Dokumentární série BBC boří mýty o životě performerky Mariny Abramović, premiéru má v neděli

7. říjen 2020

Nejznámější performerku Marinu Abramović, která je původem ze Srbska, už téměř padesát let při jejím působení v umělecké sféře provází zesměšňování, výhrůžky smrtí a konspirační teorie. Nahlédnout hlouběji do jejího života má divák možnost v nové dokumentární sérii BBC One’s Imagine, konkrétní epizoda se jmenuje Marina Abramović: The Ugly Duckling.

„Myslím, že je načase konečně prolomit iluzi o mém úchvatném životě. Řekla bych, že dokument vrátí diváka nohama na zem,“ říká Abramović. Zda se její slova potvrdí, uvidíme za pár dní. Diváci v dokumentu mimo jiné navštíví performerčin dům ve tvaru hvězdy plný výstředního nábytku a umění.

Životním tématem umělkyně je překonávání. Ve svých raných projektech zkoumala fyzickou a emoční výdrž, vystavení se strachu a odhalení zranitelnosti. V roce 1974 například při performanci Rhythm 0 ležela v galerii v Neapoli vedle stolu se 72 předměty včetně řetězů, bičů, pastí na myši nebo pistole a umožňovala návštěvníkům, aby si s ní dělali, co chtějí (z tohoto projektu má stále jizvy).

Nejvíce ji ale proslavil projekt The Artist Is Present v muzeu MoMA v New Yorku z roku 2010, zde po dobu tří měsíců nehybně seděla na židli každý den osm hodin a návštěvníci čekali fronty, aby si mohli sednout naproti ní a prožít prý tiché a hluboké emocionální spojení.

Abramović svým životem přilákala mnoho skupin konspiračních teoretiků, ti jsou například přesvědčeni, že je umělkyně satanistkou nebo že je součástí globálního pedofilního kruhu. „To je něco, co mi je celý život strašně nepříjemné a obtěžuje mě to, jsem umělkyně, ne satanistka,“ říká. Pěticípé hvězdy se v její tvorbě často objevují nikoliv jako pentagram, ale jako symbolický odkaz na její dětství v komunistické Jugoslávii.

Období pandemie a celostátní karantény věnovala odpočinku a sama sobě. Říká, že není na škodu občas vystoupit z kolotoče povinností a věnovat se jen několika nejdůležitějším věcem. Teď je ale opět zaneprázdněna. Tento měsíc v aukčním sále Christie’s v Londýně draží dílo The Life, které vytvořila ve spolupráci s filmovým producentem Toddem Eckertem. Dále pracuje na multimediální opeře The Seven Deaths of Maria Callas a připravuje show pro Royal Academy of Arts v Londýně. V těchto prostorách bude poprvé po 252 letech působit sólově žena.

Na otázku, zda si myslí, že pandemie zbrzdí umění, odpovídá: „Je to možné, nemáme tolik prostoru, všeho je moc, je to příliš drahé a ekonomická situace se zhoršuje. Performativního umění se to ale nedotkne, přežije, protože je nehmotné.“

Performerce bude příští měsíc 74 let. „Změní se vám energie, musíte si na to zvyknout a brát to s humorem. Z každého dne se radovat. To je zkrátka pravidlo. Já jsem si řekla, že být nešťastná a mít deprese je luxus, který si nemohu dovolit,“ tvrdí Marina Abramović.

Spustit audio
 • „Informační katastrofa“. Ukrajinští umělci reagují výstavou na výbuch v Černobylu z roku 1986

  23. říjen 2020
  ARTEFACT: CHornobyl 34

  Sto umělců z Ukrajiny sestavilo multimediální expozici o černobylské katastrofě z roku 1986. Jde o první digitální výstavu, která se této události věnuje. S názvem ARTEFACT: CHOrnobyl 34 je součástí španělského festivalu umění nových médií a audiovizuálních technologií MADATAC.

  Ukrajinská umělecká iniciativa ARTEFACT tvrdí, že jaderný výbuch v Černobylu nebyl jen humanitární, ale i informační krizí. „Nehoda v černobylské jaderné elektrárně je příkladem toho, jak může mít informační katastrofa v jednom státě důsledky pro celý svět,“ říkají umělci k výstavě.

  Z celkem padesáti instalací vyzdvihuje kulturní web The Calvert Journal projekt Olesji Gerašenkovové Pravda. Umělkyně na pozadí pripjaťské zničené krajiny digitalizovala 12 čísel novin Pravda z roku 1986. Archiv odhaluje, že první zmínka o černobylské explozi se objevuje dvanáctý den po jaderné havárii v kratičkém článku.

  Gerašenkovová k tomu doplňuje, že čtení novin bylo za totalitního režimu „otevřeně schizofrenní zkušeností“, a věří, že to bylo právě „takovéhle do očí bijící ignorování pravdy“, které vedlo k pádu SSSR.

  Multimediální expozice je do šestého listopadu k online zhlédnutí tady.

 • Moře Laptěvů v Severním ledovém oceánu ještě nezamrzlo, podle vědců to ovlivní celou polární oblast

  23. říjen 2020
  Výprava do Severního ledového oceánu vědcům odhalila, že jej v nejbližších dekádách pravděpodobně čekají léta bez ledu

  Moře Laptěvů, které leží severně od Sibiře na okraji Severního ledového oceánu, není poprvé v historii v druhé polovině října zamrzlé. Severní Rusko má za sebou rekordní vlny veder a nadprůměrně teplý je podle vědců i Atlantik, jehož vody do moře pronikají. Klimatologové varují, že to bude mít dopad na celou polární oblast.

  Jak připomíná britský deník The Guardian, teplota oceánu se v této oblasti nedávno vyšplhala o víc než pět stupňů nad obvyklý průměr. Grafy rozsahu ledu v moři Laptěvů tento podzim ukazují, že v Arktidě je rekordní množství otevřeného moře.

  Vyšší teploty vzduchu nejsou jedinou překážkou pro tvorbu ledu. Změna klimatu také do Arktidy přivádí víc mírných proudů vzduchu, které narušují obvyklé rozvrstvení mezi teplými hlubokými vodami a chladným povrchem.

  „Ledu od roku 2007 pořád ubývá,“ říká Walt Meier, vedoucí vědecký pracovník amerického Národního datového centra pro sníh a led. Dodává také, že průměrná tloušťka ledu je v porovnání s 80. lety minulého století poloviční. Sestupný trend bude podle něj pokračovat, dokud Arktida nebude mít první léto bez ledu. „Data a modely naznačují, že k tomu dojde mezi lety 2030 a 2050. Nejde o to, jestli se to stane, ale kdy,“ nastiňuje budoucnost.

  Vědci se obávají, že opožděné zamrznutí zesílí další nežádoucí přírodní procesy. Menší ledový příkrov hůř odráží sluneční světlo, což je jeden z důvodů, proč se Arktida otepluje dvakrát rychleji než globální průměr. Moře Laptěvů je přitom „rodištěm“ ledu. Ten se obvykle už v září tvoří u pobřeží a pak putuje na západ. Nese živiny přes Arktidu a na jaře se rozpadá v úžině Fram mezi Grónskem a Svalbardem.

  Pokud se led na moři Laptěvů vytvoří pozdě, bude tenčí a roztaje pravděpodobně dřív, než do Framské úžiny dopluje. To bude znamenat míň živin pro arktický plankton, který pak nedokáže čerpat tolik oxidu uhličitého z atmosféry.

 • V tchajwanském knihkupectví nakupují zákazníci ve tmě. Lépe se soustředí, říká jeho ředitelka

  23. říjen 2020
  Knihkupectví Wuguan Books

  Malé tchajwanské knihkupectví Wuguan Books je prodejnou i uměleckou instalací zároveň. Zákazníci tu nakupují v absolutní tmě, jen malé reflektory tlumeně svítí na každý prodejní exponát.

  Jedinečné knihkupectví navrhl architekt a designér Chu Chih-kang, který stojí mimo jiné i za prodejnou knih Fangsuo v Čcheng-tu. Tu asijská média označila za nejkrásnější knihkupectví v Číně.

  V temném tchajwanském obchodě je 400 poliček, každá jen s jednou knihou. „To proto, aby se zákazníci mohli na knihu dostatečně soustředit. V prostředí, kde nevidíte, co je okolo, jsou vaše smysly zostřeny,“ vysvětluje zpravodajské stanici CNN ředitelka knihkupectví Su Yu-shan. „I když nemáme tak velký výběr jako jiné knižní obchody, lidi tu tráví hodně času,“ říká.

  Ve tmě jsou podle ní zákazníci pozornější a také odvážnější a kupují si knihy, za které by se v běžném obchodě styděli, třeba erotické publikace nebo knihy o duši a emocích. Knihkupectví je momentálně kvůli „citlivým“ knihám v nabídce přístupné jen lidem starším 18 let.

  Přečtěte si také Knihy do každé vsi. Moldávie otevřela v pozdním komunismu 1500 knihkupectví, dnes zbylo jen sedmdesát.

 • V Tichém oceánu loví čínská flotila obrovské množství ryb. Trápí jak okolní země, tak ekology

  22. říjen 2020
  Čínská loď ilegálně lovící v Tichém oceánu

  Peru i ostatní latinskoamerické země na pobřeží Tichého oceánu mají jeden společný problém. U jejich vod rybaří flotila velkých čínských lodí. Tamní rybáři kvůli tomu přichází o obživu a trpí i ekosystém.

  Oceán je tmavý jako nejtemnější noc, ale na obzoru je plno světla, píše přímo z místa britský deník The Guardian. Není to žádný nevysvětlitelný úkaz, ale velmi silné reflektory, jimiž čínské rybářské lodě svítí na hladinu oceánu. Světlem lákají olihně, kalmary, a dokonce krakatice, pro které mají nachystané dlouhá železná ramena.

  Šalupa peruánské pobřežní hlídky zastaví sto metrů před nimi. Námořníci se navzájem pozorují. Čínští rybáři pracují potichu. Hlídka je také zticha, nikdo ze členů posádky totiž nic takového předtím neviděl. „Tohle je jen část značné flotily u našich pobřežních vod,“ říká velitel Eduardo Atkins. Úkol, který má on a jeho muži, zní jasně: nedopustit, aby Číňané lovili i v peruánských výsostných vodách.

  Dohromady je těchto lodí více než 250 a je to největší rybářská flotila lovící v mezinárodních vodách. Vše je propracované: flotila dokáže ryby a další živočichy ulovit i rovnou zpracovat. Do Číny se tak dostane už hotový produkt. Lodě tankují přímo na moři a pravděpodobně dochází i ke střídání posádek.

  Nehraje se však fér hra. Čínské lodě například vypínají satelitní sledování, což znamená, že nejsou vidět na radarech. Místní rybáři jsou navíc kvůli těmto lodím nuceni lovit mnohem dále od pobřeží.

  A i oni se uchylují k nelegálním praktikám, jako je lov delfínů a dalších chráněných zvířat. V Peru je to sice zakázané, avšak na černém trhu velmi žádané. Spolu s praktikami velkorybářů, kteří pochází nejen z Číny, to poškozuje mořský život. U kalmarů peruánských navíc existuje riziko, že kvůli masivnímu lovu nebude jejich populace natolik odolná vůči klimatické změně.

  Přečtěte si také Čínská rybářská flotila plení vody v okolí Galapág, loví ohrožené druhy a používá nelegální postupy.

 • Nový japonský premiér chce ve své zemi do roku 2050 dosáhnout uhlíkové neutrality

  22. říjen 2020
  Jošihide Suga

  Nový japonský premiér Jošihide Suga ve své první řeči před parlamentem oznámí, že se jeho země pokusí dosáhnout uhlíkové neutrality. Mělo by se tak stát do roku 2050. Tvrdí to zdroje z tamní vlády.

  Bylo by to vůbec poprvé, co by japonský předseda vlády oznámil konkrétní termín pro uhlíkovou neutralitu. Kvůli rostoucím obavám z klimatické krize a výkyvům počasí už takový cíl stanovila například Evropská unie nebo Čína, píše deník The Japan Times. Suga by tak měl učinit v pondělí.

  Kabinet už loni v červnu přijal dlouhodobou strategii pro dosažení Pařížských dohod. Nestanovil ale žádný konkrétní termín pro dosažení neutrality. Suga se kvůli tomu sešel s ministrem životního prostředí Šindžiró Koizumim, který poté prohlásil, že „vždy chtěl dosáhnout nulových emisí do roku 2050“, informuje agentura Nippon.

  I sám předseda vlády se na tiskové konferenci při návštěvě Indonésie nechal slyšet, že v pondělí představí vizi „zelené společnosti“. Uhlíková neutralita znamená, že se do atmosféry nevypouští více oxidu uhličitého či jiných skleníkových plynů, než kolik jich je schopna pohltit příroda.

 • Zemřel průkopník chilloutu José Padilla. Španělský DJ bojoval s rakovinou

  22. říjen 2020
  DJ José Padilla v Café del Mar na Ibize, rok 1994

  José Padilla se proslavil svými hudebními kompilacemi z podniku Café del Mar na Ibize. Když onemocněl rakovinou, ocitl se na mizině. Zemřel v neděli ve věku 64 let.

  Jak píše španělský deník El País, barcelonský rodák se na Ibizu přestěhoval v roce 1976, kde jako DJ hrál v několika barech a restauracích. V 80. letech začal prodávat své vlastní mixtapy. Poté se z něj stal rezident baru Café del Mar. Tam Padilla hrál hudbu k západu slunce. Žánru se pak začalo říkat chillout a DJ se jím celosvětově proslavil.

  I přesto nedokázal vyjít s penězi, finance nebyly jeho silnou stránkou. V 90. letech se navíc přidal další problém: návštěvníci klubů chtěli při ibizském západu slunce tancovat, a ne ležet, a chillout začal uvadat. Padilla se tomu však přizpůsobil a zůstal respektovaným hudebníkem s aurou průkopníka.

  „Už napořád na něj bude vzpomínáno jako na hudebního pionýra a ibizskou legendu,“ napsal na svém Facebooku podnik Café del MarPři dnešním západu slunce se tedy pohodlně uvelebte a nezapomeňte si k tomu pustit jednu z jeho kompilací.

 • Jean-Claude Van Damme má za sebou další úspěšnou misi. Pomohl zachránit štěně

  21. říjen 2020
  Jean-Claude Van Damme se zasadil o záchranu čivavy

  Hvězda akčních filmů, belgický herec a zápasník Jean-Claude Van Damme pomohl čivavě, které hrozilo utracení. Měla totiž falešný pas. Na její podporu vznikla i petice.

  Fenka jménem Raya byla minulý měsíc prodána norským majitelům z Bulharska, píše norská verze serveru The LocalÚřady ji však nemohly zaregistrovat, a to právě kvůli falešným cestovním dokladům. Norsko se pokusilo Rayu vrátit na Balkán, Bulharsko to však s odkazem na unijní pravidla přepravy zvířat odmítlo. Fenku tak čekalo utracení.

  V tu chvíli se do věci vložil Van Damme. Bojovník na internetu sdílel petici, kterou zatím podepsalo přes 15 tisíc lidí. „Podepište prosím tuto petici a pomozte mi zachránit štěně,“ napsal Van Damme na svém Twitteru. Nakonec se podařilo rozhodnutí zvrátit a Raya byla ušetřena. V Bulharsku projde zdravotní prohlídkou a bude nabídnuta k adopci.

 • Evropa tlačí na Brazílii, aby lépe chránila amazonský prales. Bez toho neschválí obchodní dohodu

  21. říjen 2020
  Pustošení amazonského pralesa v Brazílii

  Evropská unie a státy Jižní Ameriky sdružené v organizaci Mercosur by rády schválily obchodní dohodu. To ale zatím není možné kvůli nedostatečným zárukám Brazílie ohledně amazonského pralesa. EU i některé členské státy totiž tlačí na to, aby se Brazílie zavázala prales lépe chránit.

  Jak píše britský deník The Guardian, Francie, Rakousko a Irsko oznámily, že v případě nedostatečných záruk zablokují ratifikaci smlouvy ve svých parlamentech. Brazilský prezident Jair Bolsonaro by podle nich měl udělat více pro to, aby prales tak často nehořel a aby se neodlesňoval.

  Prezidentův kabinet je však přesvědčen, že prales má být využíván a že by se tam měly těžit nerostné suroviny. Evropská komise proto nyní neformálně vyjednává s Mercosurem, ale hlavně Brazílií, a tlačí na to, aby se takové záruky přijaly. Do té doby je podle komisaře pro obchod Valdise Dombrovskise schválení dohody nepravděpodobné. Text smlouvy je přitom už dohodnut. To nejdůležitější, tedy podpis, však kvůli těmto problémům chybí.

 • Ve Francii se rozhodli zdanit nejtěžší osobní auta. Bude se to týkat vozů nad 1,8 tuny

  21. říjen 2020
  velké auto, SUV

  Francie se rozhodla speciálně zdanit těžká osobní auta. Týká se to ale jen těch nad 1,8 tuny, například největších SUV. Elektromobily a větší rodiny, které taková auta potřebují, dostaly výjimku.

  Jak upozornil server Zdopravy.cz, vláda se rozhodla pro kompromis. Ekologické organizace si totiž přály zdanění osobních aut nad 1,4 tuny, podle francouzského kabinetu by to však bylo vůči automobilkám až příliš drakonické. Daň bude jednorázová a zaplatí se při koupi vozidla. Francie tím chce motivovat lidi, aby si pořizovali lehčí či ekologičtější auta.

  Ministryně životního prostředí Barbara Pompili na svém Twitteru uvedla, že problém je i v tom, kolik místa takové vozy zabírají a kolik materiálu a energií se pro výrobu rozměrných a těžkých aut musí spotřebovat. Propagátor mikromobility Horace Dediu k tomu dodal, že průměrná váha aut ve Francii činila v roce 1960 750 kilogramů. Vloni prodaná auta průměrně vážila 1240 kilogramů.