nádrže, kam se má svádět dešťová voda ze střechy kostela. Tou by se potom na náměstí mělo zavlažovat. Informuje o tom Centrum architektury a městského plánování.

 • Společnost Disney ukázala „skutečný“ světelný meč jako z Hvězdných válek

  13. duben 2021
  světelný meč

  Společnost Disney způsobila poprask mezi všemi fanoušky Hvězdných válek. Nedávno totiž představila prototyp „skutečného“ světelného meče.

  Šlo o online akci, při které společnost nechala nahlédnout do zákulisí svých zábavních parků, a to včetně Galaxy's Edge, který je věnován právě Hvězdným válkám. Josh D'Amaro, šéf těchto atrakcí v Disney, pak v jednu chvíli ukázal světelný meč. A ne jen obyčejnou atrapu. Mělo jít o fungující meč, ze kterého vystupoval paprsek světla. „Je to skutečné,“ dodal D'Amaro.

  Účastníci akce nesměli pořizovat žádné fotky ani videa, takže o světelném meči není mnoho informací. Podle zúčastněných ale vypadal a fungoval velmi podobně jako ty použité ve filmech. Fanoušci této sci-fi ságy teď znovu připomínají, že už v roce 2017 si společnost Disney zaregistrovala patent na „mečové zařízení se zatahovací a vnitřně osvětlenou čepelí“.

  Plány společnosti s představeným světelným mečem tedy zatím nejsou jasné, stejně jako to, jestli by mohl někdy v budoucnu být volně k prodeji. Spekuluje se i o tom, že by měl být součástí luxusního hotelu s tematikou Hvězdných válek, který chce Disney otevřít ještě v letošním roce. Informuje o tom komiksový web CBR.

 • Ze zahrady v Anglii někdo ukradl největšího králíka na světě

  13. duben 2021
  Annette Edwards s pohřešovaným králičím obrem Dariusem

  V anglickém hrabství Worcestershire někdo ukradl největšího králíka na světě. Jeho majitelka teď ve snaze dostat zvíře zpátky nabízí odměnu. Zprávu přináší britský Guardian.

  Králík měří 129 centimetrů a v roce 2010 byl zapsán do Guinnessovy knihy rekordů jako vůbec největší svého druhu. Podle policie králíka, kterému majitelka říká Darius, někdo odvezl v noci ze soboty na neděli z jeho výběhu na zahradě. „Žádáme o informace o krádeži oceňovaného králíka z jeho domova ve Stoultonu,“ uvedla policie ve svém prohlášení.

  Majitelka Annette Edwards teď za zvíře nabízí odměnu tisíc liber. A prosí, aby jí ho kdokoliv přivedl zpět domů. Na chov je podle ní příliš starý. „Každé zvíře je jedinečné a nelze ho nahradit,“ uvedla chovatelka. A dodala, že králík má kvůli svému věku speciální stravu, bez které zemře.

 • Obchod v Hongkongu zastaví v reakci na dokument Seaspiracy prodej rybích produktů

  12. duben 2021
  rybářská loď - uhynulé ryby - následky zemětřesení - Chile

  Hongkongský obchod s potravinami Slowood vyřazuje ze své nabídky rybí produkty. Reaguje tak na dokumentární film Seaspiracy, který na konci března uveřejnila streamovací platforma Netflix.

  Dokument Seaspiracy upozorňuje na škody, které globální rybářský průmysl páchá ve světových oceánech, a zároveň taky odhaluje korupci v tomto odvětví. V současné době je film ve 40 zemích mezi deseti nejsledovanějšími videi na Netflixu. „Dokument nám otevřel oči a upozornil nás na dopady, které má rybářský průmysl na celý náš ekosystém. Vsadím se, že po zhlédnutí tohoto filmu přestanete jíst ryby. Slowood udělá krok vpřed a zastaví prodej ryb,“ oznámila firma na svých sociálních sítích.

  Část výtěžku ze zbývajících rybích produktů obchod věnuje neziskové organizaci Sea Shepherd, která se zabývá ochranou moří a oceánů. Zprávu přináší web amerického magazínu VegNews.

 • První výsledky studie ukazují na novou naději pro pacienty s nádory mozku

  12. duben 2021
  mozek

  Výsledky prvotních studií ve Velké Británii dávají naději na úspěšnou léčbu agresivních nádorů mozku. Klíčovou roli má hrát experimentální lék.

  Studie pod názvem Ice-Cap se zúčastnilo deset pacientů, kteří měli pokročilý glioblastom. Tedy nádor na mozku, u kterého je většinou velmi malá šance na přežití. Dva z pacientů přitom na kombinaci chemoterapie a imunoterapie spolu s novým experimentálním lékem ipatasertibem reagovali velmi dobře. V jednom případě se zdá, že život ohrožující nádor dokonce zmizel.

  Lékaři z Institute of Cancer Research (Institutu pro výzkum rakoviny) a londýnské nemocnice Royal Marsden ale upozorňují, že jde o velmi rané výsledky. Zároveň ale tvrdí, že je neobvyklé mít u pacientů v takové fázi studie tak dobrou odezvu. „Věříme, že naše zjištění otevírají dveře dalšímu vývoji toho, co by se mohlo u některých pacientů s agresivní rakovinou mozku stát alternativou léčby,“ řekla Juanita Lopez, vedoucí lékařka provedené studie.

  Devětapadesátiletému Hamishi Mykurovi lékaři diagnostikovali glioblastom v srpnu 2018 a byl poslán právě do nemocnice Royal Marsden. Když nastavená léčba přestala fungovat, připojil se ke studii. A v současné době to vypadá, že jeho nádor zmizel. „V posledních letech to pro mě byla velmi dramatická cesta. Vzhledem k závažnosti mé diagnózy je úžasné, že jsem stále tady,“ říká Hamish Mykurov. Vývoji v léčbě se věnuje britský Guardian.

 • Nejlepší města pro vegetariány? Vede Londýn, následuje Berlín a Mnichov

  12. duben 2021
  restaurace, žena, jídlo

  Kulinářská scéna v Evropě v posledních deseti letech přeje těm, kteří se stravují bez masa. Na jídelních lístcích restaurací se rozšiřuje nabídka pro vegetariány, stejně tak výběr vhodných potravin třeba v supermarketech. Platforma Nestpick teď sestavila žebříček pětasedmdesáti světových měst, která jsou pro vegetariány vůbec nejlepší. Indexu se věnuje web zpravodajské televize EuroNews.

  Nestpick je online platforma, která se zaměřuje na pronájmy nemovitostí. Podle vybraných kritérií dala dohromady seznam světových měst, kde by se mělo vegetariánům nejlépe žít. Při jeho sestavování přihlédla například k cenám ovoce a zeleniny v daném místě, procentu vegetariánských restaurací i tomu, jak jsou hodnoceny. Zajímala se taky o to, jestli město pořádá vegetariánské festivaly.

  žebříčku zvítězil Londýn. Velká Británie jako celek nabízí velkou škálu náhrad masité stravy v běžných obchodech s potravinami. V ulicích hlavního města Spojeného království najdou zájemci taky široké množství vegan a vegetariánských restaurací. A to i ve formě fast foodů, jako je třeba Temple of Seitan. Oblíbené jsou taky řetězce jako By Chloe nebo Leon, které vyhovují londýnské kultuře „work first“ a nabízí rychlé občerstvení v průběhu pracovního dne.

  Po Londýně následují v žebříčku dvě německá města – Berlín a Mnichov. Nejlepší pětku doplňuje ještě Vídeň a skotské Glasgow. Zajímavé je, že v první desítce jsou jen dvě americká města, Los Angeles a San Francisco, jinak jde o evropské lokace. Praha se umístila jako patnáctá.