Drogy byly součástí rituálů, dnes jsou používány jako jednodušší řešení, říká psychoterapeut

7. únor 2020

Užívání návykových látek provází lidstvo prakticky odjakživa. V dnešní době ale podle šéfa pražského Kontaktního centra Sananim a psychoterapeuta Davida Peška čelíme zejména jeho negativním důsledkům. Proč? A dokáže dnešní vyspělá společnost nabídnout nějakou bezpečnější alternativu, nebo jsme skutečně „odkázáni“ na tu nejběžnější dvojici návykových látek – alkohol a tabák? V Diagnóze F jsme se drogám tentokrát věnovali více teoreticky.

„Pro člověka je přirozené, že hledá jednodušší řešení, a návykové látky se mohou zdát být jednoduchým řešením pro řadu témat,“ říká Pešek. Jako příklady uvádí úzkosti, přepracovanost, problémy ve vztazích a neschopnost navázat vztahy nebo osamocenost. „Na to návykové látky umí nabídnout řešení, ale je to krátkodobé, spíše uvolnění aktuální tenze, avšak neřeší to podstatu věci,“ vysvětluje psychoterapeut.

David Pešek

Užívání drog podle Peška může úzce souviset s iniciačními rituály a s potřebou lidské duše nějakého přechodu a transcendence. Vlastních iniciačních rituálů v současnosti tolik nemáme, naše potřeba ale zůstala a člověk často neví, jak ji uspokojit. „Podstatou rituálu bylo projít branou, opustit nějaký dosavadní styl života a přerodit se do jiného. Poté co něco umřelo, mohlo se zrodit něco nového,“ říká David Pešek. V případě pravidelného užívání návykových látek se člověk dostává do situace opakovaného umírání, ale nic nového se nerodí. Člověk zůstává v koloběhu konzumního života a k přerodu nedochází.

Jak lze tohoto přechodu dosáhnout bezpečnějšími prostředky, než jsou návykové látky? Co nám pomůže uhasit žízeň po celistvosti? A mohou nám pomoci i nejběžnější doporučení duševní hygieny, jako je třeba pravidelný pohyb? Poslechněte si Diagnózu F s Davidem Peškem.

autor: Adéla Paulík Lichková
Spustit audio

Související