Důvěra je křehká esence, bez které to nejde, říká adiktoložka o práci s uživateli drog ve vězení

19. únor 2021
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy vězení, vězeň

„Měly jsme obavu, že za námi odsouzení budou chodit jako ‚za babama‘. Nejvíce klientů má potíže s užíváním opiátů a pervitinu, přicházejí ale řešit i kouření tabáku. Dál než za brány věznice nedosáhneme,“ říká adiktoložka Věznice Pankrác Kateřina Francová.

Poradenské služby pro uživatele drog coby součást interního vězeňského systému nemají v Česku dlouhou tradici. Mnohem déle do věznice docházejí externí odborníci, jejichž pozice „z venku“ jim dodává možnost snadněji otevírat nějaká terapeutická témata.

Čtěte také

To, že tyto služby poskytují i pracovníci vězeňské služby, adiktoložka Kateřina Francová nevnímá jako kontraindikaci. „Klienty dopředu informujeme o tom, co může zůstat mezi námi a co už budeme muset nahlásit. První kontakty s klienty jsou právě o navazování důvěry, bez které to nejde,“ říká.

Kromě obtíží s užíváním opiátů a pervitinu se na ni překvapivě obracejí i odsouzení s přáním, aby jim pomohla při odvykání kouření tabáku. „Ptala jsem se jednoho muže na příčiny jeho rozhodnutí přestat kouřit a souvisely s tím, že mu spoluodsouzení tabák a cigarety brali. Když přestal kouřit, neměli mu co vzít. Po dlouhé době zažil, že svou situaci vyřešil konstruktivně a jinak než násilím,“ popisuje jeden z příběhů adiktoložka.

Jak se dá pracovat s klientem, který nepopírá, že do poradny chodí jen kvůli potvrzení o spolupráci? A čím se dá vysvětlit vysoký podíl lidí s diagnostikovanou duševní poruchou mezi odsouzenými? Poslechněte si Diagnózu F s adiktoložkou Kateřinou Francovou.

Spustit audio