Druhý díl Špíny o českém shoegazeu: Jak voní polozapomenutá cédéčka z archivu T-LSD nebo Sebastians?

8. březen 2018

Česká shoegazeové scéna 90. let zdaleka nebyli jen Ecstasy of Saint Theresa a Here. Do psychedelických vazeb a zastřených vokálů se tehdy potápěla řada kapel, které si ale dneska vybaví nejspíš jen pamětníci, přestože jejich desky vycházely i na velkých labelech. Ve druhém díle Špíny o domácím shoegazeu jsme si posvítili hlavně na ně.

Po listopadové revoluci se otevřely hranice. Nejenom ty geografické. Do země začaly proudit západní kulturní vlivy. Fungovalo to i naopak, naše kultura se vyvážela ven a zkoušela své štěstí v zahraničí. A někteří i uspěli, jako Ecstasy of Saint Theresa. Proto většina českých shoegazeových kapel zpívala v angličtina, která byla poznamenaná českým přízvukem.

Jedna z mála kapel, která se nebála češtiny, byla Dunivá Kateřina. Působila trochu jako zjevení na české scéně, když k tomu přičteme i křesťanskou orientaci. Na rozdíl od několika dalších jmen, která tehdy plnila kluby, se jejich nahrávka Zemi připoután dá dodnes dohledat na internetu. To se nedá říct o skupině Bunch of No Hopers, kterým sice vyšla deska u vydavatelství Popron, ale zpětně se dají dohledat jenom útržky. Od Hyena Family nebo Shannen Grey nenajdete téměř nic. 

 

Zatímco část shoegazeových kapel se ubírala po vzoru Colorfactory trochu tanečnější cestou, indie tradice se drželi Tom Is My Sugar, což je dobře slyšet na jejich albu Tesserae. Oba dva kytaristé, bratři Šatrové, po rozpadu kapely založili L’Point, jednu z nejvýraznějších českých indie kapel přelomu tisíciletí.

Souběžně s Tom Is My Sugar působili také Teen Love Sex Doll (nebo T-LSD). Jejich psychedelická tvorba je zachycena na prvním a zároveň posledním albu s názvem La Fleur, které vyšlo u tehdy zásadního labelu Indies v roce 1995. 

Která kapela nahrávala desku u Michala Davida, kdo vydával cédéčka navoněná parfémem a jaká je výhoda kazetových singlů? Pamatujete na Sebastians, kteří otevírali indie kapelám cestu k mainstreamu? Poslechněte si čerstvou Špínu a zavzpomínejte s námi.

Spustit audio

Související