Dvě tváře rapového bouřliváka. Nové album rappera Slowthaie je kronikou jeho polepšení

24. únor 2021
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Slowthai na přebalu svého vinylu Tyron

Britský rapper Slowthai patří mezi ty muzikanty, které buď milujete, nebo nenávidíte – těžko se ale dají ignorovat. Jeho debutové album Nothing Great About Britain získalo nominaci na Mercury Prize a Slowthai se pak objevil na deskách Tylera, The Creatora, Disclosure nebo Gorillaz. Aktuálně přichází s druhým albem Tyron, které rozdělil na dvě poloviny: jednu tvrdou a nekompromisní, druhou měkčí a introspektivní.

Už první singl Feel Away, natočený ve spolupráci s Mount Kimbie a Jamesem Blakem, naznačil, že Slowthai se chce vydat trochu jinou cestou než na debutu. Rapová balada byla věnovaná jeho mladšímu bratrovi, který zemřel v prvním roce po narození, ale britský bouřlivák tady nahlíží na svět také z pozice těhotné ženy, kterou opustí manžel. Slowthai nakonec své soft poloze věnoval celou druhou polovinu nové desky.

Nejdřív ale přijde na řadu prvních sedm skladeb, které navazují na jeho cholerický debut a hostují v nich Skepta nebo A$AP Rocky. Skladby Dead a Play With Fire ze závěru první poloviny už ale naznačují temnější témata – Slowthai je tady neobvykle introspektivní, rapuje o svých vnitřních válkách a touze být lepším člověkem.

Zmíněné druhé polovině Tyrona pak dominuje rapperovo pokání: příběhy ze Slowthaiova života tu staví o dost komplexnější obrázek jeho osobnosti, než jsme u něj byli zvyklí. Na desce Tyron složil svou zkoušku dospělosti.

Jak kariéru britského rappera poznamenaly skandály z posledních let? Co má Slowthai společného s Mikem Skinnerem (aka The Streets) a proč na desce Tyron vyzrál? Vše se dozvíte v příspěvku Karla Veselého.

autor: Karel Veselý
Spustit audio