Dokument Monuments ukazuje východoevropské památníky jako skejtové spoty

Monumentální stavby z dob komunismu, parta skaterů a smartphone. V novém cestopisném dokumentu s názvem Monuments se neobvyklým způsobem seznámíte s balkánskými památníky ze 60. a 70. let. On Air jsme přivítali autora filmu, slovenského fotografa a skatera Petera Mercella.

„Naše první zastávka byla v Chorvatsku, u monumentu, který připomíná obří křídla a vypadá jak ze Star Wars. Pak jsme pokračovali na další spot v Bosně a Hercegovině a dál do Bulharska. Původně jsem měl v plánu deset monumentů, ale protože ne na všech je možné skejtovat, zredukoval jsem to na čtyři,“ říká Peter.

Monuments trailer from HP Publishing on Vimeo.

Na cestu vyjel malý tým čtyř lidí, Peter, kameraman Igor Hanečák a dva jezdci, Rišo Tury a Przemek Hippler. Za sedm dní projeli třináct zemí. Původní plán natáčení na profi kameru se pod vlivem okolností zredukoval na smartphone. „Naší prioritou nebylo natočit film, šlo v první řadě o nafocení skejtového článku do časopisu a video mělo být jen bonus. A nakonec se ale z videa stal velký hit a článek ustoupil do pozadí.“

Film měl bratislavskou předpremiéru v únoru a nedávno se poprvé promítal v Praze. 31. května bude mít online premiéru na webu. Mezitím už Peter Mercell plánuje další cestu, tentokrát ještě dál na východ.

03589955.jpeg