Einstein, Marx, de Beauvoir. Stáhněte si nejdůležitější akademické knihy všech dob

24. leden 2016

Pročítání akademické literatury asi nepatří mezi nejoblíbenější koníčky vůbec nikoho, ale nebýt knih, jako je Hawkingova Stručná historie času nebo Druhé pohlaví od Simone De Beauvoir, nechápali bychom vesmír ani rovnoprávnost. Deník Guardian loni na podzim vyhlásil anketu o dvacet nejvlivnějších akademických knih všech dob, v žebříčku se umístil Einsteinův Smysl relativity, Kritika čistého rozumu od Immanuela Kanta, základní dílo multikulturalismu – Orientalismus od Edwarda Saida nebo Komunistický manifest Marxe a Engelse. Server Open Culture nabízí většinu z nejdůležitějších vědeckých textů zdarma ke stažení, tak si je přečtěte a prohlídněte složitou mechaniku světa očima těch nejbystřejších.Podívejte se taky na Kalifornská univerzita nabízí stovky elektronických knih o umění a historii zadarmo.

Spustit audio
 • Guillermo Del Toro: Naše schopnost být k sobě brutální je nekonečná

  19. leden 2022
  Guillermo Del Toro

  Oscarový režisér ve svém nejnovějším filmu Ulička přízraků (Nightmare Alley), který bude mít v českých kinech premiéru příští čtvrtek 27. ledna, opouští fantasy a odvážně se vrhá do drsného noiru.

  Guillermo Del Toro vždy mluvil o Hollywoodu jako o „zemi pomalého ne“. O místě, kde by mohl režisér zemřít při čekání na to, až jeho projekt dostane zelenou. V rozhovoru pro The Guardian, který poskytl přes Zoom z domova v Los Angeles, říká, že „přirozeným stavem filmu je být nenatočen“. „Mám asi 20 scénářů, které nabízím a nikdo je nechce dělat. To je ale v pořádku, takový je tento byznys. Pokud se něco podaří udělat, je to zázrak,“ vysvětluje.

  Přesto je sedmapadesátiletý Del Toro považován za jednoho z předních tvůrců fantasy filmů tohoto století, vynalézavějšího než současný Tim Burton a zároveň méně trikově bombastický než Peter Jackson, s nímž napsal trilogii Hobit. Od strašidelné pohádky pro dospělé Faunův labyrint a komiksové adaptace Hellboye až po milostný fantasy příběh krásky a obojživelníka Tvář vody, za který získal čtyři Oscary, je mistrem hororových fantasmagorií.

  Už tento měsíc se k divákům dostane Ulička přízraků, děsivý noir thriller, který jako první z jeho filmů neobsahuje prvky fantasy. „Pokaždé, když točím film, říkám si, že nejhorší příšera je člověk,“ usmívá se. „Rozhodl jsem se v tom pokračovat, ale bez záchranné sítě rozmarných hříček a fantazijních úletů.“

  „Naše schopnost být k sobě brutální je nekonečná, neopodstatněná a bezdůvodná. Přichází přirozeně. Myslím, že jsme paradoxní bytosti: jsme zároveň tím nejlepším i nejhorším, co se této planetě mohlo stát. Jsme schopni dokonale nádherných láskyplných činů i těch naprosto brutálních.“

  V této souvislosti opět vzpomíná na dětství. „Když jsem byl mladý, viděl jsem opravdové mrtvoly. Lidi, které někdo zastřelil nebo měli nehodu. To mi dalo uvědomění, jak moc může být život plný nebezpečí. Vyrůstání v Mexiku není růžové. Pro mě jako Mexičana se tak v jednom konceptu spojuje pojem života se smrtí jako blížícím se osudem.“ Celý rozhovor najdete tady.

 • Jay-Z, Killer Mike a další prosazují zákon, který by zabránil newyorským žalobcům používat rapové texty jako důkazy

  19. leden 2022
  Killer Mike

  Pokud by nový zákon prošel, státní zástupci by museli podávat „jasné a přesvědčivé důkazy“ o tom, že texty citované u soudu jsou „doslovné a nejde o metaforu nebo fikci“. Jay-Z, Meek Mill, Big Sean a další rapeři se spojili, aby podpořili navrhovaný zákon státu New York, který by omezil možnost státních zástupců používat rapové texty obžalovaných jako důkazy o spáchání zločinů.

  Jak uvádí Rolling Stone, rappeři přidali svá jména pod dopis, který vyzývá zákonodárce, aby schválili senátní návrh zákona S7527. Poprvé byl představen v listopadu a začátkem tohoto týdne prošel senátním zákonodárným výborem. Podpisy přidali také třeba Fat Joe, Kelly Rowland a Killer Mike.

  Návrh zákona by omezil předkládání hudby nebo jiného „kreativního vyjádření“ obžalovaného v trestním řízení porotě. Vyžaduje, aby žalobci poskytli „jasné a přesvědčivé důkazy“, že je vyjádření „doslovné, nikoli obrazné nebo smyšlené“.

  „Pro Jay-Zeho i všechny ostatní umělce, kteří se spojili, aby se pokusili o změnu, je to zásadní problém. Snahy o ni trvají už dlouhou dobu,“ řekl Rolling Stonu Jay-Zeho právník Alex Spiro. Spiro je spoluautorem dopisu, který podepsali Jay a další, včetně Erika Nielsona, profesora na University of Richmond, jenž v roce 2019 napsal knihu Rap on Trial, která se zabývá „alarmujícím množstvím případů použití rapových textů jako důkazů k usvědčení barevných mladých mužů v trestních řízeních“.

  Rolling Stone také připomíná, že zesnulý raper Drakeo the Ruler skončil ve vězení poté, co žalobci jako důkaz použili text v jeho písni Flex Freestyle z roku 2016. Drakeo, vlastním jménem Darrell Caldwell, strávil za mřížemi tři roky za vraždu muže u místa konání večírku v Carsonu v Kalifornii.

  Vyšetřovatelé v případu tvrdili, že i když Caldwell nevystřelil, incident vzešel ze sporu mezi ním a raperem RJem. Během procesu se žalobci odvolávali na text Flex Freestyle a použili ho jako důkaz o tom, že se Drakeo a jeho ozbrojení spolupracovníci vydali na večírek a RJ byl jejich jasným cílem.

 • Uživatelům seznamek vadí fotografie s rouškami, jihokorejské aplikace je proto omezují

  18. leden 2022
  korejka - korejský

  S pandemickou situací se nošení roušek a respirátorů stalo běžnou věcí, objevovat se začínají i na fotografiích v online prostředí seznamek. Jejich uživatelům se ale nelíbí, že na snímcích kvůli nim pak nevidí celý obličej potenciálního protějšku. Ve slovníku Jihokorejců se pro takový vizuální podvod vžilo už i úplně nové označení – magikkun.

  Slovo magikkun se skládá z anglického „mask“ a korejského slova „sagikkun", které znamená podvodník. Označují se jím právě ti, kteří se na seznamkách prezentují pouze skrze fotografie s rouškami a respirátory a více svoji tvář nepoodhalí. Takovým „naletěla“ i devětadvacetiletá žena, která se setkala již s několika nápadníky, kteří pak v reálu po sundání ochrany dýchacích cest vypadali úplně jinak. Na seznamovacích aplikacích tak u těch, kteří jiné fotografie než se zakrytým obličejem nemají, automaticky „svajpuje“ doleva.

  Podobné stížnosti zaznamenávají už i provozovatelé seznamovacích aplikací, a snaží se proto tyto snímky eliminovat. „Registrujeme mnoho profilů s fotkami v rouškách, takže dbáme na to, aby na jeden profil byla povolena pouze jedna taková fotografie,“ uvedl generální ředitel jedné ze seznamovacích aplikací.

  Podobný přístup zaujímají i ostatní seznamky. „Na mnoha selfie pořízených venku nebo snímcích celého těla mají lidé masku na obličeji. Pokud mají i jiné fotografie, na kterých jsou jasně vidět rysy jejich obličeje, jsme v tomto ohledu flexibilní,“ uvedl ředitel další z nich.

  Proč se lidé s rouškami úmyslně fotí? Podle profesora psychologie na univerzitě v Soulu Kwaka Geum-jooa jejich nošení může lidem poskytovat určitou psychologickou útěchu tím, že zakrývá jejich nedostatky. Jak si všímá server The Korea Herald, tomuto jevu se věnovali i vědci z Cardiffské univerzity. Podle jejich výsledků může nošení modrých lékařských masek zvýšit atraktivitu obličeje.

  Tendence skrývat se před ostatními i v online prostředí s sebou však může přinést další negativní jev, a to psychologický odstup. „S tím, jak se věci přesouvají na internet, a ještě v kombinaci s nošením roušek a společenským distancováním se od sebe psychicky vzdalujeme a přestáváme si důvěřovat,“ varuje profesor Kwak.

 • Kolumbijské kartely unášejí lenochody, lidé je chtějí jako domácí mazlíčky

  18. leden 2022
  lenochod

   

  Lenochodi v severovýchodní Kolumbii jsou v ohrožení. S vidinou zisku je totiž unášejí místní kartely, které zvířata následně prodávají turistům. Ti si tyto savce pořizují jako domácí mazlíčky. Nelegální byznys ale nepoškozuje jen unesené lenochody, kteří jsou zvyklí na život ve vysokých korunách stromů. Často totiž nepřežijí ani ti šťastnější, kteří pytlákům uniknou.

  Po stopách nejmocnějšího muže nelegálního obchodu s lenochody se vydal server National Geographic. Je jím Isaac Bedoya, kterého místní média popisují jako nejproslulejšího obchodníka s lenochody v Latinské Americe. Úřady odhadují, že Bedoya se svými komplici během třiceti let až do svého odsouzení v roce 2015 zajali a prodali až 10 tisíc lenochodů. Po svém propuštění se do nezákonného byznysu pustil znovu, o jeho dalším osudu se však neví nic. Jisté je však to, že byznys dále pokračuje.

  Největší zájem je o lenochoda tříprstého. Ti jsou kvůli své mírnější povaze žádanější než lenochodi dvouprstí, kteří jsou naopak podle bioložky Tiny Plese ze záchranné stanice Fundación AIUNAU v porovnání se svými příbuznými vzteklí a zuřiví. Aby se pytlákům se zvířaty lépe manipulovalo, často jim vytrhávají zuby a zkracují dlouhé nehty. A to někdy i takovým způsobem, že jim uříznou konečky prstů.

  Právě v záchranné stanici Fundación AIUNAU končí mnozí zranění lenochodi. Nejčastěji se jedná o zvířata, která byla zabavena pytlákům, zachráněna z obchodu se zvířaty nebo o osiřelá mláďata. „Všichni přicházejí velmi hladoví a žízniví, velmi vyčerpaní a v depresi," popisuje bioložka Plese. „Na každého příchozího lenochoda připadají další tři, kteří nepřežili (..). Někdy sem přijdou zemřít v míru,“ doplňuje. Počet lenochodů, kteří se dostali do záchranné stanice, podle Plese výrazně vzrostl po roce 2020.

  Kolumbijské zákony zakazují neoprávněný odchyt, držení, vývoz, využívání a prodej obnovitelných přírodních zdrojů, mezi něž patří i volně žijící zvířata. Za porušení hrozí trest odnětí svobody od pěti do více než jedenácti let.

 • Kendrick Lamar připravuje akční komedii s tvůrci South Parku

  18. leden 2022
  Kendrick Lamar

  Krucinál, zabili Kennyho! Autoři nejen této hlášky, ale i celého amerického animovaného seriálu Městečko South Park se spojili s rapperem Kendrickem Lamarem při práci na nové akční komedii. Celovečerní snímek se zatím neznámým názvem by měl začít vznikat letos na jaře.

  Děj hrané komedie se bude točit okolo mladého černocha, který působí jako figurant představující otroka v živé expozici muzea. K prolnutí minulosti a přítomnosti dojde ve chvíli, kdy se dozví, že jeho předci byli vlastněni rodinou jeho bělošské přítelkyně.

  Kromě Lamara snímek připravují tvůrci Městečka South Park Matt Stone a Trey Parker a také hudební producent Dave Free.

  Jak dále informuje server Dazed Digital, celovečerní film vznikne v mediální společnosti, kterou Lamar sám založil. V rámci ní se věnuje nahrávání hudby, funguje i jako vydavatelský dům nebo produkce pro další umělce. Avizovaný snímek by měl být prvním filmovým počinem, který bude pod její hlavičkou vytvořen.

 • Vyšetřování odhalilo člověka, který zřejmě stál za prozrazením úkrytu Anne Frankové

  17. leden 2022
  Anne Franková

  Nové vyšetřování odhalilo muže, který mohl stát za vyzrazením úkrytu Anne Frankové a její rodiny. Deník, který si dospívající dívka psala během skrývání, je jedním z nejznámějších svědectví o životě Židů v době druhé světové války a zároveň jednou z nejčtenějších knih vůbec.

   

  Tým složený z historiků a dalších odborníků strávil šest let používáním moderních vyšetřovacích technik, aby případ rozluštil. To zahrnovalo použití počítačových algoritmů k hledání souvislostí mezi mnoha různými osobami. Podle výsledků vyšetřování Frankovy zřejmě udal Arnold van den Bergh, člen amsterdamské židovské rady. A to kvůli tomu, aby zachránil vlastní rodinu. Židovská rada byla v průběhu války rozpuštěna a její členové posláni do koncentračních táborů. Van den Bergh ale i poté zůstal v Amsterdamu. Objevil se tak předpoklad, že podával nacistům informace. Nově odhaleným skutečnostem, které stály za deportací Anne do koncentračního tábora, se věnuje zpravodajská BBC.

  „Když van den Bergh přišel o celou řadu ochranných opatření, která ho osvobozovala od nutnosti jít do tábora, musel nacistům poskytnout něco cenného, aby on a jeho žena v té době zůstali v bezpečí," řekl bývalý agent FBI Vince Pankoke, který byl součástí vyšetřovacího týmu, v pořadu stanice CBS 60 Minutes.

  Tým našel taky indicie naznačující, že Annin otec Otto Frank, který jako jediný z rodiny válku přežil, tuto skutečnost možná sám věděl. Ve spisech předchozího vyšetřovatele našli totiž kopii anonymního dopisu zaslaného Otto Frankovi, ve kterém byl Arnold van den Bergh označen za zrádce.

  Anne Franková zemřela v koncentračním táboře Bergen-Belsen na tyfus na jaře v roce 1945. Bylo jí 15 let.

 • Deseti nejbohatším mužům světa se během covidové pandemie zdvojnásobil majetek

  17. leden 2022
  Elon Musk

  Podle zprávy mezinárodní charitativní organizace Oxfam se majetek deseti nejbohatších lidí na světě od začátku pandemie covidu-19 zdvojnásobil na 1,5 bilionu dolarů. A to v důsledku prudkého růstu cen akcií a nemovitostí, který ještě více prohloubil rozdíly mezi bohatými a chudými. Výsledky zaujaly zahraniční média včetně britského Guardianu.

  Oxfam teď žádá vlády, aby uvalily jednorázovou 99% daň z majetku na neočekávané zisky související s koronavirovou pandemií. „Kdyby těchto deset mužů zítra přišlo o 99,999 % svého majetku, stále by byli bohatší než 99 % všech lidí na této planetě," uvedla výkonná ředitelka organizace Gabriela Bucherová.

  Podle charitativní organizace zakladatel společnosti Tesla Elon Musk a dalších devět nejbohatších lidí společně od března 2020 do loňského října zbohatlo o 1,3 miliardy dolarů denně. Podle údajů ze seznamu miliardářů časopisu Forbes se Muskovo jmění během prvních 20 měsíců pandemie zvýšilo desetinásobně na 294 miliard dolarů, což ho katapultovalo na pozici nejbohatšího člověka na světě před Jeffa Bezose, zakladatele společnosti Amazon.

  Oxfam uvedl, že jednorázová 99% daň u deseti nejbohatších lidí by stačila na očkování celého světa a poskytla by prostředky na boj proti změně klimatu, zajištění všeobecné zdravotní péče a sociální ochrany.

 • Nový dokument o hudební dvojici Cave & Ellis by měl být v kinech už letos

  17. leden 2022
  Nick Cave a Warren Ellis

  Nick Cave a Warren Ellis zveřejnili podrobnosti k novému dokumentu, který o hudební dvojici připravil režisér Andrew Dominik. Celovečerní snímek se má jmenovat This Much I Know To Be True a fanoušci se mohou těšit na zajímavosti kolem tvůrčího vztahu dvou muzikantů, píše na svém webu hudební magazín NME.

  Očekávaný film má být doprovodným snímkem k hudebnímu dokumentu Nick Cave: One More Time With Feeling z roku 2016, za kterým také stojí Andrew Dominik. Zatímco tehdy šlo o „making of“ zaznamenávající vznik desky Skeleton Tree, tentokrát se film zaměří na skladby z posledních dvou alb Ghosteen (2019) a Carnage (2021).

  Jak uvádí server Deadline, snímek se natáčel se v loňském roce v Londýně a Brightonu a bude dokumentovat první vystoupení dua se zmíněnými alby. Objeví se v něm ale taky blízká přítelkyně a dlouholetá spolupracovnice hudebníků, zpěvačka Marianne Faithfull.

  Podle dostupných informací by měl být film uveden do kin ještě letos, přesnější datum ale zatím není známo.

 • Od Lolity po díla českého dramatika. Podívejte se na východoevropské knihy, které ovlivnily Bowieho

  14. leden 2022
  David Bowie ve filmu Christophera Nolana Dokonalý trik

  Skladba Warszawa britského hudebníka Davida Bowieho z roku 1977 se vyznačuje ponurou, zároveň však emotivní atmosférou. Hudebníka k jejímu napsání inspirovalo dílo polského folklorního souboru Śląsk, jehož desku si koupil nedaleko jednoho z varšavských náměstí. Jeho tvorbu a život však region ovlivnil i skrze literaturu.

  Jak připomíná server The Calvert Journal, příležitostí, jak se dostat do východního bloku neměl Bowie mnoho, poznával ho tedy skrze knihy. Byl vášnivým čtenářem, a i proto pro putovní výstavu David Bowie Is kromě jiného připravil také seznam sta knih, na základě kterého nyní server vybral 5 děl, která odkazují právě na oblast východní Evropy. A k ní i skladby reflektující příběh či atmosféru díla.

  Jedním z nich je ruská klasika Mistr a Markétka spisovatele Michaila Bulgakova. Dílo považované za vrchol magického realismu inspirovalo třeba kapelu Franz Ferdinand a její píseň Love and Destroy, napsanou z pohledu Markétky, nebo Patti Smith. Název jejího alba Banga z roku 2012 totiž nese jméno psa Piláta Pontského. Bowie sice v žádné ze svých skladeb na Bulgakovovu knihu neodkazuje, podle serveru její atmosféru však vystihuje píseň The Man Who Sold the World.

  I další ruské dílo, Lolita Vladimira Nabokova, Bowieho tvorbu ovlivnila. Skladbu Beat Of Your Drum označil přímo za „lolitovskou“. Na knihu od Nabokova údajně myslel i během natáčení filmu Labyrinth z roku 1986. A to zejména ve vztahu mezi jeho postavou krále skřítků Jaretha a šestnáctiletou Sarah Williams, kterou hrála mladá Jennifer Connelly.

  Kniha Journey Into the Whirlwind autorky Jevgenije Ginzburgové je cenným svědectvím o stalinských zvěrstvech. Příběh samotný je o to silnější, že sama autorka byla věrná komunistickým myšlenkám. Stalin by přece nikdy nedovolil věznit nevinné lidi, myslela si společně se spoluvězeňkyněmi, uvádí server. Bowieho skladba Ashes to Ashes nabízí podle něj pak poetickou ozvěnu nakonec zničených autorčiných snů a přesvědčení.

  Oblíbení autoři britského umělce pocházeli z našich krajin. Jedním z nich byl i Petr Sadecký. Neobvyklé komiksové dílo Octobriana a ruský underground o spoře oděné socialistické superhrdince vzniklo na objednávku Sadeckého u českých výtvarníků Bohumila Konečného a Zdeňka Buriana. Bowie byl komiksem posedlý v období svého Ziggyho Stardusta na začátku 70. let, a dokonce tvrdil, že plánuje filmovou adaptaci díla.

  Skladbu Changes pak The Calvert Journal označuje za vhodný soundtrack ke knize dalšího tuzemského autora, spisovatele a dramatika Toma Stopparda. Zlínský rodák, který se narodil jako Tomáš Straussler a jehož rodina záhy po Mnichovské dohodě utekla před nacisty do východní Asie, je autorem obsáhle trilogie Pobřeží Utopie. V té na základě skutečných událostí vypráví příběh ruských emigrantských intelektuálů 19. století. Stejně jako jeho postavy vášnivě diskutují o revolučních myšlenkách, i Bowieho Changes vystihuje pocit, že stojíme na prahu dějin, míní server.

  Poslechněte si taky Byl vzorem pro LGBTQ+ komunitu, říká Pavel Turek o Davidu Bowiem, který by oslavil 75. narozeniny.