Ekstase je kniha o člověku, který není schopný žít v dnešní společnosti

19. duben 2023

Hudebník a nově i spisovatel Jakub Šponer se vedle hudební publicistiky pustil do své první novely s názvem Ekstase. Do Záložky přišel, aby představil literárního hrdinu, který o sobě neustále pochybuje a hledá řešení ve vztahu.

Novela Ekstase vypráví o člověku neschopném žít v dnešní společnosti, o člověku, který se propadá do svého světa, nevnímá čas a hranice, jenom se v sobě utlouká a ničí. Záchranu spatřuje v upínání se na vztah, na to, že si najde někoho, kdo ho z trápení vytáhne. Jestli se mu to povede, nebo ne, není v knize úplně řečeno.

„Nemám rád, když autor svůj text jasně definuje. Je mnohem lepší, když to dělají sami čtenáři, protože vznikne několik interpretací, a to i autory může obohatit,“ říká Jakub.

Jakub Šponer se svou novelou Ekstase

Jedním z témat knihy je pochybování o sobě samém. Jsou to pochyby o tom, co a jak jsme řekli a jestli děláme věci správně. Dalším tématem jsou vzpomínky, zejména na místa a města, kde je síla vzpomínek tak výrazná, že odtamtud odjíždíme znechucení.

Propisuje se do knihy i Jakubovo hudební zaměření? „Když píšu, poslouchám u toho hudbu, baví mě o ní přemýšlet. Neumím si představit, že bych psal bez hudby, dostává mě tam, kam chci, zjednodušuje mi cestu, jak ze sebe dostat pocity. U psaní poslouchám ambientní, minimalistickou a filmovou hudbu, co jenom podtrhne atmosféru. Stejně jako ve filmu, kde tlačí emoce,“ dodává.

Pusťte si Záložku a zjistíte, proč se kniha jmenuje Ekstase a ne Extáze. A taky vás Jakub Šponer v rozhovoru několikrát ujistí, že není hrdinou své knihy.

autor: Jakub Pavlovský
Spustit audio