E-mailová schránka plná katastrof. Jak se mají zoomeři, kteří pracují na záchraně klimatu?

25. listopad 2021

„Původně jsem chtěla dělat architekturu,“ směje se Amálie, která se ve svých dvaadvaceti letech nakonec rozhodla, že ji bude živit ochrana planety. Deník Guardian nedávno připomněl průzkum agentury Pew Research, podle kterého se až 76 % mladých lidí obává klimatické změny. Jak moc se nejistota odráží v kariérním rozhodování? A jaké to je, když se svému strachu postavíte čelem, dokonce i se zaměstnaneckou kartičkou?

„Začala jsem před rokem s aktivismem, když jsem si dala dohromady, co pro nás klimatická krize znamená, zvlášť pro mě a pro mou generaci. Cítila jsem potřebu s tím něco dělat,“ říká Amálie, která teď pracuje ve startupu řešícím offsety. Nemá konkrétní okamžik, který by ji donutil udělat zásadní životní změnu. Tvrdí, že na ni měla vliv Greta Thunberg a silný proud informací o klimatické změně, který se na ni valil ze všech stran.

Amálie pracuje ve startupu řešícím offsety

Nějakou dobu navštěvovala stávky za klima. Pak se ale rozhodla pro jinou cestu. „Bylo to hrozně náročné, protože člověk je pořád v nějakém konfliktu a nevidí výsledky v krátkodobém časovém horizontu. Snažila jsem se s tím vyrovnat prací v oboru, který souvisí s řešením klimatické krize a který můžu dělat dlouhodobě.“

Dvaadvacetiletý Matěj sedí už rok v kanceláři české pobočky Greenpeace, kde se věnuje IT a sám sobě říká „děvečka pro všechno“. Radost z práce má stejnou jako kdokoli, koho živí jeho vlastní koníček. „Velký rozdíl oproti tomu, trávit tím volný čas, je, že teď nějaký volný čas mám. Je to vlastně hodně motivující. To, že dělám věci, které mě naplňují, je super.“

Matěj pracuje pro Greenpeace

V kom by snad Matějova slova vyvolala něco pozitivního, toho environmentální ajťák rychle vrátí na zem. „Daleko raději bych to vlastně nedělal. Jako kdyby člověk zachraňoval, co ještě jde.“

To, že Matěje zaměstnává potenciálně temná budoucnost planety, má ještě jedno negativum. Je to otupující. „Když se podívám na to, co se ve světě děje, jsou to jednotky, desítky zpráv týdně…“

Více o lidech z generace zoomerů ve službách planety se dozvíte, když si pustíte celý rozhovor.

autor: Jonáš Zbořil
Spustit audio

Více z pořadu

Mohlo by vás zajímat

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

ze_světa_lesních_samot.jpg

3x Karel Klostermann

Koupit

Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.